şükela:  tümü | bugün
  • değerleriniz ve kişiliğinize yapılan saldırılara karşı elinizde olmadan verdiğiniz tepkilerdir. bazı insanlarda çok gelişmiş olup rahatsız edici olabilmektedir. haklı iken dahi haksız görünmenize yol açabilirler. doğru olan ise sakin ve tutarlı reaksiyonlardır. çoğu durumda ilk akla gelen reaksiyonun aşırı olduğu fark edilecektir. aslında karşıdaki ananıza dahi sövse, siz de onun ağzını burnunu dağıtsanız bir süre içiniz rahatlayacaktır elbette ama doğru reaksiyon inanın ki bu değildir. öbür yanağınızı dönün saçmalığından bahsetmiyorum. bulaşmayın yeter.
  • bu refleks, eğer muhakeme yeteneği yüksek insanlar tarafından gösterilirse mantıklı bir hal alabilecekken *, farkındalıksız ve muhakeme yeteneği düşük insanlar tarafından gösterilirse tam anlamıyla bir felakete yol açıyor.

örneğin ; haksız olup eleştirildiği için yaptığı yanlışın arkasında durmak, bir başkası tarafından yanlışının gösterilmesinden hoşlanmadığı için kendini savunmak, sırf boyun eğmiş olmamak için -ki insan sosyal hayatında boyun eğmek sadece "büyüklüğünü kabul ettim" anlamında değil, "haklılığını kabul ettim ve ben haksızım" anlamında da kullanılıyor- veya sırf ikna edilmiş olmamak için savunulan yanlışlar bu reflekse müthiş örneklerdir.

şayet düşünülmüş bir kararın öyle ya da böyle eleştirilmesi, düşünüp karar alan kişi için çok da sorun teşkil etmez. çünkü verdiği kararı önceden düşünüp tarttığı için mantıklı argümanlarla gerekçelendirebilir ve eleştiriyi savuşturabilir veya düzeltici bir eleştiriyse, eleştiriyi kucaklayıp argümanını yahut kararını sağlamlaştırabilir.

kötü savunma refleksine örnek olarak halihazırda güncel bir olay olan funda özkalyoncuoğlu'nunkürk mantolu madonna'yı okudum madonna var lafına yaptığı savunma, sırf altta kalmamak için yaptığı hatanın farkında bile olmadan veya bunu hiç umursamadan yapılan çok kötü bir savunma refleksidir.