şükela:  tümü | bugün
  • bana her zaman garip, haksız gelen durumdur. öncelikle ekleyeyim, savunma sanayinde çalışmıyorum. fakat askerliğin illa er veya yedek subay yapılıp, tsk'ya başka şekilde çok daha yararlı işler yapabilecek insanların açıkçası aylar boyunca ordunun içinde abuk görevlerle harcanmasını anlayamıyorum.

adam ordu'ya iha üretiyor, kimisi tank/zırhlı araç projelerinde görevli, ama herkesin başında bir askerlik giyotini. nice parlak genç zihin, belki tai, aselsan, tei gibi yerlerde çalışabilecekken askerlik durumundan dolayı yıl kaybediyor, işini bırakıyor.

ne bilim amerikadaki gibi bu tür ordu araç gereci tasarımı üretimi yapan mühendisler zaten savunma bakanlığı/tsk personeli olması gerekmiyor mu? bunun zaten bir tür subaylık olması gerekmiyor mu? zaten bu yarı asker yarı sivil abuk durumdan dolayı çok verimli değil tsk güçlendirme vakfı kurumlarımız. bu tip bir düzenleme hem savuma sanayini, hem de gençleri epey rahatlatır diye düşünüyorum.
  • artık geçerli olmayan. genç mühendisler ilk askerliği 2 yıl tecil ediyor. 2. yıl mastera başlayıp 3 yıl da oradan tecil ediyor. 5 yılın sonunda baktılar bedelli çıkmıyor. ya da bedelli parasıyla yurt dışında master yapılabiliyor. 5 yıllık iş tecrübesiyle de kapağı yurt dışına atıyor. bu bakımdan ülkenin kaybı daha büyük. ihtiyacı olan mühendisleri kaybediyor. dışa bağımlı kalıyor. ha o mühendisleri doyurabiliyor mu devlet? yok. savunma sanayi projelerinde bile inşaat sektörü mantığıyla gidiliyor adamcılık var.