şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sabah gazetesinden link vereceğim aklıma gelmezdi ama yandaş gazetelerde durum haber olacak seviyeye geldiğine göre sıkıntı gerçekten büyüyor sanırım.

yakın gelecekte devletin başına ciddi derecede dert açma potansiyeli olan bir soruna dönüşmeye başlamıştır bu durum. haberde adını vermedikleri şirket asml hollandalı ve chip/işlemci üreticisi firmalara bunları üreten makinaları satan bir şirket, dediklerine göre geçen seneki ciroları yaklaşık 9 milyar euro. asml oraya giden mühendislerin taktığı isimle askerlik mağdurları lokali olarak bu mühendisler arasında geyik malzemesi yapılmış bir isim de aynı zamanda.

yıllardır ülkede beyin göçü artmasına rağmen görece yüksek ücret politikaları nedeniyle kalifiye mühendisleri elinde tutabilmiş vakıf şirketleri ise türk lirasının aşırı değer kaybı nedeniyle bu ücret cazibesini de yitirmiş ve sonunda göç vermeye başlamıştır. sürekli artan tüketim odaklı vergiler de bunun üzerine eklenince ortaya hollanda asgari ücretine savunma sanayinde çalışan mühendisler çıkmış ve sonuç bu olmuştur.

savunma sanayinde artan beyin göçünün bu ivmeyle artmaya devam etmesi sonucunda projelerde aksaklıklar ortaya çıkacaktır. ne yazık ki bu aksaklıkların önüne dağ bayır açılan taşra üniversitelerinin mühendislik fakültelerinin mezunlarıyla geçilmesi pek olası görünmemektedir.

geçen sene çalıştığım şirkette 10 kişi ağırlıklı hollanda olmak üzere istifa ederek yurt dışına gitmiş ve çok daha fazlası ilk fırsatta gitmek için harıl harıl iş aramaktadır, bildiğim kadarıyla birçok kişi de hali hazırda görüşüyor.

gidenlerin temel motivasyonu askerlikten kurtulmak, daha yüksek ücretlerle birikim yapabilmek, 5 sene çalışıp vatandaşlık hakkı kazanarak kendini güvende hissedebilmek, günde 9 haftada 45 saat çalışıp senelik 10 gün yıllık izin hakkı yerine haftada 38 saat çalışıp senelik 30 iş günü yıllık izne sahip olmak olarak sıralanabilir, tabii 20 bin euroya bmw 320d kullanmak da opsiyonel olarak duruyor.

sektörün geleceği durumun ne kadar kritik olduğunun farkında olmayan devlet ve vakıf şirketleri için kısa vadede tek çözüm demokratik ortam, güçlü ihracat, cari fazla vermek mümkün olamayacağına göre askerlikle ilgili düzenlemeler veya ortalama maaşlarda ciddi artış yapmak gibi görünüyor zira y kuşağı hollanda asgari ücretine çalışacak kadar fedakar olacağa pek benzemiyor, hele hele hollanda onları kapmaya meraklıyken.
  • bir tanesi de benimdir. çok detay vermek istemiyorum, kabak gibi ortaya çıkmamak için.

yaptığım iş çok da ahım şahım bir iş değil, ancak türkiye'de bunu yapan başka bir mühendis de yok. bu yüzden hala türkiye'deki ilgili kişilere gönüllü yardımcı oluyorum, gönüllü teknik danışmanlık yapıyorum, gönül bağımdan ve vatan aşkımdan dolayı.

ancak ben şu an ülkemden, dolgun maaşımı, kurulu düzenimi, arkadaş çevremi bırakıp ayrılmışsam, 150 bin nüfuslu bir alman şehrinde yaşamak zorunda bırakılmışsam, bunun sorumluları bellidir.

bunun sebebi ileride kızım olduğunda özgüvenle büyüsün, özgürlük nedir tatsın istediğim içindir. bunun sebebi hiç rolümüz olmadığı çöplük arap topraklarında gereksiz macera kovalamamızdır. bunun sebebi bir gün tren garında sevdiğim insanları beklerken patlayarak ölmek istemememdir. bunun sebebi en basitinden trafikteki kurallara uyulmasını beklemem, uymayanlar tarafından bıçaklanarak veya vurularak ölmek istemememdir.

ülkede yaşanan beyin göçünün - bana göre - tamamının nedeni bu tarz sosyal hakların ihlaliyken, sırf teknoloji için giden kişiler çok az bir yüzdeyi oluşturuyorken, kimse de gelip bana vatan sevdası, şu bu demesin.

ülke 1.5 yıldır khk ile yönetiliyor ve daha geçen gün sanki normal bir şeymiş gibi haberlerin alt kısımlarında yer alıyor.

ülkeden siktir olup gideli 1 seneyi geçti, ne hiperaktivitem kaldı, ne de anksiyetem. sporuma başladım, sigarayı bıraktım, seks hayatı neymiş onu öğrendim. kulağa basit veya ucuz şeylermiş gibi gelse bile yaşamak aslında buymuş arkadaş.
  • genele yayılan beyin göçünden kötü değildir. her türden vasıflı elemanın kaçmaya çalışmasıdır esas kötü olan...
  • bir insan neden ülkesini bırakır ve göçer? her şeyi bırakıp göçme kararı alabilir mi? neden alır? ben 31 yaşımdayım bir çok ülke ve şehir gördüm eşim türkiye'de büyük bir alman firmasında 10 seneyi aşkın çalışıyor.benim bir aile şirketim var ve türkiye standartlarına göre iyi de gelirimiz var, evimiz var, istersek araba da alacak paramız var, yazın güneye, kışın kayağa gidecek imkanımız var ama neredeyse ülkede yaşayan herkes gibi huzurumuz yok.eşimin çalıştığı alman şirketindeki bölümünden 6 kişinin 5 i almanya'ya transfer oldular.bunların içinde karı-koca, bekar, evli, çocuklu eşi banka müdürü olan insanlar bile var.hepsiyle de tek tek konuştuğumda ana nedenleri sayarsak;

-çocuklarına iyi bir gelecek istemek(malum eğitim sistemi çökmüş durumda, eğer düz lisede okuyacaksa bir çocuk ve ailenin parası yoksa ya meslek lisesi yada imam hatip zorunluluğu.)
    -gelen maaşların neredeyse%50'sinin direkt vergilere gitmesi( kdv, ötv, gelir vergisi, mtv ve vergi de vergiler.)
    -can güvenliği sorunu
    -artan barınma masrafları ve enflasyon
    -insanların gittikçe kabalaşması ve medeniyetten uzaklaşılması ile birlikte herkesin zor şartlar altında yaşamasından dolayı, en ufak bir olayda bile yaralanma hatta can almaya giden sokak, trafik, yan bakma kavgaları.
    -din tüccarları yüzünden toplumda derin ayrışmalar sebebiyle kendini topluma ait hissetmeme
    -her türlü farklılığa karşı olan bir devlet yüzünden başkalaşma yalnızlaşma.
    -alkol, sigara vb. her üründen astronomik vergiler alınması
    -eğlence, kültür sanat faaliyetlerinin artık lüks olması (bir sinema cinemaximumlarda 28 tl, ımax 35 tl)özel tiyatrolar 60 - 70 tl
    -artan kur yüzünden tl'nin değer kaybetmesi ve aynı işi yapıp euro ile maaş alarak insanca saatlarde çalışmak, insanca maaş almak.( almanya'da 9-5 çalışan elemanlar arada öğle arası vs dışında bazen 3-4 gibi de çıkabiliyorlar, her bayram ve özel günlerde ek bayram primleri alıyorlar vs. gibi)
    -hukuk ve yasaların olmayışı, işlememesi, geç yada kişiye özel işlemesi(mesela buraya bir dostumun başına geleni anlatacaktım ama içinde polis ve savcılar da olduğu için yazıp sildim düşünün isim vermeden bile sadece savcı ve polisli negatif bir yorum yazmaya bile korkar oldu insan.)
    -ekonominin kriz olması
    -en önemlisini de sona sakladım ''özgürlük''(fikir, inanç vb.)

ve biz de 2 -3 senedir düşünüyoruz göç etmeyi.insan yerine koyulacağımız bir ülkede yaşamayı. eşim için göç etmek bana nazaran daha kolay almancası var, şirkette pozisyonu hazır ama ben? şirketimi nasıl bırakırım? ailemi, dostlarımı, vatanımı nasıl bırakırım? hadi bıraktım sıfırdan 31 yaşımdan sonra almanca öğrenmeye çabalayıp sonrasında nasıl bir iş bulurum ne yaparım? bilemiyorum altan.....
  • savunma sanayisinde çalışmıyorum ama bende mühendis olarak danimarka'ya göç ettim.

arkadaşında bahsettiği gibi en büyük 2 etken; 5 sene çalışıp vatandaşlık hakkı kazanarak kendini güvende hissedebilmek ve günde 9 haftada 45 saat çalışıp senelik 10 gün yıllık izin hakkı yerine haftada 38 saat çalışıp senelik 30 iş günü yıllık izne sahip olmaktır.

danimarka'da yaşam hakkında ekşi şeyler'de benimde entryim mevcut, dileyen okuyabilir
  • askerlikten kurtulmak için bile giden onlarca kişi var.

şöyle bir durum da var. bu kadar teknik adama ihtiyacımız yok. şimdi ne iş yapıyorsak gittiklerinde o işi yapabiliyoruz. ha gidenlerin yerine iyi adamlar mı geliyor? hayır. ama vizyonsuz olduğumuz için zaten taklit ya da yurt dışından alıp %90yerlilik damgasıyla, 10 katı fiyata entegrasyon yapan bir sanayi sonuçta. dışardan teknoloji üretiyor görünebilirler.
  • söz konusu kaçış sekülerizmin, modernleşmenin bir sonucudur. durum gayet açık aslında. türkiyedeki savunma sanayii şirketlerinin mühendis kaynağı odtü, bilkent, boğaziçi, itü vs. yani türkiyenin en iyi üniversiteleridir. ve malesef bu üniversitelerin yetiştirmeye çalıştığı, herkesin malumu olduğu üzere seküler zihin yapısında, milli değerlere tepeden bakan, küreselci, maddeci insan tipidir. nihayetinde bu insanlar için rahat yaşama, daha çok kazanma, kendini garantiye alma gibi mefhumlar ülke çıkarlarından daha önemlidir. bu yüzden de fırsat verildiğinde herhangi bir batı ülkesine kaçmalarında garipsenecek bir durum yok.
    bu sebeple bu müstemlekeci eğitim kurumlarının yerine memleketin her bir köşesine bize ait, müslüman zihni ile dünyaya bakan mühendisler, alimler yetiştirecek medreseler tesis edilmeli. 1000 senelik birikimi canlandırmalı ve bu temel üzerinde yükselmeliyiz. yoksa batının kötü bir taklidi olmaktan kurtulamayız. dahası silinir yok oluruz.

(bkz: odtü yıkılsın yerine üniversite yapılsın)
    (bkz: boğaziçi gönlümüzden geçen konuma ulaşamamıştır)
  • iki gün önce bir arkadaşı daha hollanda'ya philips'e yolladık. devamı gelecek göç gibi duruyor.
  • hala müslüman zihni ile dünyaya bakan mühendis diyorlar. öğrenemediniz bir türlü "matematik, fen bunlar geçici, imandan hesap vereceksiniz".

yaaaaaa
  • nedeni türkiye'nin hukuk devleti yapısını kaybedip islam ülkesine dönüşmesidir. herkesin bildiği gibi akıl ve bilim gerektiren meslekler hukukun tesis edildiği yerlerde icra edilebilir ve gelişir. laikliğin olmadığı ülkelerde okunmuş hoşaf ve ezan okuyan saatten daha fazlası yapılamaz.

(bkz: geri kalmışlığın ölçüsü olarak islam)