şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • şu anda türkiye'deki baro başkanları ankara'ya yürüyor ve medya üç maymunu oynuyor! savunma hakkında yapılan kısıtlama avukatları ve temsil ettikleri bütün bireyleri bağlıyor. böyle büyük çaplı bir eylemin bir karşılığı da olmalı.

  demokratik hakları için yürüyen bütün baro başkalarına selam olsun.

  istanbul barosu'nun açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.

  #savunmayürüyor
 • bu başlıkta sadece iki entry girilmiş olması.. bu kadar önemli her birimizi ilgilendiren bir durum hakkında hem de! üzgünüm
 • baroların almış olduğu eylemlilik kararı.
  avukatlık kanununda yapılması düşünülen değişikliklerin yapılmaması için pazar günü anıtkabir'de sonlanacak yürüyüş.

  getirilmesi düşünülen sistem çoklu baro ve nispi temsil sistemi. daha önce 79 baro (toplam 80 var) ortak bir bildiri ile karşı çıkmıştı bu düzenlemeye. (antalya barosu imzalamadı ve daha sert bir açıklama ile yapılacak düzenlemeye karşı çıktı)

  metin feyzioğlu ise aktif bir politika geliştirmiyor.

  yargıda kalan son kale baroların da yıkılma projesine karşı başkanları yürütenler utansın.

  nasıl ki 2010'da evet yıkımı başlattıysa bu değişiklik de aynı sonucu doğurur. yargıyı ele geçirme projesidir.
 • vatandaşların hukuki haklarının korunduğu bir toplumsal düzen için avukatların etkili bir örgütlenmeye sahip olmaları zaruridir.

  baroların eylemi bugün türk demokrasisi için çok önemli bir mücadele alanını temsil etmektedir.

  güçlü baro
  güçlü avukat
  güçlü yurttaş
 • yukarıda tutulması gereken başlık. medya susuyor. bu yürüyüş gündem olmalı. hepimizin geleceği için savunma yürüyor. susma, destek ol...
 • bütün avukatları temsil edemeyecekleri için ağladıklarından umursanmıyor olabilirler.
 • avukatlık kanunu değişiyor ve yargının 3 sac ayağından biri olan savunmanın bölünerek parçalanması amaçlanıyor. buna tepki göstermek isteyen baro başkanları bulundukları illerden ankara'ya yürüyorlar. biz de bu hukuksuzluğa tepkimizi sosyal medya hesaplarımızdan #savunmayürüyor diyerek gösteriyoruz.

  #savunmayürüyor

  (bkz: #109071293)
 • bugün, ankara'ya doğru yürüyen baro başkanlarının söylediklerinden anladığım şu.

  bilindiği gibi, yargının 3 ayağı var, savcılık ayağı, hakimlik ayağı ve avukatlık ayağı. akp savcılık ve hakimlik ayağını kendi kontrolüne aldı mı? aldı. hatta içinden geçti. geriye avukatlık yani savunma ayağı kalıyor. akp yıllardır ne yapsa ne etse bu savunma ayağını kendi kontrolüne alamadı. işte bu ayağı da kendi kontrolüne almak için her ilde bir adet bulunan baro başkanlığını iki üç artık o ilde kaç adet baro olunca kendi çıkarına olacaksa o kadar baro başkanlığı oluşturmaya çalışıyor. yani savunma ayağının da anasını bellemeye çalışıyor. neden? çünkü tek amaç var. her kuruma, her kuruluşa siyaseti sokarak içini boşaltmak, anasını bellemek.

  işte yapılmaya çalışılan bu harekete karşı baroların yani savunma ayağının, protesto amaçlı yaptığı yürüyüş.

  ayrıca, yargı tabutuna son çivi çakılırken milletin uyuduğu, hak ettiği ilgiyi görmeyen yürüyüş.

  ekleme
 • medyanın 3 maymunu oynadığı, sözlükte gündem olamamış 54 baronun katıldığı sayının hızla arttığı yürüyüş.

  baronun videosu konuyla ilgili videosu (bir kısmını aşağıya yazdım)

  cüneyt özdemirin konuyla ilgili yayını

  --- spoiler ---
  birden fazla baro kurulursa, siyasal şekillenmelerin ötesinde türkiye'de çok daha ciddi toplumsal şekillenmeleri de kapsayacak baro yapılanmaları ortaya çıkacak demektir.

  insan hakları ihlalleri olduğunda ona ses çıkarmayan baro aranıyor!
  kadına karşı şiddet söz konusu olduğunda onu duymayan baro aranıyor!
  çocuk istismar edildiğinde onun yanında duramayacak, durmayı beceremeyecek baro aranıyor!
  sarı baro aranıyor aslında ak değil!

  dolayısıyla biz içinde bulunduğumuz süreç itibariyle bütün bunları halk adına toplum adına götürmeye çalışan bir anlayış sergilemeye çalışıyoruz.
  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  “giderek otoriterleşmeye doğru yönelen türkiye’de baroya düşen pay” olarak tanımladı durakoğlu, “bu düzenleme ile düşün ki yargılama sırasında bile, avukatın hangi baroya ait olduğunun belli olması nedeniyle, belki biz belli bir süre sonra yargıç avukat ilişkisinin ortaya çıkardığı durumlardan bahseder hale geleceğiz. bazı şeyler en güçlü olduğunuz dönemlerde yapılabilir. darbeciler çok güçlüydü, yaptılar. şimdi de siyasal iktidarın parmağı çok fazla. evet yasayı çıkarabilirler ama tıpkı darbecilerin yaptığı gibi geleceğe taşıyamaz” diye konuştu.
  --- spoiler ---