şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
10 entry daha
 • bugün, ankara'ya doğru yürüyen baro başkanlarının söylediklerinden anladığım şu.

  bilindiği gibi, yargının 3 ayağı var, savcılık ayağı, hakimlik ayağı ve avukatlık ayağı. akp savcılık ve hakimlik ayağını kendi kontrolüne aldı mı? aldı. hatta içinden geçti. geriye avukatlık yani savunma ayağı kalıyor. akp yıllardır ne yapsa ne etse bu savunma ayağını kendi kontrolüne alamadı. işte bu ayağı da kendi kontrolüne almak için her ilde bir adet bulunan baro başkanlığını iki üç artık o ilde kaç adet baro olunca kendi çıkarına olacaksa o kadar baro başkanlığı oluşturmaya çalışıyor. yani savunma ayağının da anasını bellemeye çalışıyor. neden? çünkü tek amaç var. her kuruma, her kuruluşa siyaseti sokarak içini boşaltmak, anasını bellemek.

  işte yapılmaya çalışılan bu harekete karşı baroların yani savunma ayağının, protesto amaçlı yaptığı yürüyüş.

  ayrıca, yargı tabutuna son çivi çakılırken milletin uyuduğu, hak ettiği ilgiyi görmeyen yürüyüş.

  ekleme
 • #savunmayürüyor

  bu başlık çok daha fazla desteği hakediyor.
 • medyanın 3 maymunu oynadığı, sözlükte gündem olamamış 54 baronun katıldığı sayının hızla arttığı yürüyüş.

  baronun videosu konuyla ilgili videosu (bir kısmını aşağıya yazdım)

  cüneyt özdemirin konuyla ilgili yayını

  --- spoiler ---
  birden fazla baro kurulursa, siyasal şekillenmelerin ötesinde türkiye'de çok daha ciddi toplumsal şekillenmeleri de kapsayacak baro yapılanmaları ortaya çıkacak demektir.

  insan hakları ihlalleri olduğunda ona ses çıkarmayan baro aranıyor!
  kadına karşı şiddet söz konusu olduğunda onu duymayan baro aranıyor!
  çocuk istismar edildiğinde onun yanında duramayacak, durmayı beceremeyecek baro aranıyor!
  sarı baro aranıyor aslında ak değil!

  dolayısıyla biz içinde bulunduğumuz süreç itibariyle bütün bunları halk adına toplum adına götürmeye çalışan bir anlayış sergilemeye çalışıyoruz.
  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  “giderek otoriterleşmeye doğru yönelen türkiye’de baroya düşen pay” olarak tanımladı durakoğlu, “bu düzenleme ile düşün ki yargılama sırasında bile, avukatın hangi baroya ait olduğunun belli olması nedeniyle, belki biz belli bir süre sonra yargıç avukat ilişkisinin ortaya çıkardığı durumlardan bahseder hale geleceğiz. bazı şeyler en güçlü olduğunuz dönemlerde yapılabilir. darbeciler çok güçlüydü, yaptılar. şimdi de siyasal iktidarın parmağı çok fazla. evet yasayı çıkarabilirler ama tıpkı darbecilerin yaptığı gibi geleceğe taşıyamaz” diye konuştu.
  --- spoiler ---
 • sessiz yürüyün. halkım uyuyor.
 • ülkedeki tüm baroların -altını tekrar çizmek gerekir ki hepsinin- çoklu baro sistemi teklifine karşı protesto olarak ankara'ya yürümesini ifade eden slogan.

  bugün yürüyüşünü yağmur altında gerçekleştiren giresun barosu başkanı'nı da buraya ekleyelim. link
 • barolar videosu youtube

  barolar tarafından bir video ile insanlara anlatılmıştır.
 • yürüyüşün neden başladığı, neden bir eylemlilik planı devreye sokulduğu anlaşılmamış. basitçe anlatalım. türkiye'de yargının 3 ayağı vardır. bunlar iddia, savunma ve karar makamlarıdır. iddia ve karar makamları hakim ve savcılar tarafından temsil edilir. türk yargısında özellikle 15 temmuz süreci sonrasında hakim ve savcıların ne şekilde göreve getirilip ne şekilde görevden alındıklarını gördünüz.
  ileri gideyim, ergenekon'da, balyoz'da ülkesine hizmet eden birçok kişinin hakim ve savcılar eliyle nasıl harcandığını gördünüz.
  gezi'de suçsuz yere insanların nasıl çatır çatır hüküm giydiğini gördünüz.
  15 temmuz sürecinde haklı haksız herkesin nasıl tutuklu kaldığını, devletin haksız yere tutuklu yargıladığı kişiler için nasıl 3 kuruş tazminat verdiğini gördünüz.

  bu ülkede iddia ve karar makamları ne yazık ki hükumet kontrolüne girdi.

  bağımsız (!) türk yargısı için mücadele eden bir tek savunma yani avukatlar kaldı. şu anda yapılmak istenen şey savunmayı parçalamak. bunu da baroları parçalayarak yapmaya çalışıyorlar.

  barolar buna izin vermemek adına yürüyor.

  savunma makamına, barolara, bağımsız türk yargısının son çırpınışlarına bir katkıda bulunmak için yapmanız gereken tek şey bu duruma karşı sessiz kalmamak. sosyal medyada #savunmayürüyor hashtag'i ile yapacağınız paylaşımlar savunmanın sesinin duyulması için yeterli. medya baro başkanlarının bu eylemini görmezden geliyor. tek umudumuz sosyal medya üzerinden bu durumu duyurmak.

  sessiz kalmayın. türkiye savunmasız kalmasın.
 • ne yazık ki güzel ülkemizde yürüyenler yürüdükleriyle ve yürütenler ise yürüttükleriyle kalmaktadır.

  o bakımdan amacına ulaşıp ulaşmayacağını merak ettiğim yürüyüştür.
 • gündemimize almamız gereken eylem. muhtemelen herkesin farklı gündemleri var. fakat planlanan avukatlık kanunu değişikliği hepimizin hayatına dokunabilecek bir soruna dönüşebilir. elimizden geldiğince destek olmaya çalışalım.
 • üç cümleyle baroların yürümesinin sebebi şu: akp ile gülen hareketi on yıllarca allem ettiler kallem ettiler ne yaptılarsa bir türlü baro seçimlerinde galip gelemediler. tayyip şimdi iktidar ortağı fetoş'tan kurtulmuş, parlamentoyu fiili olarak ilga etmiş, hakim ve savcıları da yürütmenin memuru yapmışken yargı bağımsızlığını andıran tek meslek erbabı avukatlar kaldı. tayyip de buna karşı ileri demokrasilerde* kuvvetler ayrılığı diye bir şey olamayacağı için madem seçimle baroları ele geçiremiyorum o zaman korsan bir baro yapar baronun kendisini ben seçerim diyor.

  edit: anketlere bakınca savunma hakkının falan neden ilgi çekmediği görülüyor. türkiye gibi illiberal demokrasi falan denemeyecek bir otokraside bakıyorum türkiye'de demokrasi sorunu var diyenlerin oranı 5%.
235 entry daha