• hayatınızda midenize yapcağınız en büyük kötülük burdan yemek yemek olacaktır.
  • hey gidinin hey. herkes arap yemeği demiş ama ben bosna hersek' te yaygın olarak yenilen bir yiyecek türü olduğunu duymuştum göçmen bir karşimden. ne kadar doğru bilemiyorum elbette.

özetle şavurma bir yaşam biçimidir. ya da yok ya abartmayayım ama askerdeyken geceleri şavurma diye çeşitli yerlerimi şişirecektim dönem dönem. askersin işte, can çekiyor.
  • ankarada pitraktir. eksi sarimsakli kotu bir sey. evet sey. doner degil kesinlikle.
  • lübnanlılara özgü bir yemek

zamanında ankara'da üç tane şavurmacı vardı (elbette şavurma yapan başka mekanlar da vardır da bu mekan sadece şavurma yapıyordu). biri cebeci'de, biri selanik caddesi'nde diğeri de anıttepe'deydi. sonra ilk ikisi kapandı, şu anda sadece anıttepe'deki şubeleri duruyor sanırsam.

genel olarak tarif edecek olursak, tavuk dönerli, soslu, epey yağlı, ağır bir yiyecek. fakat illa tavuk dönerle yapılacak diye bir kural yok, et dönerle de yapıyorlar yurt dışında.

kalın lavaş gibi bir ekmeği var, onun içine epey baharatlı bir tavuk döner(asıl olay burada, normal tavuk döner değil, ekstra yağlı ve bin çeşit baharatlı bir tavuk döner) koyuyorlar üzerine de sarımsaklı mayonezli beyaz bir sos döküyorlar. turşu ve patates de koyup lavaşı katlayıp tost makinesine atıyorlar. yani tost yapılmış kalın lavaşlı bol yağlı baharatlı tavuk döner de denebilir.

epey ağır bir şey, ne kadar obur olsa da insan bir taneyle tıkanıyor.

amerika'da da shawarma olarak bilir baya meşhurdur. hatta nyc'de times meydanı'nda da bir tane şavurmacı var bildiğim kadarıyla fotoğraflarda falan hep gözüküyor.

bir efsaneye göre meksikalıların ünlü yiyeceği taco da zamanında şavurmadan evrilmiş bir yiyecek. meksikalı bir arkadaşıma sorduğumda "taco al pastor öyle" demişti, yani gerçeklik payı var, meksikalılar da öyle diyor.

eğer baharatlı yağlı yiyecekler seviyorsanız tavsiye edilir.
  • iskenderun döneri yanında tercih edilmeyecek bir yiyecek
  • çok yağlı ve sağlıksız bir yiyecek olmasına rağmen arada canımın çektiği lanet şey. allah'dan kızılay şubesi kapandı da artık gidip yiyemiyorum. yine de eski yılları hatırlatıyor.

iki tane birden yemeyi denemiştim ben. gözler bir karardı ama bir şey olmadı yani.
  • şavurma'yı arap yemeği zanneden arkadaşlar, kahirede falan "taouk shish" veya "kunafah" görünce de muhtemelen aynı tepkiyi verecektir.
  • vıcık vıcık yağ, mide bulandıracak kadar. hayatımda bir daha yemeyeceğim, yemeyi asla tavsiye etmeyeceğim yemeğimsi.
  • adı türkçe "çevirme"den geçen ortadoğu'daki döner. asla dönerin yerini tutamaz, alamaz, lezzet olarak yakınından geçemez.
  • bir kere yedim. pişmanım.

tavuk ve tarçın. fazlaca tarçın.

allah bir daha göstermesin.
hesabın var mı? giriş yap