şükela:  tümü | bugün
 • 15. yy da iskoçyada yaşamış sapık ötesi ailedir. önceleri sade bi köylü olan sawney beane tırlatıp galloway diye bi hatunla bi mağarada yaşamaya başlamış. burada tavşan gibi üremiş 48 kişilik bi aile olmuşlar. (bkz: ensest) yamyamlık da dahil her türlü psikopatolojik semptoma sahip aile, civardan geçen her şeyden bihaber yolculara, ona buna saldırıp bi güzel mideye indirirlermiş etlerini. artan olursa da denizin tuzlu suyunda bekletip salamura yapar, kışlık erzak olarak saklarlarmış. her neyse, sonunda bunlardan kurtulmayı başaran biri gidip ispiyonlamış durumu da, cengaver kral james gelip bunnarın aazının orta yerine s..mış. inlerini bulduklarında bakmışlar ki aynı jeepers creepersdaki gibi duvarlar falan insan parçaları ile süslü. evin hanımının ev dekorasyonu anlayışı bi başkaymış herhalde. neyse tüm aileyi yakalayıp önce işkence etmiş soora da idam etmişler.
  ayrıca (bkz: bender ailesi)(bkz: mccrary ailesi)
 • the hills have eyes filminin konusu olan ailedir.
 • 15 inci yüzyıl ortalarında yaşamış olan iskoçyalı soyguncu, kitle katili ve yamyam.karısı ve 14 çocuğuyla iskoçya'nin güneybatı kıyısındaki ıssız galloway bölgesi sahilinde bir mağarada, eğitimsiz ve ilkel bir şekilde yaşamıştır...yirmi beş yılı aşkın bir süre saldırıp soymuşlar ve öldürmüşlerdir...verdikleri zararların arasında yamyamlık da vardır...
  sonunda, karısının altından alaşağı edildiğini, boğazının kesildiğini ve vücudunun yenildiğini gören bir kurban adayı, kaçmayı başararak glasgow'daki iskoç kralını uyarmıştır...kralın komutası altında 400 adam ve av köpekleri bean'leri izleyerek onları mağaralarında kıstırmıştır...onları, parçalanmış cesetlerle dolu inlerinde, şiddetli bir çatışmanın ardından ele geçirilmişlerdir...sawney ve diğerleri leith'e getirilmişler, suçlarından dolayı en ufak bir pişmanlık duymamışlardır ve mahkemeye bile çıkarılmadan derhal kazıklara bağlanarak yakılmışlardır...beanlerin kurbanlarının sayısının 1000'i aştığı tahmin edilmektedir...

  (suçlular ve caniler ansiklopedik sözlüğü...george c. kohn, scarecrow basımevi, londra 1986)

  ithaki yayınları'nın karanlıkta 33 yazar adlı derlemesinden alıntıdır...

  http://en.wikipedia.org/…ki/alexander_"sawney"_bean
 • (bkz: sawney beane)
  (bkz: beane ailesi)
 • the hills have eyes filminin esin kaynağı.
 • netlik konusunda ele gelir bir durum ya da kanıt yoktur. mantık dahilinde olabilir fakat binlerce insanı öldürme işlemi başarılı olsa bile cannibalismin getirdiği hastalıklardan hele hele binlerce kurbanın vahşice tüketilmesi imkansız gibidir. hastalıklar ve yan etkiler çok ciddi olabilir.
 • wes craven film için araştırma yaparken bir iskoçya efsanesi okur.olayın kahramanı 15.yüzyılda yaşamış sawney bean'dir.bean'in babası hendek kazma ve çit düzenleme işinde çalışan bir adamdı.aile fasulye ticareti yaparak para kazanıyorlardı.daha sonra sawney bean evlenerek ailesinden ayrılır.

  sawney bean tembel birisidir.dürüst yollardan para kazanmayan birisidir.sawney bean daha sonra karısı ile birlikte kasabayı terk ederek yakınlardaki mağaraya yerleşir.mağara 200 metre derinlikte ve gelgitlerin olduğu bir mağaradır.galloway tepelerinde olan bir mağaradır bu.çiftin zaman içinde 8 oğulları,6 oğulları ve onların ensest ilişkilerinden 32 torunları olmuştur.

  48 kişilik dev bir aile uçsuz bucaksız bir çevrede yerin 200 metre altında pislik dolu bir mağarada yaşıyorlardı.bu aile çalışmaya pek niyetli olmayan bir aileydi.nitekim hayatlarını yaptıkları soygunlar ile geçindiriyorlardı.
  endilerine göre haklı oldukları olaylara başladılar.insanları tuzaklarla ağlarına düşürmeye başladılar.insanları mağaralarına getirip yiyorlardı.yiyebildiklerini yiyorlar,yedikten sonra kalan parçaları ise turşusunu kuruyorlardı.bazı vücut parçalarını ise yakınlarda yakıyorlardı.

  kasaba halkı yüzlerce insanın kaybolmasından şüphelenmeye başlamıştı.bean ailesinin varlığından haberleri olmayan kasaba halkı suçlayacak kimse bulamamışlardı.masum insanlar teker teker bu cani ailenin kurbanı oluyordu.diğer masum insanlar ise kasaba halkı tarafından şüpheli duruma konulup linç ediliyordu.söylenmesi korkunç olsa bile bean ailesi 20-25 yıl boyunca beslenmelerini böyle sürdürdüler.

  bu süre zarfında 1000'den fazla insanın öldürüldüğü tahmin ediliyor.ailenin yakayı ele vermesi ise ellerinden kurtulmayı başaran bir adam sayesinde olur.karısının öldürüldüğüne şahit olan bu adam kaçarak iskoç kralı ıv.james'e giderek herşeyi anlatır.kralın komutasında 400 kişi va halktan bazı kişiler av köpekleri ile bean'leri izleyerek onları mağaralarında kıstırmışlardır.
  aile şiddetli bir çatışma sonrasında,parçalanmış cesetlerle dolu inlerinde ele geçirildi.aile kral tarafından tabiri caizse vahşice katledilir.erkeklerin bazıları meydanda asılıp diğerleri ölüme terk edilmiştir.kadınların ve çocukların yakıldığı söylenir.

  ailenin psikolojik sorunları olduğu açık ve net ortada.yoldan geçen masum insanları öldürüp,yemek yamyamlıktan başka birşey değildir.duvarların insan parçaları ile dolu olduğu ve parçaların turşusu kurulması iğrenç ötesi bir olaydır.

  sawney bean ailesi 15.yüzyılda yaşadığı rivayet edilir.önemli bir soru ise şöyle; bu anlatılanlar bir uydurma olabilir mi ? resmi kaynaklarda bu hikaye fazla geçmemektedir.bazı araştırmacı ve bilimadamları ise bu olaya uydurma olduğunu söylüyor.ama bazı tarih kitaplarında ve kral'ın kaynaklarında geçtiği söylenir.

  nitekim wes craven bu olayı okur ve the hills have eyes /tepenin gözleri filmine ilham kaynağı olur.
  film 1977 yapımıdır.ayrıca bu filmimizden daha çok tanınmış 2006,2007 ve 2014 uyarlamaları da vardır.bu uyarlamalar 1977 yapımı filmin çağdaş uyarlamalarıdır.filmin konusu yukarıda anlattıklarım değildir.yani bizzat yaşananlar değildir.filmde karavan ile tatile çıkan bir ailenin yolunu kaybedip,nükleer santralin olduğu bir bölgede mutasyona uğramış mutantlar tarafından saldırıya uğradıkları konu edilir.

  wes craven ise sadece bu tarihi olaydan esinlenerek filmi çekmiştir.ilk filmi de başarılıdır fakat 2006 ve 2007 yapımı filmlerin doğal olarak daha kaliteli olduğunu düşünüyorum.1977 yapımı filmide eski filmleri sevenler izleyebilir.
  kaynak:sinemabulvarı blog