• zulu dilinde merhaba, selam, merabayın anlamında sözcük.
  • seni görüyorum anlamına gelen bazı afrika kabilelerinin kullandığı selamlama sözcüğü. tam olarak burada olmana ve varlığına saygı duyuyorum anlamıma gelir.

bu selamı alan sikbona diyerek karşılık verir. buradayım anlamına gelir. tam olarak beni görmenle varoluyorum anlamını taşır.
  • (bkz: susan david) vesilesiyle öğrenmiş olduğum sözcük.
    bu sözcük güney afrika'da, zulu kabilesi tarafından kullanılan zulu dilinde merhaba, selam anlamına geliyor.
    benim hoşuma giden ise bu sözcüğün ardındaki ‘seni görüyorum, benim için önemlisin ve sana değer veriyorum’ anlamı. aynı zamanda diğer insanı görmenin; erdemleri ve kusurları ile kabul etmenin bir ilanıdır.
    buna karşılık olarak kişi shiboka diye yanıt verir. bunun anlamı ise 'senin için var olduğumu bilmek beni rahatlatıyor' demektir.
    araştırmam sonucunda merhaba, selam, naber gibi sözcüklerin farklı kültürlerde ne kadar yoğun güzellikler barındırdığını fark ettim.
    sevdim bunu.. sawubona !
  • psikolog susan david'in söylemiyle zulu dilinden birebir çeviride "seni görüyorum ve görerek seni varolmaya davet ediyorum." demektir.
  • (bkz: shikoba)
hesabın var mı? giriş yap