• (bkz: say yasasi)
  • “her arz kendi talebini yaratır” ifadesi “mahreçler kanunu” olarak da bilinen jean baptist say adındaki klasik iktisatçı tarafından ortaya atılan, kendisine katılmadığım görüştür.
  • piyasa kanunu veya mahrecler kanunuolarak da bilinir. mimarı jean baptiste say'dır. yıllarca okullarda hocalar "her arz kendi talebini yaratır" diye özetlediler. piyasaya giren her malın, değerine eşit bir talebi olacağını öngörür.

    yalnız say abimiz der ki bu kanunun işlemesi için birtakım ön koşullar vardır. fiyatlar maliyetlere eşit olmalı, maliyetler gelirlere eşit olmalı, ve bütün gelirler harcanmalıdır. böylece bütün gelirler harcanacağı için üretilen her mal satılacaktır.

    say abimiz devamında para politikasına da değinir. yanlış hatırlamıyorsam piyasadaki para miktarının önemsiz olduğunu piyasanın iyi işlemesi için piyasada yeterli mal olması gerektiğini savunuyordu sanırım.

    bu arada yazarken aklıma geldi. ekonomideki bunun gibi bazı çalışmalara kanun ve yasa diyorlar. aslında bilim teorisiyle çelişiyor. kanun olması için çürütülemez olması gerekiyor.
hesabın var mı? giriş yap