şükela:  tümü | bugün
 • berlinde yaşayıp kendilerini gurbette zannedenlerin seyretmesi gereken bir programdır. nitakim berlin.de bir türk bakkalına yanlışlıkla bir alman girerse "turiz" muamelesi görmektedir. gurbetse fukuyama gurbetin hasıdır. ama belçikadaki gent/afyon-emirdağ örneğinde olduğu gibi 10 yıl içerisinde fukuyama.da yaşayan fatsalı sayısının fatsayı üçe katlayacağı tahmin edilebilir. nitekim akıllı bir girişimci şimdiden gidip türk-yoğun japon şehirlerinde bir dönerci veya mısır ekmeği fırını vs. açmalıdır. nasıl almanyadan tüm avrupaya yayılındıysa japonyanın hemen ardından kore, tayland, myanmar vs. gelmesini beklemek yerinde olacaktır.
 • belgeselin videosunu bulamadım nette.
  hakkındaki yazı için:

  http://www.radikal.com.tr/….php?ek=cts&haberno=5471
 • belgesel ibretlik, ama 22.22 deki adamın okuduğu dergiye bakınca...

  (bkz: japonyanin diger yuzu)

  kollamak gerek.
 • çekim, hikaye ve kurgu açısından oldukça başarılı bulduğum, cengiz özkarabekir'in çektiği, ordu ili fatsa ilçesinden nagoya'ya göçen türkleri anlatan belgesel.

  bu belgesel ilk olarak 2006 yılında cnntürk kanalında yayınlanmıştı ancak televizyonda izleme şansım olmamıştı. uzun süre bu belgeseli aradım ancak bulamadım. on yıllık bir süre boyunca internette mevcut değildi. sonunda 2016 yılında birisi internete yükledi de internet semalarında kendisine yer buldu. artık sonsuza kadar var olacak. (silinirse falan bizzat ben tekrar yükleyeceğim. o kadar çok aramıştım ki, 2016'da görünce çok şaşırmış ve sevinmiştim.)

  bugün nagoya'da dört binin üzerinde ordulu yaşıyor. eğer kimliğinizde ordu yazıyorsa japonya'ya girmeniz çok zor.

  bunun sebebi:

  1. orduluların haliyle türklerin sayısının çok fazla olması
  2. türklerin çeteleşip, suça karışması.

  öyle ki nagoya'da üniversite okuyan bir türk öğrenci tanıdığımın, ülkeye girişte özel odaya çekilip arandığını ve çeşitli sorular sorulduğu oldu. o kadar kişi geçip giderken onu ayırmışlar.

  suça karışma olayında ise en bilineni otomatik içecek makinesi (jidouhanbaiki) soygunu. zaten belgesel de bunu yaptıklarını ve hapis yattıklarını anlatıyorlar. bu açık bir şekilde hırsızlık . bunu bu kadar rahat anlatmaları benim tuhafıma gitmişti. bu hırsızlıkların arttığı dönemde otomatik içecek makinesi şirketleri, makinelerin üzerine türkçe olarak "makineler kamerayla izlenmektedir. olası bir durumda polis çağıralacaktır" minvalinde uyarı yazıları yazmışlar. (kaynak: onur ataoğlu japon yapmış kitabı) gerçekten utanç verici bir durum.

  peki ordulular nasıl nagoya'ya geldi?

  herkesin dilinde dolaşan efsaneye göre ordulu hayri atılgan gemide aşçı olarak çalışırken japonya'ya geliyor. çorumlu birisiyle tanışıp onun teklifiyle japonya'da kalıyor. bu efsaneyi okuduğum bir makalede'de görünce güldüm. gerçekliği şüpheli olan bu hikaye akademik bir makalede de kendisine yer bulmuş.

  https://eksiup.com/713fd63d3476

  hayri atılgan'ı ve orduluları biliyoruz ama esrarengiz çorumlu kayser soze'nin kim olduğunu kimse bilmiyor. bugün hayri atılgan, japonya'da fatsa komününun oluşumuna neden oldu. bu insanlar asla geri dönmeyecek.

  acaba esrarengiz çorumlu'nun japonya yaşamı nasıl devam etti?
 • su entry'de bahsedilen orospu cocugu taksiciye benzeyen, ama ondan cok daha serefsiz orospu cocuklari hakkinda cekilen belgesel.

  adamlar ulkede kacak girip sinir disi ediliyor, adini soyadini degistirip geri geliyor ve yine kacak yasiyor.
  pezevenk sanki odtu mezunuymus gibi is bulamiyoruz diye yakiniyor, is bulamadigi icin otomatlari soymayi normal goruyor. hirsizliktan hapse girip sinir disi edilmesine ragmen de piskin piskin anlatiyor bunlari da.

  bu herifler, turkiye'nin imajini s.kip atan vatan hainleridir. hem ulkesini, hem de karnini doyuran yabanci ulkeyi kirleten pisliklerdir.
 • sayanora fatsa'dan sonra koniçiva chavusuoguru demiş olan ordulu türkler.

  https://www.facebook.com/…638992/?type=3&permpage=1

  çakmak çakmak gözlerle maşallah hepsi birbirine benziyor. hemşeri olma, akraba kayırma, modern ve medeni bir ülkede görece olarak iyi şartlarda yaşamanın getirdiği mutluluk yüzlerinden okunuyor.
 • adı yanlış belgeseldir.
  doğrusu için (bkz: sayonara)
 • fatsa'nın da abayo diye karşılık vermesine neden olabilir.

  ayrıca; sayounara.
  (bkz: #43812022)