şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ermeni bir sairin hayatinin siirsel temalarla canlandirildigi eski bir rus filmi, zamanina gore yarmish ama su an sembolik sayilabilecek bir eser, konu daha cok theatral performans diyebilecegimiz yaklasimlarla anlatilmaktadir.sozlukde ben yardim, asdim imge tanimam diyen arkadashlara sozluk olabilecek bi calisma
 • 1969 tarihli sergei paradjanov filmi. zamaninda dini imgeler kullanmasi yuzunden sovyet sansurune takilmis, yonetmeni de bu yuzden hapislerde yatmistir.
 • chicago downtownda çok ünlü bir ermeni restoranının/gece klübünün adı.
 • ayni gece klubu her ayin son cumartesi gunu cok guzel dans partilerine sahne olur, yemek yenilen mekandan masalar cikartilir ve clubbing ortami kurulur, oriental esintili muzik ve dj lerle cosulur.
 • sergei paradjanov adli yonetmenin ermeni klisenini poetik bicimde anlatan sembolik, ikonik, enfes bir film. 1969 yapimi. o zamanin ussr'inda sansure maruz kalmis.
 • 1712 - 1795 yillari arasinda yasamis ermeni ozan. asil adi haroutiun sayakian olmakla beraber halki kendisine turkulerin krali manasina gelen sayat nova adini vermistir. tiflis yakinlarindaki sanahin koyunde dogmustur. daha cocuk yaslarda sesinin guzelligi, halk turkulerini guzel icrasi ve kemencedeki yetkinligiyle nam salmistir. ermenice disinda gurcuce, farsca ve azericeye de hakim olmasi ununun tek bir etnik grupla sinirli kalmamasini saglamistir.

  (bkz: cirpinirdi karadeniz)
 • istanbul'da bu ismi taşıyan 1972'de kurulmuş bir ermeni korosu bulunmaktadır.

  ayrıca bu ozanın en çok gürcüce şiiri vardır, bunu sırasıyla türkçe ve ermenice izler.
 • cikmazam kiliseden donmezem isa'dan sozunun sahibi asyali ozan. gürcü krali'nin kizkarde$ine asik olmu$, kiz verilmemi$, saraydan kovulmu$, aciyla manastira kapanmi$tir. $imdilerde adini boyacikoy kilisesi bunyesinde yer alan koro devam ettirmektedir. boyacikoy'de ozan'in resimlerini gormek mumkundur. derler ki sayat nova korosu $efi melik can efendi, ozan sayat'in aynaya yansiyan siluetiymi$, cok benziyolar, cok guluyorum.
  (bkz: kamanca)
 • sayat nova olarak da bilinen film sergei parajanov'un ve sinema tarihinin başyapıtları arasında sayılır. kominist söylemin dışında olan film sansüre maruz kalmış, sovyet yönetmen sergei yutkevich tarafından yeniden yorumlanarak rusça versiyonuyla sinemalarda gösterilmiştir.

  imdb linkini de vereyim tam olsun: http://www.imdb.com/title/tt0063555/
 • sinemanın sınırlarını genişleten filmlerden. 79 dakikalık imge bombandırmanı. sergei paradjanov'un başyapıtı, ermeni ozan sayat nova'nın iç dünyasını, korkularını, tutkularını ve ruhunun çektiği acıları, ortaçağ ermeni ozanlarının kullandığı semboller ve alegoriler üzerinden anlatıyor. daha ilk sahnede, parçalanan narın beyaz tülbente akan kan kırmızısı suyu yayıldıkça benzersiz bir film izleneceği anlaşılıyor. ekranda sayat nova'nın doğup büyüyüp ölmesini izlesek de, film bir biyografi değil. anlatılan bir hayat hikayesi değil çünkü ortada herhangi bir hikayeyi oluşturabilecek olay örgüsü yok. diyalog yok denecek kadar az ve kamera sürekli sabit. şarkılar ve sayat nova mısraları duyuyoruz. hatta tekrar tekrar farklı dillerde okunan bir dörtlük türkçe de okunuyor. filmi, kafa yormadan, sembolleri çözmeye çalışmadan, sırf paradjanov'un benzersiz görselliğine kapılarak izlemek bile yeterince büyüleyici. bu estetikte paradjanov'un bizzat el attığı kostümler ve dekorun katkısı büyük. aynı oyuncunun erkek - kadın ayırmadan altı farklı karakteri canlandırması da filmin mistik atmosferini yaratan öğelerden biri.

  muhtemelen atom egoyan'ı, calendar'ı çekmeye iten bu filmdi. film öylesine güçlü ve öylesine yoğun ki, egoyan'ın köklerine duyduğu ilgiyi yaratan en önemli sebeplerden biri olduğunu düşünüyorum. en azından calendar'daki kilise çekimlerinde ve bitmek tükenmek bilmeyen koyun sürülerinde etkisi açık. zaten egoyan'ın en sevdiği filmlerden biriymiş.