şükela:  tümü | bugün
 • lübnan'ın akdeniz kıyısında bulunan şehirlerden biridir. beyrut'un güneydeki antik sidon kenti yakınında kurulmuştur.
 • lübnan’ın güneyinde cenub vilayetinin merkezi olan şehir. tarih boyunca değişik devletlerin idaresinde kalan sayda 1517'de yavuz sultan selim zamanında osmanlı topraklarına katıldı. 400 sene türklerin idaresinde kalan şehir i. dünya savaşından sonra fransızların idaresine girdi. daha sonra da bağımsız olan lübnan'ın bir şehri haline geldi.
 • m.ö 4000 yılından beri yaşam alanı olduğu bilinmektedir. bazı araştırmalar bu süreyi m.ö 6000'e kadar götürür. en önemli fenike liman kentlerinden biri olmakla beraber en eskisi olma ihtimali dahi vardır.

  denizciliğiyle ünlü saydalılar'dan 15 kişi kristof kolomb'tan 2023 yıl önce "yanlışlıkla" amerika'ya da çıkmıştır. kız kulesi'ndeki kızılderili'den öğrendiğimiz kadarıyla brezilya'daki parabia nehrinin kıyısında adaya çıkışlarını anlattıkları dikili bir taşları vardır.
 • beyrut'un 30 km güneyinde israil sınırına yakın bir şehir, şehre girerken girişinde bir jandarma kontrol noktasından geçersiniz. bu tarafa yaklaştığınızda kuzey tarafları yemyeşil olan lübnan sahil şeridi bir yanda çoraklaşır. sidon gibi tarihi önemi büyük bir antik şehri barından sayda'da ortalıkta tarihi pek birşey bulamazsınız, yıkık dökük evler ve doğru tarzı çarşısı dışında. sahilinde tarihi bir kale var sadece. istanbul arkaleoji müzesine bu şehirden osman hamdi bey tarafından bir çok tarihi eser getirtilmiş.

  waltz with bashir filmindeki çizimler tıpkı beyrut'tan sayda'ya giderkenki otobana benziyor, tek farkı aradaki sahil otobanının şimdi çok daha gıcır olması:

  http://www.youtube.com/watch?v=o8-ofnwkjiw
 • eski ahitte 49 defa ismi geçen lübnanın güzide şehri.
  yolunuz lübnan'a düşerse mutlaka bir gününüzü ayırmanız gerek. ilk bakışta çok çirkin görünebilir şehir ama içine girince oranın büyülü frekansını yakalarsanız aşık olursunuz. *