şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yeni keşfettiğim bir facebook/twitter fenomeni. "sayed monem/lombelico del mondo" ismiyle çok ilginç ve iddialı paylaşımlar yapıyor. paylaşımlarının ve fikirlerinin bir de ekşici piçlerin akıl süzgecinden geçmesi gerektiği kanaatindeyim zira islam peygamberi muhammed'in, 4 halifenin hiç yaşamadıkları gibi çarpıcı iddialara ve argümanlara sahip. kendisini tanımıyorum, ismini, ne iş yaptığını bilmiyorum. paylaşımlarından suriyeli olduğunu tahmin ediyorum. hakkında sahip olduğum tek bilgi bu.

sayed monem/lombelico del mondo
  • bakara suresini "ısrarla" inek suresi diye çevirmesi son zamanlarda gördüğüm en iyi esprilerden biri.

muhammed'in hiç yaşamamış olabileceği teorisi -ki bugün katı halde var olan en eski "kuran fragmentinin" 8. ya da 9. yüzyıla ait olduğu bir dünyada hiç de absürd bir teori değildir- üzerine argümanları var, gayet tutarlı. islamın ilk iki yüzyılından elimize ulaşan hemen hemen hiçbir şey yok, tümü şerhlerle taşınmış: https://www.facebook.com/…nem/posts/393350497723752

elimizde sadece veli'nin öz eliyle yazdığı kitap var ve o kitapta "100 yıl önce ali yazmıştı bunu ben ondan şerh ediyorum" diyor. ali de 100 yıl önce yazarken "ben de bunu ahmet'in 100 yıl önce yazdığı kitaptan aktarıyorum" diyor. ahmet'in kitabında da "ben bunu 100 yıl önce yazmış olan mehmet'in kitabından aktarıyorum" bilgisi mevcut. yani mehmet'in, ahmet'in ve ali'nin var olduğunu sadece veli'den öğrenebiliyoruz. o da veli'nin gerçekten doğruları yazmış olduğuna inanırsak. kuran'ın kendisi de dahil islama dair kaynaklar hep bu şekilde.

buna gelebilecek itiraz:

mehmet'in yazdığı kitaptan sadece ahmet aktarmamış, ömer, kerim ve bekir de aktarmışlar farklı coğrafyalarda birbirlerinden habersiz şekilde.

buna verilebilecek cevaplardan biri:

musa'dan ve isa'dan gelen diğer "kutsal" kitapları da sadece aaron, soloman ve sadece dimitri, sadece arsen aktarmamıştı. onlar sana göre nasıl tahrif oldularsa kuran'ın, sünnetin ya da fıkıh'ın tahrif olma ihtimallerine de aynı payı vermen dürüstçe olur.

lombelico del mondo/sayed monem diye biri. twitter'dan bir arkadaş sayesinde varlığından haberdar oldum. yazılarından anladığım kadarıyla bu meselelerde epeyce tahsilli ve bilgili. kaynakları muteber, zihni açık. takipteyim.

facebook: https://www.facebook.com/…elicodelmondo.sayedmonem/
    twitter: https://twitter.com/lombelicomondo
  • facebook'ta yazdıkları ile ufuklara ufuk katan, yazdığı hususlar konusunda belgelere dayanan, sağlam literatür taraması yaptığı belli olan, arapçaya ve coğrafyaya hakim oldugunh belli eden herkesin takip etmesi gereken bir arkadaştır.

kuran hususunda ve muhammed'in hayatı konusunda 6-7 yy. doneminden bugune gelen yazili kaynaklarin hicbirinde bu konu ile ilgili olarak net ve tanimlayici ifadelerin gecmediğinden bahsetmiştir.

muhammedin hayati konusunda yazili dokumanlarin muhammedin ölümünden 200-300 yil sonra yaziya aktarildigini, hatta ve hatta bu aktarimin ravilerden duyulan anlatılardan yapildiğini aktarmaktadır.
  • yeni takip etmeye başladığım uslübunu ve konu hakimiyetini takdir ettiğim kişi..keza karşı görüşte olanlarda kaliteli. kalite bulaşıcı bir şey demek ki..
  • (bkz: takipteyiz)
  • tuhaf ve gizemli bi yapıya sahip. yazdıklarını araştırma fırsatım oldu. adam gerçekten çok mantıklı ve sağlam iddialar ortaya atıyor(tabi bana göre). söylediklerine antitez sunmanız için bayağı yalayıp yutmuş olmanız gerekir. genel olarak
    görüşleri, düşüncelerimle örtüşüyor bu yüzden daha bi hevesle takip ediyorum.
  • cahil eğlendiren bir arkadaş.hayır karşınızda dünya tarihine en çok etki eden beş kişiden birinin yaşamamış olduğunu iddia edecek derece de fantastik bi kafa var.hayır cidden böyle bi şeyden şüphe ediyorsan,öyle bi kafaya geldiysen.git biraz wikipedia karıştır.mesela buraya bak.bu adamlar uzaydan gelerek bir an da ortadoğuyu fethetmeye girişmediler herhalde.daha iler bir okuma istiyorsan da buradan başlayabilirsin.

ama şu internet goygoycularını ciddiye almayın.3.sınıf komplo teorisyenlerinden pek bir farkları yok.