şükela:  tümü | bugün
  • ohaaa 1 dakikanın ayırıp ayağa kalkmadın ya çok cool göründün inan bana! aynen aynen bunlar basit şeyler sen farklısın olum ya hayranım sana! mına koduğumun gerizekalısı.
  • çomardır.

bırakın çomarlar kendilerini belli etsinler.
  • saygi motivasyonu fiziksel/maddi parametrelere baglidir. saygiyi sadece cikarina paralel dusen kisi/ideoloji/yapilara gosterir.

isin kotusu, kapitalist duzende dogal seleksiyona kurban gitmeyecektir.

not: ilgili yorum bugune ozel saygi durusu degil, basligin isaret ettigi genel anlamdaki tum saygi duruslari icin yapilmistir.
  • bir mustafa kemal atatürk sevdalısı olarak kimsenin ayağa kalkmak gibi bir zorunluluğu olmadığını düşünüyorum. biz saygı duruşunda ayağa kalkmayanı aşağılarsak hor görürsek ramazan da sokakta sigara içeni döven radikal dinci yobazlardan ne farkımız kalır ?
  • "saygı, ancak özgürlüğün bulunduğu yerde vardır,
    sevgi ise özgürlüğün çocuğudur, hiçbir zaman zorbalığın çocuğu olmamıştır."

erich fromm
  • benim bu. sabah gayet kamusal bir alanda, sirenler çalarken ve herkes "saygısını" hazır kıta teşhir ederken ne kulaklığımı çıkardım ne de ayağa kalktım. övünülecek bir şey olduğu için değil, zaten bununla övünen ileri derece aptaldır. atatürk düşmanı falan da değilim, hatta kimi icraatlarını bu ülkenin niteliksel gelişimi açısından son derece hayati görmekteyim.

peki niye kalkmadım? çünkü bu ülkenin niteliksel gelişimi (özgürlükler, temel hak ve hürriyetler, bireylik bilincinin yerleşmesi, bir arada yaşama iradesi vs.) için tarihsel öznelerden miras kalan mühim kazanımların yanı sıra farklılıklara "tahammül"ün ve ideolojik özerkliğin tanınarak "saygı" alanının ortaklaştırılan değerlerden çok daha geniş bir uzama genişletilmesi gerektiğini savunuyorum. dahası, genelde muhafazakar gelenekle bağdaşan kültleştirme ve ritüeller yoluyla denetim altına alma yönteminin, ilerici olma iddiasındaki bir görüşte karşılık bulmasını anlamsızlığın ötesinde saçma buluyorum.

miras bırakılan göreli iyi şartlar dolayısıyla müteşekkir olma durumunu ve bu durumu sembolik olarak ifade etme ihtiyacını anlıyor ve buna saygı duyuyorum. ancak çoğunluk kabullerinin eylem veya söylem düzeyinde zorbalaşmaya başladığı her yerde bu yönelimin aksi yönde konumlanmayı görev biliyorum. ayağa kalkmamak, tek başına bir saygısızlık göstergesi değildir. yalnızca ifade tarzının dayatılmasına itiraz anlamına gelir. çomarları ise elbette bunun dışında tutuyorum.
  • ağzının ortasına çakılası tiptir. hele ki herhangi bir sağlık sorunu yoksa itinayla sağlık problemi ortaya çıkarılır. kiii ilerde daha geçerli bir sebebi olsun.