şükela:  tümü | bugün
 • oksimoron ornegi. ozellikle ramazanda isitme olasiligi yuksek bir laf.

  bir duygu zorunlu olarak nasil hissedilir?

  istiklal marsi okunurken yuruyen birine de soylendigi coktur. insan zorunlu olarak nasil saygi duyar?

  ya da beklenti saygi duymasak da saygi duyuyormus gibi yapmamiz midir? o derece samimiyetsizlik uzerine kurulu sembollere mi bagli bizim toplum olmamiz? saygi icten gelen, anlayisa dayali bir duygudur, zorla hissedilmez. zorla hissettirmek icin baskilandiginda nefrete donusebilir.
 • (bkz: oksimoron)
 • tanimadigi, yasini basini bilmedigi birine, salt sozlerinden dolayi "orospu cocugu" gibi agir kufurler etmekte sakinca gormeyenlerin, hakkinda fikir sahibi olmayacagi bir duygu.

  gunluk hayatta birinin yuzune soyleyemeyecegi kufurleri, internet perdesi arkasindan soyleyebilenlerin bilemeyecegi bir duygu.

  edit: bir ustte, su an silinmis oldugu icin goremediginiz entry'deki goruslere yonelik yazilmisti bu. entry silinmis olsa da anlami kaybolmadigi icin oldugu gibi korunarak, bundan binlerce yil sonraki kusaklara bu caglardaki dusunme bicimlerine ornek olsun diye oldugu gibi birakildi. yazarin kim oldugu bilinmiyor.
 • zorla saygi duymak soylemiyle kamplastirilmak isteniyor toplum. ya bizden ol, ya da bize saygi duymayanlardan ol!
  boylece "biz" ve "onlar" ortaya ciksin. kimse acikta kalmasin. herkesin sinirlari belli olsun, herkesin adini koyabilelim, karakterini bilelim, yargimizi verelim. bu soylemin ardinda yatan bunlar. bunun altinda da, karadan uzaklasirsam bogulurum korkusu var. yani korku.

  iste bunlar uzerine kurmaya calisiyorlar toplumu: korku, zorla saygi, nefret.

  ben benim. ben kendimi senin referanslarinla tanimlamiyorum. ben senin herseyi yerlestirmeye calistigin bir yerde olmak zorunda degilim. buna saygi duymani da beklemiyorum. zaten saygiyi zorla duymaya alismis bir disiplinden beklenecek sey degil.

  bu baskiya ragmen, nefret edesim gelmiyor. daha cok aci ve huzun uyandiriyor bunlar bende. eninde sonunda korkan insanlar bunlar.
 • saygının hissedilen birşey olduğu izlenimi yarattığı için tam olarak anlamını yansıtamayan ifade.

  saygı duymak içten gelen birşey olduğu gibi bir de "saygı göstermek" vardır. insanlar bazen bir kişi ya da olayı çok takdir eder saygı duyarlar… bazen de tamamen zıt düşüncede olsalar bile saygı gösterirler. o nedenle saygı duymak zorunda olmasak da saygı göstermek zorundayız.
 • saygi duymamanin nefret etmekle ayni anlama geldigini iddia edenlerin anlamayacagi soz.
  ki bunu da gectim.
  zorla saygi duymaya karsi olmanin, saygi duymaya karsi olmakla ayni sey oldugunu sananlarin varligini gostermis olan soz.
  o derece bir korku, panik yaratiyor ki bunlar, insan ne dedigini ne dusundugunu bilmiyor. aklina sadece kufretmek geliyor.
 • abartılı ifade. birine bunu söylemek yerine "haz etmiyorsan bile edeni yargılamaman/rahatsız etmemen icap eder" denilebilir en fazla.

  kimse kimseye saygı "duymak" zorunda falan değil. aksine inanarak yaşarsanız çok sık hayal kırıklığına uğrarsınız. ancak en azından "saygısızlık etmemek" doğru olandır. ve bu ikisi ziyadesiyle farklı şeylerdir. ayrımı yapabiliyorsanız, hele hele bir de saygı "duymadığınız" halde duyanı rahatsız etmemeyi beceriyorsanız bir umut var demektir. konu ne olursa olsun, bir nev'î "gölge etmemek"tir, esasen düzgün duran davranış.

  hayvan evladı gibi "saygı duyacan la köpekh" demekten çok bi farkı yok açıkçası "saygı duymak zorundasın" demenin. hayır efendim, saygısızlık 'edilmediği' sürece yeterli olmalıdır senin için. oradan sonra ne yapıldığı seni ilgilendirmemelidir. saygı isteyen de saygıya uygun hareket etmelidir.
 • özellikle son dönemde bu cümleyi dillendirenlerin hali tavrı için (bkz: respect my authoritah)
 • son dönemde yobazlar tarafından sıklıkla kullanılan ve özellikle ramazanın gelmesiyle daha da sık duymaya başladığımız cümle...

  duyduğumda 'sen değil misin?' deme isteği uyandırıyor bana bu cümle...

  saygı duymak zorundasın derken karşısındaki insanın değerlerine zerre saygı göstermeyen insanların ağzından duymak bende artık bir mide bulantısına neden olmakta... keşke saygını karşılıklı bir olgu olduğunu kavrayabilseler...
 • pek dogru bulmadigim dusunce bicimidir.
  mesela benim dinci ya da fasist bir insanin dusuncesine saygi duymam mumkun degil. onlar istedigini dusunebilirler ama ben saygi duyamam. yapacagim sey en fazla karismamak, mudalede bulunmamaktir.

hesabın var mı? giriş yap