şükela:  tümü | bugün
  • subjektif bir değerlendirme. benim yaptığım her şey bana göre saygıdeğerdir mesela. çünkü, ben yaptığım her şeye saygı duyarım, saygı duymadığım bir şeyi ise yapmam. bu şiir çevirmek de olabilir, geyik çevirmek de olabilir, kek tarifi vermek de olabilir, sistem kurmak da olabilir.

    bir başkası benim yaptıklarımı saygıdeğer bulmayabilir, böyle olunca ben saygıyı hak etmeyen bir insan olmuyorum değil mi? sadece o insanın saygın bulmadığı bir insan oluyorum. öyleyse sorun yok bu kavramda. neticede herkes kendinden yanadır, ben de kendimi tutmak zorundayım.

    bana saygı duyulan ortamlarda, yaptığımı şu saygıdeğerdir, bu değildir diye sorgulamayan, daha saygıdeğer buldukları ile mukayese etmeyen insanlarla olmak isterim. neden? çünkü, daha az yorucudur. yaptığımı saygıdeğer bulmayan bir insan beni incitir. yaptığımı eleştirebilir, beğenmeyebilir, metelik vermeyebilir ama saygıdeğer bulmamak; özetle, subjektif bir yaklaşımdır, o kişiyi bağlar, daha saygıdeğer bir ifadeyle snob bir yaklaşımdır. bir de inciticidir.
  • müşteriler üyeler gibi dönem dönem yararlanılan kişilere veya topluluklara ithaf edilen söz. saygıdeğer müşterilerimiz, saygıdeğer üyelerimiz saygıdeğer vatandaşlar gibi.
  • son 14 yıldır mensubu olan kişilerce yönetilmediğimiz zümredir.