şükela:  tümü | bugün soru sor
  • oyunu bende izledim ..ankarada ara ara turne ile gelip oynayan , istanbul tiyatro topluluğunun oyunundan oyuncuları saygın aşan’nın 6 yıldır hala izleniyor olmasından dolayı rahatsız olanlar var gibi ankara da bence , sadece bu sezon 8 farklı oyun izledik bizim grupla tiyatro çok gideriz .bir delinin hatıra defterini oynayan 3 oyuncunun da oynadığı tarz ayrı denilebilir , hepsi bir tarz ayrı birer yetenek kendi yaş gruplarında bence biri 35 li diğeri 45 li bir diğeri 80 li yaşlarda , saygın 6 sezondur genco 3 sezondur , erdal 10 sezondur yaklaşık oynuyor ara ara bu oyunu , üçünü de izledim , üçüde farklı versiyonlar, kaldı ki saygın aşan’nın oynadığı komedi uyarlaması bir de fark yaratmış komedi oluşuyla açıkcası ama sahnede bir ara gerçekten sıyrık olduğunu düşünmedim değil bence sıyrık ?? , istanbul tiyatro topluluğunun bilet fiyat politikasıda gayet makul , halkın ve öğrencilerin gücüne indirgenmiş , bizde öğretmeniz sonuçta kardeşim , 60 70 tl fiyatlarda olan tiyatrolar çok yüksek , 110 tlye bilet gördüm yahu o nedir ayıptır öğrencileri de düşünün , her pahalı olan şey kaliteli olsa ,aptal yerine koymayın insanları milli gelir orta altı bir ülkeyiz , tiyatro halkın kolay erişebilmesi gereken bir sanat olmalıdır ve önemli bir sanat algılayabilene, özel tiyatroların giderleri de çok ama öğrenci 40 50 tl verebilir mi ya da bir işçi ,memur 60 70 80 tl veripte ailesiyle nasıl gidebilsin 3 kişi 4 kişi , ha bu arada emekli indirimi de yapmış istanbul tiyatro topluluğu 60 yaş üstü ve emekliler indirimli öğr bileti alabiliyor , çok şık ve ince düşünmüşler helal başka hiç bir tiyatro da görmedim emekli insanlarında hakkı özel tiyatrolara gidebilmek maaşlar orta da, şunu da söylemek istiyorum , kimseyi kıyaslamam da ,üçüde iyiydi kendi tarzında .erdal beşikçioğlu da saygın aşan da genco erkal da .ben oyundan sonra fuaye de tebriğe çıktığında konuşmuştum , saygın aşan’nın 2 yıl emek verilmiş bir oyun olduğunu ,1 yıl prova bir yıl uyarlamanın sürdüğünü söylemişti bizlere , bu işlerin hepsi büyük emek , emeğe saygı duymak lazım , bir sürü laba luba yapılan oyunlar var tiyatrolar da , müzikleri de kemancı canlı çalıyor dünya ezgileri rus ezgileri hoş , eşim bir kaçına bayıldı , e bu oyun bu oyuncu ünlü olmadığı halde bile 6 yıldırda dolu devam ediyorsa seyirci zaten puanlamış adamı , iş orta da seyirci ortada , tiyatro basit iş değil ,ben yıllardır yüzlerce oyun izlerim takip ederim kötü bir oyunun 2. 3. sezon devam ettiğini görmedim, emeğe saygı başarıya şapka çıkarırım her zaman , biz ve arkadaş grubum tam not , oldukça güldük ve karakterden hiç kopmadı saygın , bedensel performansı feci yüksek 15 inci dk da şıp şıp damlıyor karşında ağnındaki terleri canlı görüyorsun adamın , kadın oluyor ,köpek oluyor ,kral oluyor ,müdür oluyor, oluyor da oluyor adam ruhtan ruha şekilden şekile giriyor , 11 karakter 11 hastalık denmiş afişlerinde de ,bunları olurken bir de güldürüyor adam pes yani diyorsun zorluk derecesini zorlamış bence , tabi anlayabilene algıda seçicilik ,bir de güzel bir gergedan heykeli var onla da kapışıyor ara da o da bi simge sanırım , bence birde çok kasmadan beklentisiz relaks gidilmesi gereken bir oyun olduğunu düşünüyorum , e tabi gogol baba da büyük bir herif ,1850 lerde memurları güzel analiz etmiş sonuçta , erdal beşikçioğlu kadar popüler bir oyuncu olmaması ön yargı oluşturmamalı diye düşünüyorum saygın için , keyifli bir dünya klasiği uyarlaması olmuş ,normalde komple dram olan bir eseri dram komediye çevirmek bile bir klasiği bence çok büyük bir risk ama başarmış , bizim 14 kişilik seyirci grubundan tam not saygın aşan ve istanbul tiyatro topluluğu’na teşekkür ederim , başka oyunlarınızı ve ve uyarlamalarınızı hevesle bekliyorum ..
  • bu oyunu bende izledim, bir de saygın aşan yorumu ile izlemenizi öneririm. sürekli aynı oyuncular yerine farklı bir yorum izlemek iyidir diye düşünüyorum.

elimden geldiği kadarı ile tiyatro sanatına destek vermek isteyen biriyim, oscar ödül törenlerinin bile izlenme oranlarının düştüğü bu günlerde dünyanın tamamen dijital bir hale evrilmesinden önce halen vaktimiz var iken tiyatroya ve oyuncularına destek olmak lazım.
  • bostanlı suat taşer açıkhava tiyatrosu'nda sergilenen "kürk mantolu madonna" oyununda yönetmen-uyarlayan-oyuncu olarak karşımıza çıkan kişi. izmir seyircisinde büyük hayal kırıklığı yaratan ve tepki toplayan oyun ile büyük bir rezalete imza atanların başında geliyor kendisi.

(bkz: #80924874)

kendisinin ve tiyatro topluluğunun izmir'de bir daha izleyici bulabileceğini sanmıyorum.