• saymak fiili emir kipi..

- sayin lan!
    - saymicaz iste
  • sadece mikrofona konuşurken kullanılan bir sözcük. mikrofonsuz bir ortamda ecevit bile kullanmıyordur sanırım. diyelim ki içerdeki odada kardeşinizin söylediği şeyler arasından "sayın" kelimesini ayırdetti kulaklarınız; biliniz ki elinde tuttuğu mikrofona olmasa bile mikrofona benzettiği bir nesneye bir şeyler söylüyor, spiker yahut bir tesisin açılışını yapan devlet büyüğü takliti yapıyordur sevgili kardeşiniz.
  • tbmm tv'de gördüğüm kadarı ile, milletvekilleri birbirleriyle kavga ederken kullanıyor bu kelimeyi. kullanmadan asla atışmıyorlar.
  • allahina kadar angarali bir guzel kisa filmimiz, ahmet yilmaz ekol'une hasta herkesin kesinlikle izlemesi lazim

o tahir'in camlik'a geldigi araba var ya aha o da sanatta bir donum noktasidir, hededir, hododur. neydi lan o!!!!
  • alın, öpüp koklayın, iyi saklayın:

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=215175
  • özellikle müstekbirlerin şakşakçıları tarafından pek bi' sevilen ifade.

sayın öcalan, sayın erdogan, sayın davutoglu, sayın kılıçdaroglu, sayın bahçeli...
    yine de latife mustafa kemal hanımefendi hazretlerinden bu yana bir miktar yol katedildigi ortada. gün gelir bu halkın zihninden kula kulluga dair önkabuller silinirse bu da dilinden silinir elbet.
  • yalakalıgın resmi olan kelime. ama merak ediyorum birilerinin bi tarafını yalamak için yırtınan bu gerzeklere o bi taraflarıyla gülüyo mudur bu sayın kişiler?

lan hadi yüzüne yapıyosun anladık. peki bi insanın gıyabında yalakalık yapmak nerden çıktı? niye yahu niye? aynaya bakmıyo musun hiç kendinden iğrenmiyomusun?

bir de bu sayın kişiler oturdukları koltuktan düşerken ilk tekmeyi de yalaka takımı vurmuyor mu.

alıp basımı gidesim geliyor.
  • kullanım alanları için bir takım örnekler;
    1. sayın cumhurbaşkanım
    2. sayın cumhurbaşkanımız
    3. sayın cumhurun başkanı
    4....
  • daha önce pekçok kez ve yerde ilk kullananın yeni türeteninin bülent ecevit olduğunu duyduğum kelime. öyle olunca ben de üzerinde fazla durmadan öyle kabul etmiştim.
    bugün atatürk'ün 1930'larda tbmm'de meclise hitap ettiği bir konuşmaya tv'de rastladım.
    söze:
    "sayın milletvekilleri..." diye başlıyordu.
  • bu kelimenin bir özelliği de ölmüş kişiler için asla kullanılmıyor oluşudur. sırf buradan bile bu kelimenin yapaylığı anlaşılabilir.
hesabın var mı? giriş yap