şükela:  tümü | bugün
  • ecevit'e başbakanlıktan çıkarken yazar kasa eyleminde bulunan şahsın o esnada ağzından dökülen talihsiz beyanat. sonra gözaltına alınıp ikna gücü yüksek bir seri nasihate maruz kalmış ve beyanatını "aslında başbakanımızı babam gibi severim, beni affederse bahtiyar olurum, affetmezse.. uhu uhu bilmiyorum" biçiminde tashih etmişti. başbakan da affetmişti elinden geldiğince.
  • zamanın kriz başlatan eylemi. biz anlamadık tabi ozamanlar meğer bir esnafın lafıyla kriz çıkartabilecek hükümetler asil hükümetlermiş. şimdiyse stadyumlar dolusu insanlar yuhluyor ama değişen bir şey yok. protestolara vatandaşın mutsuzluğuna kulaklar tıkanmış.
  • (bkz: ahmet çakmak)
  • başbakana yazar kasa atılabilecek mesafeye kadar yaklaşılabildiği, ve dahi yazar kasa atılabildiği mitolojik zamanlara ait hoş bir esinti getiren cümle.
  • adamın yazar kasa atacak bir ruh haline gelmişken bile başbakana sayın diye hitap ettiği ve başbakanım diyerek kendisini meşru gördüğünü bir şekilde dışa vurduğu vakadır.

bugün değil bir yazar kasa fırlatma eylemi, herhangi bir olumlu ya da olumsuz cümlede bile halihazırdakine sayın demeye dilimiz varmıyor, başbakanım diye bir sahiplenme ise zerre yok. hee yok mu böyle olanlar, tabii ki vardır ama toplumun bu kadar geniş bir kesiminin, bir makamdan böylesi tiksindiği bir zaman var mıdır bilemiyorum.

insanlar bir makama geldikleri için saygı görmezler, saygıya değer oldukları için makamları farketmeksizin bununla karşılaşırlar. bazılarının anlamadığı ve anlayamayacağı bu.

(bkz: yeğeni esrarkeş oğlu katil kızı milyoner başbakan)
  • dönemin şartlarına göre yerinde ve kaliteli bir eylemdir. zaten bu tarz eylemleri ülkenin esnafından, çiftçisinden başkasıda yapmaz; çünkü onlar ekonominin bel kemiği, 'yazar kasa fırlatma zamanı gelmiş' in bilirkişileridir. bu eylemi, sabah dokuz-akşam beş çalışan bir memurun ya da beyaz yakalı'nın anlaması ve gerçekleştirmesi mümkün değildir.
  • ekonomik krizde bülent ecevit'e bir esnafın kurduğu cümle. bunun şimdi cumhurbaşkanı'na yapıldığını düşündüm şöyle bir tablo çıktı ortaya;

esnaf korumalar tarafından tekmelenir, rte esnafa israil dölü diye seslenir. esnaf göz altına alınır. polis emir kulu olarak esnafı ölmeyecek şekilde döver. esnafın müebbet hapsi istenir, cb; "onu öyle bırakmam" gibi tehditkar bir ifadeyle açıklama yapar...