şükela:  tümü | bugün
  • ingilizcesi digital restrictions management'tır. içerisinde sözcük oyunu barındırır. drm'in açılımı "digital rights management"tır ancak sistemin amacının hak yönetimi vesaire olmadığını ve yalnızca kısıtlamalar üzerine kurulmuş bir dayatma olduğunu ifade etmek için "rights" (haklar) sözcüğü "restrictions" (kısıtlamalar) sözcüğü ile değiştirilmiştir. hatta free software foundation, bu sözcük oyununu daha da ileriye taşıyarak drm'in açılımı için "kimi zaman (yanlış olarak) digital rights management olarak da anılır" demekte, böylelikle sistemin asıl amacının kısıtlama olduğu vurgusunu yapmaktadır.

    genel olarak sınırlı kullanım (zaman sınırı veya x kere kullanma sınırı), kalıcı çevrim içi yetkilendirme ve ürün anahtarları yöntemleriyle vücut bulur. kullanıcı haklarına karşılık yaratıcı haklarını korur. drm dayatmasıyla erişilebilirlik, sanat, elverişlilik, eğitim, ifade özgürlüğü, onarma ve ikame etme, deneyim paylaşma/insan etkileşimi, çeviri gibi bir çok alan baltalanır ve elimizden alınır.

    kabaca en sıradan örneği şudur; satın aldığınız basılı kitabı bir başkasına devredebiliyorken, yazılımsal olarak drm ile kısıtlanmış bir e-kitap'ta bunu yapamıyorsunuz. yasalar çerçevesinde belirlenmiş hak/zaman aşımının ardından bir eser kamu malı olabiliyorken, yazılımsal olarak drm ile kısıtlanmış bir eser olamıyor. bir gün uyandığınızda drm ile kısıtlanmış içeriğiniz ulaşılamaz/yok olabiliyor.

    defective by design