şükela:  tümü | bugün
  • şaşırılacak bir sonuç değil. herhangi 6 rakamın çıkması ile aynı orandır 1, 2, 3, 4, 5 ve 6'nın çıkması.
    zamanında servis şöförü için kolonu bu şekilde doldurduğumda bana binbir laf etmişti. anlatamadım adama şansın eşit olduğunu, zılgıtı yedim.
  • (bkz: 030303)
  • tanıdığım pek çok kişinin her hafta düzenli olarak oynadığı kombinasyon, yani bu sayıların çıkması demek pek çok insanın kısa süren trilyoner oldum sevinci demek oluyor olabilir ya da benim tanıdıklarımı değiştirmemin vakti gelmiştir ama değiştirmek için hiç de uygun bir zaman değildir.
  • hıncal uluç'un çekilişten sonraki günkü yazısının muhtemel konusu.
  • sanılanın aksine çıkma olasılığı herhangi diğer bir 6 numarayla eşit değildir. 13,983,816 kere sayısal çekseniz yine gelmez. 1, 2, 3, 4, 5 ve 6 özel bir dizidir ve 49'luk serinin en başında yer alır. bir kere, "random" denen bir kavramın olmadığı, olsa da bilinemeyeceği bu evrende, pseudo-random sayıların bile rastlantısallığı tartışılırken, ve aslında her olay milyonlarca parametre ile açıklanabilecekken, matematiğin en saçma ve en temelsiz bölümü olasılık "kuramı"dır. bir küredeki farklı ağırlıkta ve farklı momentlerde, farklı yerlerde bulunan toplara "eşit" muamele yapmak, tamamen saçmalıktır.

ayrıca, bahsedilen bir olayın olasılığı azaldıkça, anlamsızlığı da artar. örneğin, bir olayın olma ihtimali %99 ise, o olay gerçekten de sık sık olabilmektedir, bu başarılı bir açıklama iken, %50 bile çok temelsiz bir açıklamadır. iddia edilen şudur ki, sonsuza ulaştığında denemeleriniz, bu olasılığı bulacaksınız. yani: sonsuz kere yazı-tura atarsanız, yazıların sayısı = turaların sayısı = deneme sayınızın yarısı olacak. sonsuz kere denemek isteyen? "ben bilgisayar simülasyonu yaptım oldu" da çok temelsiz bir savunmadır. zira ben yaptım, sayısal için 1 2 3 4 5 6, 8 milyonuncu denemede geldi, yazı turalar ise 100,000,000 denemede neredeyse 50,000,000 (+- 1,000,000) kez gelerek bu kuramı doğru çıkardı. fakat 10 denemenin 7 sinde yazı, 3 ünde tura geldiği de oldu. *ama*:

buradan vardığımız sonuçlar:

a) bilgisayar, en nihayetinde elektrik ile çalışan bir finite state machinedir. ne yaptığı her an takip edilebilir ve her an bellidir. dolayısıyla zaten rastgeleliği tartışılır.

b) olasılık yadsınamayacak kadar büyük değilse, veya sonsuza yakın deneme içermiyorsa, bir kaç yüz deneme için bile hiçbir mana teşkil etmez.

bana bu 1 2 3 4 5 6 dan oluşan takım 13 milyonda bir gelme ihtimali var deseniz ne işime yarar ki, ben sayısal çıktığından beri her hafta yazıyorsam ve hiçbirinde de çıkmamışsa...
  • gercekelsmesi durumunda alti bilenin cikmasi ihtimalini cok buyuk oranda asagiya cekecek ama sonunda oo cok sik olmus dedirtecek sayisal loto sonucu