şükela:  tümü | bugün soru sor
 • zengin ülkelerde insanlar evlerine 3-5 bilgisayar alıp aralarında wireless networkler kurup broadband üzerinden internete bağlanırken fakir ülkelerde 1000 kişiye bir bilgisayar düşmesi ve internetin ise aylık karne ile verilmesi durumuna gavurun vermiş olduğu isim.
 • digital divide'in turkcesi. cok basarili bir ceviri.
 • castells'in bu konuyla ilgili en derin analizi icin (bkz: the internet galaxy)
 • "gittim kendime yonttum
  denizin taşları suların kaygan yüzünde
  alışıktır şimdi kavganın kavruk mizacı
  suyla canhıraş oynayan balıkçıya
  kimdir ki ezginin akışını belirleyen

  ben kendimle bırakılmış
  gündeş bir zaman koşuyorum terkime
  unuttuğum tutukluluk zamanları kadar
  kelimeler, kelimeler
  udi raksı başlıyor şimdi sözlerle

  ne çıksa karşıma pişman
  evla
  evvela hıfzettiğim kokular, kokusu ellerin
  ellerinin ön izlemesi
  nice sayısal uçurumlar diledim"
 • modern bilgi teknolojilerine erişimi ve kullanma kapasitesi olan insanlarla bu imkanlara sahip olmayan insanlar arasında meydana gelen ayrımı belirten kavramdır. geleceğin toplumlarında bilgi teknolojileri daha da önem kazanacağı için, uçurumun alt kısmında bulunan insan ve toplumların zarar göreceği açıktır.

  sayısal uçurum, gelir düzeyi yüksek ile gelir düzeyi düşük kesim arasında, kent ile kır, merkez ile çevre, doğu ile batı, eğitimli ile eğitimsiz, siyahlarla beyazlar, kadın ve erkekler ve yaşlılar ile gençler arasında da görülmektedir. yani sayısal uçurumun toplumun coğrafi, ekonomik, sosyolojik pek çok yönü vardır; dolayısıyla çok boyutlu bir sorundur ve esas bölünmenin bilgi teknolojisini "üretenler" ile bunu "kullananlar" arasında olduğunu gözden kaçırmamamız gerekir. aslında sayılan diğer bölünme türleri bu esas sebebin birer uzantısıdır.
 • sayısal uçurum farklı sosyo-ekonomik düzeylere sahip bireyler, haneler, iş çevreleri, ülkeler ve coğrafi alanların internet başta olmak üzere yeni iletişim teknolojilerine erişimleri arasındaki farka, uçuruma dikkat çeken bir kavramdır.

  kavram cinsiyet, gelir, ırk ya da coğrafi konum faktörleri bazında, internete erişim ve internet kullanımındaki farklılıkları anlatır. genellikle sadece fiziksel erişim meselesine indirgenir. o araçlara sahip olunca yapılacaklar, onları verimli kullanma yolları ve participation mevzusuna hiç girilmez.

  g8 ülkelerinin “herkes için dijital fırsatlar” raporunda da sayısal uçurumun önemine değinilerek:
  - dijital uçurumun mevcut sosyo-ekonomik eşitsizliklerin bir yansıması olduğu belirtilmektedir.
  - yetersiz altyapı, yüksek erişim maliyetleri, uygunsuz ya da zayıf politikalar, telekomünikasyon ağları ve hizmetlerinin sağlanmasındaki eksiklikler, yerel olarak oluşturulan içeriklerdeki eksiklikler, bilgi-yoğun (information-intensive) faaliyetlerden ekonomik ve toplumsal yarar sağlama yeteneğindeki dengesizlikler sayısal uçurumun göstergeleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

  avrupa birliği eylem planları incelendiğinde; sayısal uçurumun nedenini beceriksiz/yetersiz insanlara bağlama eğilimi göze çarpar. yani sebep sömürü düzeni değil, gerizekalı insanlardır. eeurope 2002 eylem planı'nda şöyle diyor mesela:
  “sayısal uçurum sosyo-ekonomik statü, coğrafi lokasyon, eğitim seviyesi ya da fiziksel, duygusal ya da bilişsel yönden yetersiz insanların neden olduğu bir engeldir.”
 • sayısalı okuyunca bile korkmuşluğum var