şükela:  tümü | bugün
  • 3 matematik, 5 fizik sorusu çözdükleri için doktorluk, mimarlık falan okuyabilmelerinden ötürü kendilerini daha zeki sanmaları hususu...

bu arkadaşlar kendilerini çok zeki olarak adlandırıyorlar ancak 'ulan 230 km hızla ateşlenmiş merminin %70 eğimle duvara çarpıp sekmesinden ortaya çıkan boş beleş muhabbetler ben doktor/mimar olduğumda ne işime yarayacak' diye tek bir sistem eleştirisi yapmazlar. hadi mimarın işi hesap kitap eyvallah... peki doktora ne oluyor? bunu hesaplayınca olay yeri incelemesi ile mi muayeneye başlıyorsunuz? sanki silah sanayi işi yapacaklar.

bakın arkadaşlar. fizik, kimya, biyoloji falan sırf siz birilerini eleyin de üniversiteye girin diye önünüze konmuş boş muhabbetler. fizikçi olacaksan fizik okumana lafım yok ama mimarlık yapan bir insanın tüm element tablosunu ezberlemiş olması nerden baksan saçmalık. bu mu şimdi sizi zeki yapan? bir doktorun türev bilmesinin ameliyatta ne işe yaradığını sorguladınız mı?

bu arkadaşlar çok zeki olduklarını sanıyorlar ama iş iletişim boyutuna geldiğinde maalesef 3 cümleyi arka arkaya kuramadıklarını görüyoruz. konuşamıyorlar yani, bir eksiklik var. akıcı konuştuğunu farkettiğiniz her insana sorun, istisnasız hepsi sözelcidir. yahu üniversite ortamlarını bir düşünün, kampüsün en sıradan ve cansız yerleri hep sayısalcıların olduğu fakülteler değil miydi?

sonra bunlar iş hayatına atılıyorlar... patronları ya lise mezunu ya da sözelci. 60-70 matematik, 30-40 fizik, 20-25 kimya çözmekle bilim adamı ve entelektüel olunmuyor arkadaşlar. ki yazının başında dediğim gibi bunlar zeka ölçmüyor, bilgi ölçüyor. o yüzden her sene onbinlerce moron tip üniversitelere kayıt oluyor. limon tezgahını emanet etmeyeceğin adam gelmiş 'ben matematik öğretmenliği okuyorum' diyor kabara kabara.

belki bir nebze olsun fizikçiler gerekli entelektüel saygınlığı hakediyorlardır. gerisi maalesef hezeyan içinde yaşıyor.
  • beyinleri sayısal verilere daha iyi çalışıyor diye kendini zeki zanneden insanlar bunlar.

benim kafam sayısala basmıyor olabilir; ama en az seninki kadar iyi çalıştığına eminim sevgili "sosyal yetilerden ve dil becerisinden ari kardeşim".
  • sayısal, sözel, eşit ağırlık, dil, dal bilmem arkadaş. katsayılar kalktı, mertlik bozuldu zaten. neyse. konuma döneyim.

bir otomotiv firmasında çalışıyorum. aynı ofiste olduğum, doktora yapan "yüksek mühendis" bir mühendisimiz. var. adı e. 30 yaşında kendileri. bu arkadaş, bu hayatta ne kadar gerizekalı olursanız olun, çalışarak her şeyi başarabileceğinizin elli ayaklı kanıtı. tanışalı bir buçuk ay oldu. yeminle inandım. zeki ama çalışmıyor, çok doğru bir mottoymuş. çok da kalp kırmayın bu yüzden.

"gerizekalı, ama çalışıyor." diyin de konu kapansın.
  • kurtarılamayacak düzeyde olan sözelci yanılsaması.
  • susun deli konuşuyor. konuş deli.
  • sayısalcıların çoğu zekidir üzgünüm sözelciler her ne kadar çoklu zeka kuramına inansam da böyle de bir gerçek var.
    kanıtı da çok basit, sayısal düşünme kabiliyeti yüksek olanlar sözelde de aynı başarıyı yakalayabiliyor ama bir sözelcinin fizik ya da matematik konusunda kafası pek çalışmıyor.
    ama bu bir genelleme. ve her genelleme yanlıştır.
    hem sayısalcı hem sözelci olarak tesbitimi bıraktım.
    hoşçakalın.
  • daha zeki olup olmadıklarını bilmiyorum ama akıllarının biz sözelciler kadar itliğe puştluğa çalışmadığını biliyorum. en azından ben lisedeyken durum böyleydi.
  • iddaa sahibi kişiden zeki olmanın ve zekanın tanımını yapması gerekmekte. aksi takdirde konu üzerinde yapılan bütün tartışmalar boş olacaktır.
  • hüsrev hatemi-hüseyin hatemi ikizdir biri tıp diğeri hukuk profesörüdür .
    öğrendimde benim tüm ezberimi bozmayı başarmıştı.