• "odatv’nin sayıştay kaynaklarından edindiği bilgilere göre; abdülaziz’in portresinin sayıştay’ın kurucusu olduğu için yer aldığını, aynı salonda atatürk’ün portresinin olduğunu belirttiler."
  • bir boka yaramayan kurumun bir boka yaramayan insanlarla dolu bir boka yaramayan salonunda bulunan fotoğraftın asılmasıdır.
  • sayistay'i abdulaziz kurmus ne demek anlamadim. bambaska bir devlet'in hukumdariydi kendisi, bu cumhuriyet ile hicbir bagi yok. benzer bir kurum kurmasinin onemi yok, turkiye cumhuriyeti kurulduktan sonra bu kurum sifirdan kurulmustur, zira eski devlet artik yoktur, bir de ustune asil cumhuriyetle fonksiyonel hala gelmistir.

oldu olacak thy'yi de hazerfan ahmet celebi kurmustur diyelim, gerci ilk ucan o degil ama bizden ilk ucan...

edit: osmanli zamanida kurulmustur cogu kurumumuz diyenlere cevap olarak soyle diyebilirim, kurumlara eski tarih koymak biraz rol calma cabasidir, bak ne kadar eskiyiz deme cabasi. mesela bakiniz bu asagidaki yazi kara kuvvetleri komutanligi sitesinden:

"kara kuvvetlerinin kuruluş tarihi olarak, büyük hun imparatoru mete han’ın tahta çıkış tarihi olan m.ö. 209 yılı esas alınmıştır."

ama alman silahli kuvvetleri "bundeswehr" icin ise kurulum olarak 12 kasim 1955 yaziyor cunku oncekinin adi "wehrmacht"ti ki onun kurulus tarihi bile 1935 idi. zira o zaman ulkenin adi farkli, yonetim farkli, devlet farkliydi. adam dedi ki o tarih bitti artik yeni devlet ve yeni ordu var, gidip alman silahli kuvvetleri mo 324534 yilinda kurulmustur demiyor.

bizim gibi gecmisiyle ovunmeye calisan ulkelerde var boyle eski tarihlere referans verme.

kaldi ki sayistay konusunda buna hic hakkimiz yok zira sayistay mali yargi organi, yani devleti denetleyen gerektiginde ceza kesebilen bir organ(di). osmanlida tamamen gostermelikti, zira en bastaki adm olan abdulaziz'e karsi hicbir yetkisi yoktu. sadece borc bulmaya calisan osmanlinin ayni simdiki gibi bak denetleniyorum ben deme cabasiydi...

kurumlarin onceki ve cok alakasiz devletlerde de olmasi, onlari eski kurum yapmaz...
  • bomboş insanların, bomboş oyunları.

siyasiler geçicidir.

atatürk ise türkiye’dir.
  • yazık
  • yani atatürkçülük bu...

ne protresini koymadın mı? çok pis kınayacağız, bıdı bıdı edeceğiz falan ayakları.

len olm, bi sektir git. sen bu kavgayı, "abi ben öküzle öküz olamam" dediğin gün kaybettin. herifler, "heyt", "höt" diye diye bütün elindekileri aldılar. sen hala gerizekalı gibi, "abi ben medeni bir insansım" diye ortada dolaşıp durdun.

aferin, kesin büyük bir kınama ile tepki verirsin. hatta adamlar "vay amk, ne biçim kınandık, kaçalım ya la" falan derler. vallah, sen devam et.
  • arka plana ille de siyasi bir figürün olma zaruriyetini idrak edememiş bünyemde...

neyse.

iki tarafın da aynı olduğu görmek zor olmamalı.
  • sayıştayın kurucusu bu sakallı amcaysa bir nebze anlaşılabilir bir durumdur.
  • 1938 yılından beri hiç konuşmamasına rağmen sürekli susturulmaya çalışılan tek insan.. (bkz: izindeyiz atam..)
hesabın var mı? giriş yap