şükela:  tümü | bugün
 • sayıştay raporu

  sayıştay tarafından ilk defa gerçekleştirilen saray masraflarına ait incelemede ortaya çıkan çok mütevazi, hatta ne kadar tutumlu, vatandaştan alınan vergilerin nasıl da hazinede olduğu gibi tutulduğu, lüksten, şatafattan uzak mini mini minnak bir saraycık raporu. kıyamam ya. insan o kadar kazanır da hiç harcamaz mı be? koca sarayda harcaya harcaya sadece 1.3 milyar tlcik mi harcadınız? aşk olsun!

  1.5 milyar tl'ye yapılan bir sarayın, 2015 yılında 472 milyon masrafı varken, sayıştay raporuna göre geçen yıl 1.3 milyar tl harcama yapıldığı görülüyor. bir önceki yıla göre 3 katı! yani adamlar, geçen sene bir saray parası yaptıracak kadar daha harcama yapmış. çünkü neden? 200 bin liralık çantayı kolda sallamak bunu gerektirir. vergiyi % 40 yaparken, vergiyi tabana yaymayı hedeflerken, yastık altındaki altınları bozdurun derken savunulan argümanımız nedir? savunma sanayine yatırım! türk ordusu, mehmetçik, milli duygular, değerler, duygusal toplum! yedi mi bu argümanı peki halk? yemedi! 200 bin yerine, 200 liralık çanta almayı düşünüp, savunma sanayine katkıda bulunmaya ne dersiniz?

  birgün gazetesinden yaptığım alıntıyla şöyle izah edeyim arkadaşım;

  https://www.birgun.net/…utce-yetismiyor-182392.html

  --- spoiler ---

  cumhurbaşkanı ödeneği: cumhurbaşkanı ve akp lideri recep tayyip erdoğan’ın geçen yıl 525 bin lira olan ödeneği bu yıl 591 bin liraya çıktı. erdoğan’a yapılan ödemenin de içinde yer aldığı cumhurbaşkanlığı personel giderleri 88.4 milyon lira olarak gerçekleşti. en büyük pay 40.3 milyon lira ile sözleşmeli personele verilirken bunu 29.5 milyon lira ile diğer personel, 16.6 milyon lira ile memurlar, 1.3 milyon lira ile de geçici personel izledi.
  440 milyonluk taşıt: tablolara göre, cumhurbaşkanlığı sarayı’nın 440 milyonluk taşıt, 393.5 milyonluk arazi ve arsa, 107.5 milyonluk demirbaş, 22.7 milyonluk da tesis, makine ve cihazı bulunuyor.
  31 milyon törenlere: saray, 2016’da 136.5 milyon liralık mal ve hizmet alımı yaptı. gösterişli toplantıların yapıldığı cumhurbaşkanlığı sarayı, temsil ve tanıtma giderlerine 31 milyon lira harcadı.
  halka, vakıf ve derneklere 11 milyon: saray, geçen yıl 7.1 milyonu kâr amacı gütmeyen kuruluşlara, 4.2 milyonu da hane halkına olmak üzere 11.3 milyon lira yardım yaptı.

  2 milyonluk yiyecek-içecek: 2 milyon temizleme ekipmanları, 2.1 milyon tıbbi ve laboratuvar sarf malzemeleri, 1.5 milyon kırtasiye malzemeleri, 1.3 milyon gıda, 610 bin lira da içecek harcaması yapıldı.

  giyecek ve tuhafiyeye 5 milyon: saray, tarihi giysiler giyen personeli ve dekorasyon malzemesi olarak 5.1 milyon liralık ‘giyecek, mefruşat ve tuhafiye ürünü’ satın aldı.
  yedek parça, lastik harcaması: 3.9 milyonluk bakım onarım ve üretim malzemeleri kalemine harcama yapılırken 2 milyonluk yedek parça, 728 bin liralık da araç lastiği alındı. yakıt, yakıt katkısı ve yağ için 327 bin liralık harcama yapıldı.
  160 bin liralık alacaktan vazgeçildi: cumhurbaşkanlığı geçen yıl kişilerden 160 bin 292 liralık alacağını da sildi.
  canlı hayvan harcaması: 41 bin lira harcama yapılan canlı hayvanlar için 44 bin liralık da yem alındı. saray’ın bitki, çiçek ve çimleri için yapılan harcama ise 106 milyon lira oldu.
  --- spoiler ---

  burada dikkat çekmek istediğim önemli bir konu var arkadaşlar. bu yazacağım2015 yılına ait veri, bu yıl nedense kiralık araç yazısını göremedim.önce şunu okuyunuz;

  kiralık araca 8 milyon lira
  cumhurbaşkanlığı 2015 yılı içinde 8 milyon 767 bin lira harcayarak taşıt kiraladı. saray, 40 bin tl harcayarak da yüzer taşıt kiraladı.

  şimdi bir de yukarıdaki haberden alıntılayacağım açıklamaya bakınız;

  yedek parça, lastik harcaması: 3.9 milyonluk bakım onarım ve üretim malzemeleri kalemine harcama yapılırken 2 milyonluk yedek parça, 728 bin liralık da araç lastiği alındı. yakıt, yakıt katkısı ve yağ için 327 bin liralık harcama yapıldı.

  çok enteresan değil mi? 2015 yılında 8 milyon tl verip araç kiralıyorsun, bu yıl anormal bir şekilde 7 milyon tl araç bakım, lastik, yedek parça vs harcama yapıyorsun? hadi demirbaş olarak bir kaç makam aracı vs geçtim. bu kadar yıllık masrafı çıkmaz 3-5 aracın. fakat kiralık araçların masraflarını, lastiklerini, yedek parçalarını kiralayan şirket karşılamıyor mu? eğer öyleyse nedir babacım bu lastiğe, yağa, yedek parçaya giden 7 milyonun olayı?

  edit : samuel joao adlı arkadaşın mesajı dahilinde, sayıştay raporunun aslı da link'te verilmiştir. teşekkür ederim ilgisi için.

  edit - 2 : bu da 1.3 milyar liralık harcama nerede yazıyor diye mesaj atan, entry giren arkadaşlara gelsin; sayıştay raporunun 5. sayfasının ilk paragrafını okuyunuz lütfen.

  --- spoiler ---

  cumhurbaşkanlığı, 5018 sayılı kamu mali yönetimi ve kontrol kanunu’na ekli ı sayılı cetvelde yer alan genel bütçeli idarelerden olup, faaliyetlerini merkezi yönetim bütçe kanunlarıyla verilen ödeneklerle gerçekleştirmektedir. 2016 yılı bütçesiyle cumhurbaşkanlığına 1.345.099.900,00 tl ödenek tahsis edilmiş olup, bu tutar genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine verilen ödeneğin %0,23 üne tekabül etmektedir. bütçe giderleri ve ödenekler tablosuna göre cumhurbaşkanlığının 2016 yılı bütçe gideri tutarı ise, yıl içinde alınan ödenekler ve yapılan tenkislerden sonra 1.292.555.356,81 tl olarak gerçekleşmiştir.
  --- spoiler ---

  ayrıca konuyla ilgili cumhurbaşkanlığı açıklaması için de ;

  (bkz: 5 ekim 2017 cumhurbaşkanlığı harcama açıklaması)
 • varyemez amca gibi altın paraların içinde yüzüyorlar sanırım. başka açıklaması olamaz bu kadar masrafın. sonra paraları da yiyorlar herhalde ki seneye yenilerini almaları gerekiyor.
 • saray yapıldı diye şikayet ediyordunuz, her yıl bir saraylık da harcama yapılıyor.

  orada çok fena bir şeyler döndüğünü düşünmeye başladım.
 • kadir mısıroğlu gibi cumhuriyet ve atatürk düşmanı bireyler temsil giderleri kapsamında mı ağırlanıyor sorusu akıllara geliyor;

  "temsile 31 milyon

  2016 yılı içinde cumhurbaşkanı erdoğan’ın takdiri ile temsil ve ağırlamanın gerektirdiği her türlü tören, fuar ve organizasyon giderleri için 31 milyon 72 bin 667 tl harcadı.

  bu rakam 2015 yılında sayıştay raporuna 30 milyon 648 bin 492 lira olarak yansımıştı. 2015 yılında dernek, birlik, kurum, kuruluş, sandık gibi kaâr amacı gütmeyen kuruluşlara yapılan 4 milyon 150 bin tl tranfer, 2016 yılında 7 milyon 146 bin 230 tl’ye çıktı.

  2015 yılında “saray yardımı” olarak çok eleştirilen, “hane halkına yapılan transferler” kalemi için harcanan 3.5 milyon tl ise 2016 yılında, 4 milyon 226 bin tl oldu. cumhurbaşkanlığı daha önce bu yardımın “sınırlı sayıda ihtiyaç sahibine valiliklerden gelen bilgiler doğrultusunda” yapıldığını ve bunun örtülü ödenek ile ilgisinin olmadığını açıklamıştı."
 • sayıştay'daki bürokrasinin damarına basmışlar anlaşılan.
 • sayıştayın fesh edilmesine neden olabilecek rapordur.
 • alkolün tüketilmediği aksaray'da acaba içeceğe bu kadar para nasıl verilmiş?

  2,5 lt lik kola 3 lira. ayıptır. hep mi şişe kola içtiniz?