şükela:  tümü | bugün
 • ekrem imamoğlu’nun önünü kesmek için devletin tüm kurumları seferber olmuş. ibb akp yönetimindeyken her bayram , her sınav günü, her milli bayramda ücretsiz yaparken nerdeydiniz? halk düşmanları hiç durmadan çalışıyor.

  kaynak

  --- spoiler ---

  sayıştay, ibb’nin 0-4 yaş arası çocukların annelerine verdiği ve yaklaşık 100 bin annenin yararlandığı ücretsiz ulaşım kartlarını mevzuata aykırı buldu. sayıştay raporunda; lgs, ygs gibi sınav günlerinde toplu ulaşımın öğrenci ve sınav görevlilerine ücretsiz olmasının da mevzuata aykırı olduğu, bu konuda yetkinin cumhurbaşkanı’nda olduğu belirtildi.

  sayıştay'ın istanbul büyükşehir belediyesi (ibb) 2019 yılı denetim raporu yayımlandı. 31 mart 2019 yerel seçiminin iptal edilip 23 haziran'da tekrarlanması nedeniyle yılın ilk yarısında akp, son yarısında ise chp'nin yönettiği ibb'nin denetim raporunda dikkat çeken tespitler yer aldı.

  bu tespitlerin başında da ibb başkanı ekrem imamoğlu'nun seçim vaadi olan 4 yaş ve altındaki çocukların annelerine verilen ücretsiz ulaşım kartı geldi. yaklaşık 100 bin annenin yararlandığı ücretsiz kartlar, mevzuata aykırı bulundu.

  sayıştay raporunda, toplu taşıma araçlarında bazı günlerde bazı kişiler için indirimli-ücretsiz kullanım hakkı verildiği ancak bu konuda yetkinin cumhurbaşkanında olduğu belirtildi.

  ibb'nin mevzuatında yer almadığı halde, bazı günlerde tüm kişilere, bazı günlerde ise öğrenci ve sınav görevlileri, 0-4 yaşında çocuğu olan anneler gibi belirli bazı kesimlere ücretsiz olarak hizmetten yararlanma hakkı tanıdığı hatırlatıldı. bu ücretsiz geçişlerin bedellerinin, toplu taşıma işletmecilerine belediye bütçesinden ödendiği ifade edildi.

  “mevzuatta karşılığı yok”

  mevzuatta taşıma hizmeti bedellerinde indirim yapılabileceğine dair hüküm bulunmayan ygs-lys-yks gibi sınavların olduğu günlerde veya sınav görevlileri, öğrenciler, 4 yaşın altında çocuğu olan anneler gibi mevzuatta ücretsiz-indirimli yararlanma hakkı tanınmayan kişilere meclis kararı ile uygulanan ücretsiz-indirimli kullanımların mevzuatta herhangi bir karşılığının olmadığı kaydedildi.

  raporda “bu şekilde bir uygulama yapılması da, uygulamadan kaynaklanan bedellerin belediye bütçesinden ödenmesi de mümkün görülmemektedir” denildi. raporda, istanbul kart yönetmeliği hükümleri uyarınca bazı kişilerin denetim kartı adı altında toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalandırılmaları da mevzuata aykırı bulundu. raporda, ücretsiz kullanımlar karşılığında ilgili işletmecilere belediye bütçesinden gelir desteği ödemesi yapılması da uygun bulunmadı.

  “yetki cumhurbaşkanı'na ait”

  ibb'nin verdiği yanıtta trafik yoğunluğunun azaltılması amacıyla bazı günlerde ücretsiz-indirimli tarife uygulandığının belirtildiği aktarılarak “hangi amaçla olursa olsun, hizmet sunumunda ücretsiz veya indirimli tarife uygulama belirleme yetkisi 4736 sayılı kanun gereğince cumhurbaşkanına aittir.

  mevzuata göre, toplu taşıma araçlarından kimlerin ücretsiz veya indirimli olarak yararlanabilecekleri belirlenmiş olduğundan, mevzuatında yer almayan kullanıcılara bazı günlerde ücretsiz veya indirimli yararlanma hakkı tanınmaması ve karşılığının bütçeden ödenmemesi uygun olacaktır” denildi.

  ne olmuştu?

  2019 yılının denetim raporuna giren annelere ücretsiz kart kararı 2020 yılı içinde alınmıştı. ibb toplu ulaşım hizmetleri şube müdürlüğü'nün ekrem imamoğlu'nun seçim vaadi olan 4 yaş ve altındaki çocukların annelerine ücretsiz ulaşım kartı vermek üzere hazırladığı teklif ilk olarak 16 ocak 2020 tarihli ibb meclis oturumunda gündeme gelmişti.

  akp-mhp grubunun çoğunlukta olduğu ibb meclisi'nde sayıştay'dan olumlu görüş alınması şartı ile annelere ücretsiz kart verilmesi teklifi uygun bulunmuştu. bunun üzerine ibb yönetimi sayıştay başkanlığına yazı gönderdi. sayıştay'dan gelen görüş yazısında kamu kurum ya da kuruluşlarına istişari mahiyette bir görüş bildirme görevlerinin bulunmadığı, bu konuda görüş verilemeyeceği bildirildi.

  sayıştay yazısından sonrasında konu 17 temmuz tarihli meclis oturumuna geldi. ilgili komisyonlar tarafından hazırlanan raporda, 4 yaş ve altında olan çocukların annelerine ücretsiz ulaşım kartı verilmesi ve toplu taşıma kuruluşlarının ücretsiz taşıma nedeniyle uğradıkları kayıpların belediye bütçesinden karşılanması sayıştay kanununda belirtilen usulün belediye yönetimi tarafından izlenmesi kaydıyla uygun bulundu. karar oybirliği ile kabul edildi.

  --- spoiler ---
 • ekrem imamoğlu'nun, 0-4 yaş çocuğu olan annelerin, öğrencilerin vs ücretsiz binmesini yasaklayan bu kararı boy boy bilboardlara asıp istanbullulara göstermesi gerekir.

  vatandaş neden ücretsiz binemediğini görmeli.

  edit: belediyenin süt yardımı ve öğrencilere burs da usulsüz bulunmuş.
  kaynak: https://twitter.com/…uru/status/1340297625925541890
 • organize kötülük
 • nedeni basit sayın cumhurbaşkanı istanbul seçimleri özelinde yaptığı bir mitingde şunu demişti:

  ya sen kimin cebinden neyi bedava yapıyorsun?

  yüzbinlerce anne hem de çoğu akp seçmeni anne bu ulaşım kartı ile büyük bir rahatlık yaşarken bu kararı mevzuata aykırı bulmuş sayın sayıştay.
 • abi bu haberi alacaksın köprü altındaki reklamlara boy boy yerleştireceksin. herkes görsün. madem medya bu haberleri göstermiyor paşa paşa dünya aleme göstereceksin gözüne gözüne sokacaksın. bu millet başka türlü an la maz! sonra diyorlar imamoğlu çalışmıyor. lan kardeşim adam çalıştırılmıyor işte. geçen de metro projesini ulaştırma bakanlığına devrettiniz. bu adam niye başkan oldu o zaman? adam geliyor taksi projesi sunuyor, taksileri adam edeceğiz millet rahat edecek diyor reddediliyor. yine sabırlı adam, ben olsam dayanamazdım.

  edit: daha önce yapılmış lakin mahkeme kararı ile anında reddedilip yapılan pankartlar anında kaldırılıyormuş usülsüzlüğe girdiği için. bilgilendiren yazar arkadaşlara teşekkür ederim.
 • bu tarz kararların imamoğlu’nun oyunu arttırmaktan başka bir şeye yaramadığını hala anlamadılar. devam edin...
 • halk için yapılanlara kimlerin engel olduğunu her fırsatta, her platformda gerekirse kapı kapı dolaşarak insanların beynine sokulması lazım. ekrem imamoğlu ve ekibine çok iş düşüyor bu konuda yoksa bizim halk kimin yaptığına değil sonuca bakar genelde ve o algı bir kere oluşunca yıkmak çok zor olur.
 • akp halkın yararına olan hiçbir şeyi desteklemez, şaşırtmadı.
 • milletin faydasına olabilecek her şeye alerji duyuyorlar. ne kendileri yapıyorlar, ne de başkalarına yaptırıyorlar.
 • çözümü basit, kart sahiplerine aylık 200 kontör yüklersin, bedelini de belediye bütçesinden karşılarsın. oldu bitti.
  böylece mevzuata da takılmamış olursun.
  bir insan bir şeyi yapmayı kafaya koyaraa o mevzuatta mutlaka bir açık vardır ve oradan yürür. imamoğlu ve ekibi de mutlaka bunu yapacaktır..