şükela:  tümü | bugün
 • açtığım ve desteklediğim kampanya.

  sbf (siyasal bilgiler fakültesi), iibf (iktisadi ve idari bilimler fakültesi) ve muadili fakülte mezunlarından yeterli hukuk dersleri alanlara noterlik yolu açılmalıdır. idari yargıçlık yapan, danıştay, sayıştay, anayasa mahkemesi üyeliği hatta başkanlığı yapan iibf / sbf mezunlarının noterlik yapamayacağı -herhalde- düşünülemez.

  ayrıca hukuk fakültesi mezunları, iibf / sbf mezunlarının başvurabildiği hemen her yere başvurabilirken, iibf / sbf mezunlarına idari hakimlik atamalarında yüzde yirmi kontenjan uygulanması da negatif ayrımcılıktır. bu sınavlarda iibf mezunları hukuk fakültesi mezunlarından daha başarılıdır genel olarak. kaymakamlık / müfettişlik vd. iibf / sbf mezunlarının esas alanı olan sınavlarda muadili bir kontenjan uygulaması bulunmamaktadır. her “hukukçu”, hukuk fakültesi mezunu olmayabilir. en bilinen örnek de eski aym başkanı. artık bazı taşlar yerinden oynamalıdır.

  iibf / sbf mezunlarını da dernekleşmeye, dayanışmaya, sivil toplum örgütü gücü oluşturmaya davet ediyorum ayrıca naçizane.
 • gerekcesi olmayan 3 paragraf o sunu oluyor biz niye bunu olmayalim gibi manasız icerik barındıran akil sagligi yerinde olan birinin yapmayacağı bir genelleme de barındıran icerige sahip kampanya.

  ulkenin siyasal bilimler mezunu boyleyse ne ala bugünümüze..
 • zamanında iktisat fakültesi mezunu olup noterlik yapan vardı.

  (bkz: çankaya noteri)
 • iktisat ve idadi bilimler fakültesi bölümlerinin ele ayağa düşürülmesi sonucu herkes bu bölümleri okuyor. okuyanların yüzde doksanı herhangi bir amaç gütmüyor. aman okumuş olalım diye okuyor. artık askerlik için de okumanın bir manası kalmadı. bu kadar niteliksiz mezun çıkaran bölümlerin mezunlarını mümkünse hiçbir kritik noktada görevlendirmemek gerekli. bir iibf'li olarak söylüyorum ki okuyarak kaybettiğimiz zamanı bir zanaat için harcasaydık hem kendimize hem vatana millete daha çok faydamız dokunurdu. böyle de boş talepler peşinde koşmazdık.
 • smmm lere bu hak verilse daha mantıklı olur
 • yeterli beceriye sahip sbfliler doğruca pratisyen hekim olarak atansın.
 • bir allahin kulu da dememis ki arkadas bu noterlik sayisi ve sira sisteminde hukuk fakültesi mezunlarina noterlik yapmaya sira gelemiyor diger fakulteleri de devreye sokma fikriyle neyi amacliyorsunuz.
 • spor bilimleri fakültesi sanıp heyecanlanmıştım bu bölümden mezun arkadaşlar için.
  sonuçta banka yöneticisi bile çıkaran bir bölümdü.
 • son zamanlarda dile getirilen saçma sapan taleplerden biri. üstelik bir arakadaş smmm'lere bu hakkın verilmesinin daha mantıklı olduğunu söylemiş sesli güldüm. çünkü malesef memlekette smmm olanların büyük çoğu ticaret lisesini bitiren ya da myo mezunu olup aöf'ten lisans diploması alan insanlar noter de oluversinler ne olacak di mi? diyorum ama örgün eğitimin standart bir kalitesi var mı ki aöf mezununun smmm olmasını sonra da noter hakim artık her ne isterse olmasını eleştireyim? yalnız bu ve benzer taleplerin çoğalması durumun vahim noktalara dair koşar adım gittiğinin göstergesi.

  not: temelde karşı olduğum şey: herkesin herşeyi yapabilecek bir geçişkenliğe sahip olması ve alınan eğitimin değersizleşmesi, çöp olması. mesela lise okursun adam gider "dışardan lise okudum"der, gidersin sınava hazırlanırsın, kazanırsın okula gidersin 4 yıl, adam liseden sonra sınavsız myo'na gider, aöf'ten iki yıl daha okur seninle aynı olur. e neden o zaman üniversite sınavı var? herşeyin açıköğretimi olacaksa örgün eğitim neden var? yüksek lisans, doktora vs sonra herkes üniversiteli ama kimse kendi alanında dahi yetkin değil! ama herkes her işe talip! iibf'li avukat olmak ister, sbf+iibf noter olmak ister, iibf'li hakim olur, fen-edebiyat mezunu öğretmen olur...aöf'te bütün bölümler açılsın, örgün eğitimlerin tamamı kapatılsın. herkes, öğretmen, smmm, hakim, eczacı, dış işleri meslek elemanı o bu artık her ne varsa olsun da rahatlayalım. (yani örgün eğitimin kalitesine ya da kalitesizliğine mi demeliyim gelemedik bile zira orada apayrı bir sorun var) sonra da hep beraber bu meslek enflasyonunda bekleyelim ki piyasa dengeye gelsin! herkes gerçekten uzmanı olduğu işi yapsın emeğinin, hakettiğinin karşılığını alsın. ama bi kere herşeyi bi salalım gitsin.