• ne kadar uzağa giderseniz , bizi o kadar iyi anlayacaksınız... şeklinde güzel bir sloganı var bu araçların ...
  • bu firmanın stockholm'de dev bir kampüsü vardır. öylesine büyüktür ki içinde bir meslek okulu, göl, göl manzaralı yemekhane, müze, test parkı, idare binaları ve fabrika bulunur. hatta, kampüste bir yerde bir yere gitmek için özel olarak üretilmiş ring otobüsleri sefer yapmaktadır.

fabrikanın içindeki okuldan özellikle bahsetmek gerekir. scania industrigymnasium adlı bu okul, bizdeki meslek liselerine benzemekle birlikte, tamamıyla scania'ya aittir. yani özel bir okul da olsa bizdeki gibi eğitim bakanlığı'na bağlı olmak zorunda değil (bu arada bir önceki isveç eğitim ve araştırma bakanı'nın mardin doğumlu ibrahim baylan olduğunu da geçerken belirtmiş olayım). her yıl sınavla elli civarında (kız ve erkek) öğrenci alan bu prestijli meslek okuluna girmek son derece zor. zor ve prestijli sıfatlarından da anlaşılacağı üzere, okula girmekle birlikte aynı zamanda dünyanın en büyük firmalarından birinde iş de bulmuş oluyorsunuz.

fabrikadaki üretim yöntemi, fordizm ve taylorizm doğrultusunda organize edilmiş üretim bantlarına dayalıdır. şase, motor, gövde gibi herbir parçanın üretim ve montajı önceden belirlenen sürelerde ve sadece o işte uzmanlışmış işçiler tarafından yapılmaktadır. işçiler demişken, fabrikada çalışanlar arasında oldukça fazla sayıda türkiye'den göç etmiş kişi vardır ve tahmin edeceğiniz üzere bunların neredeyse tamamı konya kulu'ludur. buradan kendilerine çok gadar selam ederim.
  • türkiyeye girdiği ilk yıllarda dedemin çalıştığı şirket bunları ithal edermiş, dedem hep anlatır "iskanya vabisler çok sağlam kamyonlardı, bir tanesinde bir aluminyum döküm motor vardı, başka hiç bir kamyonda yoktu öylesi""adamın bir tanesi o kadar kullanmış ki kamyonu, artık kilometre sayacı bozulmuş çalışmıyor, adamın kamyonuna yeni motor taktıydık sonunda"..
  • euro truck simulator 2'den anladığım kadarıyla tır dünyasının apple'ıdır. sevenleri fan boy'luk derecesinde sever. kendine has hırıltılı unique bir egzoz sesi vardır.
  • 8700 kişinin çalıştığı, merkezi ve en büyük fabrikası, isveç'in södertälje şehrindedir.

diğer fabrikaları* şu şekilde:

fabrika..........................ülke...........çalışan sayısı
    são paulo fabrikası.......brezilya......2299
    oskarshamn fabrikası...isveç...........2172
    zwolle fabrikası.............hollanda....1437
    slupsk fabrikası.............polonya......747
    luleå fabrikası...............isveç...........750
    tucumán fabrikası.........arjantin.......649
    angers fabrikası............fransa.........548
    st petersburg fabrikası.rusya...........204
    meppel fabrikası...........hollanda......75*
  • memleketimizde isminin telafuzu konusunda yer yer sorunlar yaşanan isveçli ağır vasıta firmasıdır. bu firmanın ismini "sıgana" ya da "sıçanya" olarak telaffuz eden birçok insana rastlamak mümkündür. firmanın ürettiği k113 isimli şehirlerarası tek katlı otobüs modeli gerek motoru gerekse dizaynı ile firmanın efsaneleri arasındadır. (kaynak:şehirlerarası otobüs şoförleri)
  • türkiye'de otobüs satışı olmayan marka. garanti süresi 1 yıldır, dünyanın her tarafında dağılmış bir servis ağı vardır. bu nedenle uluslararası taşımacılık yapan firmalar genelde bu markayı tercih ederler. cehennemin dibinde kalsa cehennemin dibinde aracı tamir edecek bir mekanikçi bulabilirsiniz. garanti prosedürü binek araç gibi işlemez, kullanıcı hatası varsa ücret kullanıcıdan talep edilir. uzun yol şöförlerinin altında scania varsa kral onlardır, karavandan hallice bir şöför kabinleri vardır çünkü. yatağını yorganını geçtim, ranzalısı var. böyleyken böyle...
  • retarder sesi ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde tedavi amaçlı kullanılan, gücünü iskandinav dağlarından alan çekici konusunda aşmış otomotiv üreticisi.
  • canavar kamyon tir yapan sirket, öyle ki cekicilerin porsche'sini uretmektedirler.

amma unutulmamalidir ki, özellikle beyaz yaka ise alimlarinda yabanci ayrimi yaptigi isvec'te yabancilar arasinda siklikla dile getirilmektedir.
hesabın var mı? giriş yap