şükela:  tümü | bugün
 • başrollerinde al pacino ve gene hackman'ın olduğu film.iki adam bir bayırın ortasında karşılaşırlar, gene amca önce pek yüz vermez al'a, birbirine zıt karakterlere sahip kimselerdir fakat sonra arkadaşlık başlar.çulsuzdur bunlar, hapse girerler şu olur bu olur.olaylar gelişir anlaşılacağı üzere.
  al pacino'nun daha sonraki yıllarda oynadığı mafya serilerinden önce nasıl bir oyuncu olduğunu görmek için iyi bir film.scarface, godfather 'daki al pacino'dan fersah fersah uzakta bir al var bu filmde.yönetmen jerry schatzberg.festival sırasında geldiydi de ülkemize.
 • ingilizce'de "korkuluk" demektir.
  almanca'da "vogel scheucher (şoyher)" dir
 • pink floyd'un the piper at the gates of dawn albüm'den bir sarkisi sözlerini de yazayim tam olsun

  the black and green scarecrow as everyone knows
  stood with a bird on his hat and straw everywhere.
  he didn't care.
  he stood in a field where barley grows.
  his head did no thinking
  his arms didn't move except then the wind cut up
  rough and mice ran around on the ground
  he stood in a field where barley grows.
  the black and green scarecrow is sadder than me
  but now he's resigned to his fate
  'cause life's not unkind - he doesn't mind.
  he stood in a field where barley grows.
 • 73 yapımı, schatzberg'in yönettiği, pacino ve heckman'ın karşılıklı döktürdüğü klasikleşmiş bir loser filmidir. aynı zamanda yol fimlerinin de ağa babalarındandan olmasına rağmen hala dvd kopyasının basılmamış olması ilginçtir. heckman bir röportajında kariyerindeki en sevdiği film olarak bahsetmiştir. edinebileceğiniz vhs kopyası ve ondan türetilmiş avi ler, mpeg ler filmin güzelim orjinal sinemaskop kadrajına sahip değildir. o yüzden en osturuk filmlerin bile dvd kopyası çıkartılırken bi gün bu değeri, kıymeti bilinmemiş yapıta da sıra gelir diyerek beklemekten başka çaremiz yoktur.

  edit: artık mevcut dvd si...
 • batman comics "riddle of the human scarecow"'da (güz 1941 # 3) şöyle tanıtılır:

  "across the batman's horizon moves a new and terrible figure -- a fantastic figure of burlap and straw, with a brain -- cunning and distorted! who is this figure whose very ludicrous appearance inspires fear -- fear incarnate-- fear walking the streets of gotham city? it is that most terrible, most bizarre of all criminals --- the criminal all will learn to fear and call --- the scarecrow!!

  like a real scarecrow, he looms bold and frightening, scaring the fluttering inhabitants of the city! yet from the flock rise the winged-cloaked batman and robin to challenge and combat the eerie power of --- the scarecrow!"

  batman comics'te psikoloji profesörü jonathan crane, akademideki diğer profesörler tarafından partilere davet edilmeyerek dışlanan, orta yaşın üstünde, kalın ve kara kaşlı, gayet itici ve sevimsiz bir karakter olarak çizilir. korku üzerine yoğunlaştığı derslerde sergilediği - ateşli silahlar kullanmak gibi - fanatik tavırları yüzünden üniversitedeki işine son verilir. bu arada crane, hem yoksulluğu hem de korkuyu temsil eden korkuluğu kendine sembol olarak seçip para karşılığı insanları korkutmaya, korkutmak işe yaramazsa vurmaya başladığından işten atılmasına pek üzülmez. hazır kendini suça vermişken kütüphanelerden nadide kitaplar çalmayı da ihmal etmez. ayrıca, batman'i de epey bir madara eder. ilk karşılaşmalarında batman'i ağır yaralayarak gözden kaybolan scarecrow, ikinci kaşılaşmalarında robin yardıma gelmese batman'i neredeyse öldürecektir. batman'in ebleh kılık değiştirmelerini de asla yemez.

  batman begins'de ise jonathan crane/scarecrow'u irlandalı aktör cillian murphy oynamış ki 28 days later'dan sonra ailecek hastasıyız. bence murphy sayesinde scarecrow, beyaz perdedeki en yalın ama en etkileyici batman düşmanı olmuş. "would you like to see my mask?"
 • meg lee chin tarafindan da coverlanmis olan ministry parcasi.