şükela:  tümü | bugün
 • spike jonze kısası.
  adından anlaşıldığı üzere the suburbs albümüyle birlikte ele alınması gereken bir yapımdır. arcade fire klip yerine böyle bir şey isteyince kankaları spike hay hayı çekmiş.

  *
  olum olaydı böyle kankamız diyecem, bişey mi çalıyon diyecekler. böyle karşılık bekleyen arkadaşlarım var. adam olaydınız da albümü de siz yapaydınız.
 • spike jonze, arcade fire'dan win butler ve will butler tarafından yazılmış kısa film.
  mubi.com'tan ücretsiz izlenebilmekte bugün: http://mubi.com/films/scenes-from-the-suburbs/
 • çok güzel bir kısa film.

  tanımı geçtik, şincik benim aklımda kalan/takılan bazı yerler var. ancak kısa filmlerin güzelliği de burada biraz. yeniden seyredip daha önce kaçırdığınız detayları görebiliyorsunuz.

  ancak bu filmde biraz background müziklerinin kurbanı oldum diyebilirim. zaten filmde çok fazla diyalog yok. konuşulan yerlerde de ya kısık sesle ya da araya müzik girdiği için ne dedikleri çok fazla anlaşılmıyor. altyazı da olmayınca aynı sahneyi birkaç kez tekrarlamak zorunda kaldım.

  ha bir de benim gibi, elemanımızın neden dayak yediğine anlam veremeyenler için kişisel bir spoiler'ım var;

  --- benim çıkardığım anlam ---

  olayın kökeni annesinden -karısından- dolayı ruh hali bir hayli bozulmuş durumda olan winter'ın babası* olacak pezevenkten kaynaklanıyor.

  kyle'ın en yakın arkadaşı olan winter'ın* babası, kyle'a karşı cephe almış durumda. bunun nedeniyse kyle'ın gay olduğunu ve winter'ın da dolaylı ya da direkt olarak bundan etkileneceğini düşünmesi. winter'ı arkadaş ortamında ayırıp, orduya göndermek istemesinin sebebi de bu.

  ilk izlediğimde pek anlayamamıştım ama arcade fire'ın klibiyle birlikte izleyince daha net anlaşılıyor.

  fark ettiyseniz kyle dayak yemeden önce, çalıştığı restoranın önünde bisikletini kırılmış bir şekilde buluyor. kyle winter'ın evine bisikletiyle ziyarete gitmişti. kapıyı açan babası, winter evde olduğu halde "evde yok" çekip, "ne zaman gelir?"sorusuna karşılık suratına mal mal bakmakla yetinmişti. sonra kyle winter'ı odasında gördüğünde "baban senin evde olmadığını söyledi" dediğinde, winter önce bir irkilip "kızgın görünüyor muydu?" diye sorması da olayı netleştiren bir başka ayrıntı.

  --- benim çıkardığım anlam ---

  kısa filmi izlemek isteyenler için link;
  http://vimeo.com/36170225