• yazarlık ve müzisyenlik hayalleri kuran iki eleman 10 yıl sonra bir yolculukta bir araya gelirler. ıssız bir çölde giderlerken arabaları bozulur ve tartışmaya başlarlar. hiçbir naneye sap olamamış yazar eleman, müzisyenlik hayallerini bir kenara bırakarak, düzenli bir iş, eş, aş üçgenine girmiş elemanı hayallerini terk etmekle suçlar. akşam buz, gündüz fırın bir ortamda kendilerine bir çıkış yolu bulacaklar mıdır; dönüşecekler midir? bir derdi var filmin olmaya da sonu sürpriz yapacaz diye kasmasa bu amerikan sineması, biraz daha izlenir olacak.
  • --- spoiler ---

sonu güzel filmlerden; ya iki arkadaş çölde son anlarını yaşıyor ve hayatta olmak ve gelmek istedikleri yeri kafalarında yaşıyorlar ya da gerçekten de kurtuldular ve mohawk saçlı abimiz olayın şokunu üzerinden atamadı ve bu ölüm ile yaşam arasında gidip geldiği korkunç deneyiminin üstesinden gelmek için uzun bir süre zamanı ihtiyacı olacak. kısacası sonu muallak ve istediğiniz gibi yorumlayacağınız bir son olmuş. eğer benim fikrimi soracak olursanız o kadar talihsizliğe rağmen kurtuldular ve hayat onlara yeni bir şans tanıdı ve hayatlarını şimdi istedikleri gibi yaşıyorlar. ama tabii bir taraftan da çölde bir yerlerde tüm güçlerini yitirip ölüp gitmişte olabilirler ki bu gerçekten de acı ve ironik bir son olur. normal kesin bir sona sahip olmamasından dolayı gerçekten de sevilecek bir film. eğer pozitif biriyseniz sonu kendinize göre güzel yorumlayabilir ama yazar, tombul abi gibi biriyseniz hayatın ne kadar insana acımasız olduğunu ve ulaşmak istediğiniz şeylerin sadece bir hayal ve fanteziden ibaret olduğunu düşünerek insanı bu fani dünyada sadece acı gerçeklerin ve acı sonların beklediği kanısına varabilirsiniz.

--- spoiler ---
  • güzel film.

--- spoiler ---

ben ama sadece carter ın öldüğünü ve diğerinin bunu herkesten gizlediğini düşündüm. carter cukurda kaldı, diğeri normal hayatına döndü gibi..

--- spoiler ---
  • ilk 20 dakikası epey kötü giderken yavaş yavaş güzelleşen sonunda da nirvana yapan film. şişman arkadaşımız yerine oyunculuktan az buçuk anlayan biri olsa ve elemanlarımızın eski hayatlarından kesitler araya iliştirilebilseydi efsane olabilecek bir filmmiş. yine de izlenmeli.
  • güzel sonlu film.

şöyle sağlam bi siktir çekiyorsunuz bitime yakın.

digiturk manzaralı rota ismiyle yayınlamakta.
  • hakkında bu kadar az entry girilmesine şaşırdığım film. bana gayet güzel geldi öyle filmler hakkında güzellemeler yapma gibi bir yeteneğim yok ancak sizde benim gibi atlamalı, patlamalı filmlerden sıkıldıysanız mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. üstelik sonu sözlükçülerin sevdiği gibi bir belirsizlikle bitiyor.
  • hayatındaki büyük boşlukları filmle dolduran biri olarak son zamanlarda izlediğim en iyi filmlerden biriydi. çöl ortasında arkadaş hesaplaşmasını; komedi, dram, korku ve gerilimle anlatmak güzel olmuş cidden. sonu ise "bu tip bir yüzleşmeyi birkaç yıl önce şu şu arkadaşlarla yapsaydım keşke!" diyen benim gibi tiplere ders niteliğinde.
  • şu anda yazıları (oyuncular, kamera asistanı, cart curt...) geçiyor ve sonunu henüz pek anlayamamış olmanın tatlı hüznünü yaşıyorum.

güzel olduğu kadar muallak film.
  • 9/10 bi film. 1 puani sonunun belirsizliginden oturu kirdik diyelim.

--- spoiler ---

simdi mutsuz bi film; zira hayallerinin pesinden giden de mutsuz (evsiz olmayi ve hayallerine ulasamamayi mutsuzluga denk tutuyorum sanirim), duzene ayak uydurup "(iyi sanilan) is, aile, ev" idealine (?) ulasan da mutsuz. yani ne yaparsan yap bakis acinla alakali olarak mutsuzluk/negatif hayat kacinilmaz. ha aslinda ayni acidan mutlu da bi film; "ne yaparsan yap; zaten mutsuz veya her seyi dusunen/kurcalayan bi yapin varsa hayatin super olmayacak. o yuzden ah sunu yapaydim, bunu da yapaydim olma"...
    bazi yerleri feci kirici ama. gercekci oldugundan kirici aslinda. bazi seyleri acik acik soylememek, bazi gerceklerle yuzlesmemek, onlari dile getirmemek lazim zira. bahsettigim "e ben diger kizla iliskiye baslasam bi sure sonra onla opusmek/sevismek de monotonlasacak" laflari... karisini surekli opuyor ama bunun artik bi 'handshake' gibi oldugunu soyluyor. oah oluyorsun. boyle seyleri ulu orta soylemeyin, bilincalti zaten bilinen seyleri bilinc ustune getirmeyin... zaten basta adam o yuzden "hayir evliligim benim super" savinda israrli. neye inandirirsan kendini gercek odur zira. illa ki kurcalayip psikolojik derinliklerine inersen olaylarin, her sey bombok, her sey mutsuzluk unsuru. az dusunelim biz. elimizdekilerin degerini bilelim, baska bi alternatifle hayatimiz cok daha super olmayacak buyuk bi ihtimal zira...

birbirlerini olduresiye dovusleri... feci. gercekci. "ben siddetten yana degilim tiskur ederim" demeyin; insan durumuna bagli olarak "en hayvan" hayvan olabiliyor. pek sevdigi arkadasina en hayvancasindan saldirabiliyor. dana gibi sosyal psikoloji alani zaten genis genis bunu calisiyor.

ha sonu. olduler olduler. aradan haftalar geciyor ama adamin mohawk saci hic mi yanlardan hafif hafif uzamaz. bi hayat bu kadar mi duzelir, bomba olur birden bire... sonda o gozden bi damla yas dusus; hepsinin aslinda gercek olmadigini fark etme ani... off bomba.
    --- spoiler ---

bayagidir beni bu kadar etkileyen bi film olmadiydi. hayat, iliski vs. felsefe filmlerini seviyorsaniz kacirmayin derim. en son imdb puani 7 altindaydi. bana gore bu tarz filmleri seven biri olarak 9. her ne kadar bazi seylerin acik acik soylenmesi, sizi gerceklikle yuzlestirmesi hos olmasa da tum argumanlarina sonuna kadar katildigim derin film.
  • haksızlığa uğramış filmmiş bu resmen!
    bu kadar az yorum yapılmış olsun, 6.5 puan alsın ve bu kadar sağlam olsun. leş gibi klişelere 7'nin üzerinde puan verilmiş bu film kesinlikle 7 üzeri.
    iki eski dost. biri istediklerine değil de toplumsal hedeflerine ulaşmış. diğeri hiçbirine. ama arkadaşına fenâ laflar biriktirmiş. hayallerinden vazgeçtiği için. düzene yenik düştüğü ve hayallerine saygı duymayan bir kadınla evlenip evden işten eve bir hayat sürüp müzisyenlik hayallerini terk ettiği için.
    bu iki dost kamp yapmak için yola çıkarlar ve çöl ortasında bir yerde mahsur kalırlar. bundan sonrası survivor ve yüzleşme. lan o kadar lafları duysam arkadaşımdan ya onu ya kendimi asardım bir yere herhalde. ikisi de birbirini ölmekten beter ediyor. gerisini izleyin. kesinlikle spoiler vermedim. çok farklı bir film izleyeceksiniz. emin olmadan buralara kadar okuduysanız bana teşekkür edeceksiniz sonra.
hesabın var mı? giriş yap