şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kitabın tamamı türkçe olarak;

http://www.matbilg.itu.edu.tr/bertrand.htm

adresinde mevcut. nasıl becerdiler*, neden yaptılar anlamıyorum. telif eser oysa ki. hem de çok ucuz, tübitak yayınlarında. ben de adres vermiş olayım tam olsun bari.
  • russell in akademik dil kullanımını abartmadıgı bir eser oldugundan dolayı okunması diger bir çok temel felsefi eserlere nazaran kolay okunabilen, anlaşılan ve fazlasıyla faydalanılabilecek olan kitabıdır.. kuşkuculuğun önemine ve gerekliliğine vurgu yaparak başlanılan kitap rasyonalizmin pratik hayat içerisinde daha iyi bir dünyaya koşabilmek için elzem oldugu açıklanarak devam eder.. deneme tarzında yazıldıgından dolayı normak pratik hayat içerisinden örneklerle teorik olarak verilen bilginin uygulanabilirliği de sorgulanır.. ve sonuç olarak insanlığı karmaşaya ve kötülüğe sürükleyen psikolojik boşlukları gerçeklerle yüzleşmek adına psikanaliz yöntemiyle tedavi etme durumu açıklanır.. ayrıca bu dolu dolu eser içerisinde 20.yuzyıl felsefe tarihinden tutun da sosyoloji, psikoloji, politika gibi birçok konuda temel bilgi edinelebilecek kaynakları ve bu kaynakların görüşlerini kavrayabilmek açısından şiddetle tavsiye edilir..
  • okumayan birinin ben okuyan bir kimseyim dememesi gereken ve sadece 5,50'ye satın alınabilinecek kitaptır.

sorgulanmayan hiçbir şey anlaşılmış değildir.
  • doğru olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmayan bir önermeye inanmak sakıncalıdır sözüyle başlayan hoş kitap.
  • önceden bildiğiniz ama bir arada düşünmediğiniz şeyleri; önceden zihninizden geçirip bir türlü kuramadığınız cümleleri toparlamıştır yazar bu kitapta. çok rahatlatıcıdır. kolay ve zevkli okuma sağlayan bir kitaptır. yazarın açık anlatımı ve anlatım gücü okur için büyük şans; bertrand russell okumak nasıl bir şeydir, bu adam kimdir, nasıldır, diye merak edenler için iyi bir seçim olacaktır.

(bkz: aylaklığa övgü)
  • dili sade ve anlaşılır olan, 20.yüzyılın en önemli filozoflarından olan bertrand russell'ın kuşkuculuğun ve rasyonel düşünmenin önemini vurguladığı eser.russell eserinde eğitim, rasyonalizm, ahlak, özgür düşünce gibi konularda güzel açıklamalarda bulunmuştur.insanın düşünmesini sağlayan, ufkunu genişleten güzel bir kitap.

(bkz: bertrand russell)
  • konya ve ankarada bulunamayan kitap.
    sebep olarak da tübitak yayınlarında meydana gelen bazı olaylar sebebiyle yaklaşık 3 yıldır falan basılmadığı öne sürülmektedir.
  • türkçeye "sorgulayan denemeler" adıyla uyarlanmıştır. en son tübitak yayınlarından çıkmış kitabın yeniden basılmaması büyük talihsizlik...
  • bertrand russell kitabı.

bu kitap hakkında " düşünmeyi öğretici " demenin yanlış olduğu kanaatindeyim. kitapta yer alan fikirlerden ziyade, yazarın gözlemleri daha dikkat çekicidir. russell'ın dünyanın birçok yerinde bulunmuş olması, duyduklarıyla değil gördükleriyle hareket ediyor oluşu, akademik çalışmalarını maddi kaygı gözetmeksizin yürütüyor oluşu ve yazarın bulunduğu ülkelerdeki özellikle makineleşme, ekonomi, eğitim, savaş, özgürlük, devlet düzeni gibi birçok konu hakkında bilgi sahibi oluşu kitabın yayınlaşının üzerinden 100 yıl geçmesine rağmen içerdiği gözlemler dünyanın birçok yerinde geçerliliğini hala korumaktadır. kitaptaki gözlemlerden hareketle, günümüz dünyası hakkında daha kapsamlı çıkarımlar yapılabilir. bir örnek vermek gerekirse, makineler ve duygular adlı 6. bölümde yazar sermaye sahiplerinin en çok sayıda ve en farklı makinelere sahip olma arzusunun altında yatan nedenin daha çok kâr elde etmekten ziyade başkalarında olmayan bir şeye sahip olma güdüsü olduğunu savunur. günümüzde bunun en belirgin örneklerinin iphone ve mercedes olduğu kanaatindeyim. iphone'un yaptığı herşeyi onun yarı fiyatına yapabilen birçok telefon bulunmasına ya da mercedes'in sağladığı faydaların birçoğunu onun yarı fiyatına sağlayan arabalar olmasına rağmen gelir grubu farketmeksizin insanlar ısrarla bu ürünlere sahip olmayı istemektedir. kitaptan hareketle, bu ürünlere sahip olmaktaki amaç onlardan fayda sağlamak yerine, onlara sahip olarak başkalarında olmayan birşeyi elinde bulunduruyor olmanın yaşatacağı içgüdüsel hazdır diyebileceğimizi düşünüyorum.

bu yüzden kitap benim gözümde düşünmeyi öğretici olmaktan ziyade, gözlem yapma ve yapılan gözlemlerden çıkarımlarda bulunma hususunda daha faydalıdır.

bir de dili çok ağırdır.
  • düşünmeyi öğreten demek yerine aklı kullanmanın önemini vurgulayan demenin daha doğru olduğunu düşündüğüm bertrand russell kitabı. say yayınlarından çıkan versiyonu gayet anlaşılır, yalın bir türkçeye sahip.