*

şükela:  tümü | bugün
 • schengen anlaşmasına taraf olan ülkelerin kimi açılardan tek ülke imişçesine oluşturduğu alana denir. (http://europa.eu/scadplus/leg/en/lvb/l33020.htm)

  üçüncü ülke vatandaşları bu alanda yer alan ülkelerden birinde bulunmaya hak kazandıysa diğer ülkelerde deserbest dolaşim hakkı elde eder.

  sadece turistik değil, sınır güvenliği ve iltica gibi konuları da kapsayan bir işbirliği sürecidir.
 • (bkz: one does not simply walk into mordor)

  middle-earth için değil de bizim dünyamız için değiştirirsek;

  (bkz: one does not simply walk into schengen area)
 • avrupa birliği ile ilgisi azdır bu alanın. ab dışında olup da bu alanda olan ülkeler mevcuttur.
 • avrupa birliği ile ilgisi az olmayan alan. hatta ve hatta tamamen avrupa birliği ile ilişkilendirilebilecek alan. avrupa birliği üyesi olmayan izlanda, norveç ya da isviçre'nin alana dahil olması ya da avrupa birliği üyesi olan ingiltere ve irlanda'nın alan dışında bulunması bu kaideyi bozmaz.
 • schengen ülkelerini kapsayan alan. teorikte bir avrupa birliği üyesinin mutlaka schengen alanına dahil olması gerekir. peki niye ingiltere, irlanda, bulgaristan, romanya buna üye değil de, izlanda, norveç, isviçre,lihtenştayn üye derseniz izah edeyim.

  schengen antlaşması ilk kez o zaman ki adıyla bazı avrupa ekonomik topluluğu (şimdi ki avrupa birliği) üyelerinin kendi ortaklığı olarak ortaya çıkmış, zamanla popülerleşerek 1997 amsterdam antlaşması ile ab mevzuatının bir parçası olmuştur. ingiltere ve irlanda 1973'te ab üyesi olduklarından, onlara optional out-put denilen, tercihli dışarıda kalma hakkı tanınmıştır.

  bulgaristan ve romanya'ya gelince bu iki ülke 2007'de ab'ye üye olmuşlardır. ancak üye olurken, schengen'in de dahil olduğu bazı müzakere başlıklarını kapatamadıkları halde, siyasi bir kararla üyeliğe alınmışlar, buna mukabil bu ülkelerin tıpkı bir aday ülke gibi denetim altında tutulmaları kararlaştırılmıştır. işte bu bağlamda, bu iki ülke henüz schengen'e dahil olacak yeterlilikte kabul edilmediklerinden ilgili alanın dışındadırlar. ayrıca bu denetim olmasaydı bile, eski üyelerin, herhangi yeni bir üyeye 10 yıl boyunca derogasyon yani farklı muamele uygulama hakkı vardır.

  izlanda, norveç ve isviçre ve lihtenştayn'a gelince, bu ülkeler efta üyesi olup, avrupa birliği ile çok sayıda ortaklık antlaşmaları vardır ve bu kapsamda schengen'e dahil olmuşlardır. ancak bu ülkelerin dezavantajı şudur, ab'nin, schengen ile aldığı her türlü karara uymak zorundadırlar ancak kararın alınmasında, ab üyesi olmadıklarından söz sahibi değillerdir.
 • almanya 13 eylül 2015 tarihinde mülteci krizinden dolayı schengen uygulamasını geçici olarak askıya aldı.

  karar daha çok yeni. haber metinlerinde hangi sınırlar dahil hangileri hariç net olarak belirtilmese de şu an için özellikle avusturya sınırında aktif kontrollerin başladığını avrupa basını yazıyor. sınırdaki polislerin bile seneler sonra gelen uygulama karşısında afalladıkları kesin.

  uygulamanın ne kadar daha süreceği ve almanya dışındaki bir ülkeden alınan ve schengen vizesi olan turistlerin komşu bir avrupa birliği ülkesinden buraya karayolu ya da demiryolu ile geçişlerinde nasıl bir uygulama olacağı da meçhul.

  ekim sonundaki iş gezim için hollanda'dan almanya'ya karayolu ile geçiş yapmam lazım. bu tarihe kadar ilgili bölgelerde bulunan arkadaşlar tecrübelerini aktarırlarsa gidecek olanlara yol gösterecektir.

  halbuki herşey ne kadar da kolaydı. venlo'dan köln'e kartal'dan pendik'e gider gibi yağ gibi akar giderdik
 • fransa'nın bugün itibariyle çıktığı alan.belki de 1-2 yıl sonra varolmayacak alan.

  bizde torunlarımıza anlatırdık: "sokakta yürür gibi ülke değiştirirdik.köln'den amsterdam'a giderken bizi sınırda sadece bayrak ve tabela karşılardı." .
 • lüksemburg'un, schengen kasabasında 1985 yılında imzalanan schengen antlaşmasını uygulayan yirmi beş avrupa ülkesinin topraklarını kapsamaktadır. schengen bölgesi, alan içinde ve dışında seyahat edenler için sınır kontrolleri ile uluslararası seyahat edenler için tek bir devlet gibi ancak herhangi bir iç sınır kontrolü olmadan çalışır.
 • şu anlık 26 ülkeyi kapsamaktadır.

  avusturya, belçika, çek cumhuriyeti, danimarka, estonya, finlandiya, fransa, almanya, macaristan, yunanistan, italya, izlanda, letonya, lihtenştayn, litvanya, lüksemburg, malta, hollanda, norveç, polonya, portekiz, ispanya, slovenya, slovakya, isveç, isviçre.

  schengen alanı'nın üyesi olmayıp kapılarını açan ülkeler:

  monako, san marino, vatikan.

  muhtemel adaylar :

  bulgaristan, romanya, hırvatistan , kıbrıs
hesabın var mı? giriş yap