• 15 günde 60 euro kazanırken * artık 10 günde 80 euro * kazanacaklar.

iyi inovasyon la.
  • var ya yandaşlık yapmaktan kimsenin beynine kan gitmez olmuş.

15 günden 10 güne düşecek şeyi müjdelerken araya 60 euro'dan 80 euro'ya çıkan başvuru ücretini de ufak bir ayrıntı olarak eklemişler.

bugüne kadar başvuru süresi değil de başvuru ücreti daha büyük problemdi. oraya atsana başlığı "başvuru ücreti zamlandı" diye, yok illa ters algı yaratacaklar.

merak etmeyin korkmadan yazın bunu ya, hükümetle alakalı bir şey değil bu!
  • şimdiye kadar sekiz schengen vizesi aldım. bunların hiç birinde on beş gün süren işlemim olmadım. hatta on günü dahi bulan olmadı diyebilirim.

buradaki esas olay 20 euro daha geçirmeleri ama nedense(!) önemsiz bir ayrıntı olarak görülmüş.
  • başvuru ücretindeki artış için gelebilecek tepkileri bastırmak için söylenmiş de olabilir.. bunun takibini kim yapacak ki.. adamlar sana 15gün sonra yanıt verse yine kuzu kuzu gideceksin pasaportunu alacaksın..
  • kendi vatandaşlarımızı kazıklamadan nasıl avrupa birliği'ne girdi yaratırız diye düşünmüş adamlar.

bunun sonucunda türkiye gibi kendi vatandasını vergiyle zamla öttürmekten sıkılmayan devletleri örnek almışlar vermişler küsküyü 3. dünya ülkelerine.

60 euroluk vize ücretini, %35 zamla 80 euroya çıkarmışlar.

%35 zammı avrupa'da kimse normal karşılamaz ama biz seviniriz medya yandaşlığından bunu görmez. süre kısaldıyı haber yapar. zaten o da sadece bize değil, tüm 3. dünya ülkelerine aynı.

ama boşverin aktroller dediği gibi bizim anlayışımız yanlıs ülke yenı yenı topluyor, yavas yavas gececez avrupayı, köstek olmayın destek olun amına koduklarım.
  • bugüne dek aldığım schengenler 9-25 gün arasında, hep farklı sürelerde sonuçlandı. sanıyorum konsolosluğun yoğunluğuyla alakalı bir durum. ayrıca 3 ay öncesinden başvuru kabul edildiği yazmasına rağmen 30 günden önce başvuru kabul etmediler hiçbirinde. 6 ay öncesi başvurunun pratikte uygulanacağını düşünmüyorum. nur topu gibi 20 euro zam doğrudur bak ama, ona inanırım, hatta hemen uygulamaya geçilir bu maddede.

yine sayfa sayfa evrak hazırlayacak mıyım? evet. parmak izi vermeye gidecek miyim? 3 sene içinde aldıysan hayır, almadıysan evet. sen şu evrak işini bitir önce, online kimlik bilgilerimle başvurabileyim en azından, bana öyle müjde ver. 20 euro zam diyor hala ya.
  • "başvurular elektronik ortamda yapılabilecek" kısmı bence daha önemlidir. evrakları dosyaya koyup büyükelçiliğe götürmekten başka bir işe yaramayan aracı kurumlar umarım azalarak biter.
  • ulan nasıl ezilmeye alışmış bir milletsek avrupa bile bize zam yapıyor.
    pardon güncelleme. 100 lira güncellemişler bize.
  • en güzel tarafi "önergeye göre, başvurular elektronik ortamda yapılabilecek" olan haber
  • başlık yandaş pardon yanlış olmuş.

(bkz: schengen başvuru ücretinin arttırılması)
hesabın var mı? giriş yap