şükela:  tümü | bugün
  • edit: aslı "türkiye'ye schengen vizesi kısıtlaması" olacaktı, formatı katlettik amk. neyse sağlık olsun.

yakın zamanda gerçekleşeceğini düşündüğüm hadisedir.

özellikle almanya'daki seçimlerin netlik kazanıp hükümetler oturunca böyle bir karar çıkacağını düşünüyorum.

atın fava bekleyin.
  • biz mi koyacağız yoksa bize mi koyacaklar göreceğiz.
  • amerika’ya vize başvurusu dahi yapamayan bir ülkenin vatandaşı, schengen vizesini nasıl alır bilemiyorum altan.
  • gidip gelenler bilir, orada oturumu olanların bile yenilerken nasıl deveye hendek atlattıklarını. bu ve normal turist vizesindeki handikapların her geçen gün arttığını görünce çok da imkansız görünüyor.

aslında geleceği okumaya da gerek yok, uzun, ihaleyi batıya bırakmak için ne gerekiyorsa yapacak. önümüzdeki aylarda bunu herkes görecek. demokrasi liginden artık en ufak bir fayda göreceğini sanmıyorum nitekim bunca saplanılan bataklıktan çıkabilmek şansı ülkeyi batıya tamamen kapatıp şahsi ikbali kurtarma hevesi geri dönülemez bir mecburiyette.

yakın zamanda olacağını düşündüğüm hadise.
  • tam olarak olmayacak ama yüksek ihtimal vize almayı iyice zorlaştırma biçiminde gerçekleşebilecek bir durumdur.
  • kim kime koyacakmış net olarak anlaşılmayan başlık.
    ama ortada bir hıyar varsa,bizim tuzlukla koşacağımız kesin...
  • şaka bir yana, sonra dönem ülkede aklı başında analistlerin "uzun ülkeyi batıya kapatıyor" teorisine çok ciddi şekilde inanıyorum.

ülkede "bakın batı bize komplo kuruyor" algısını öyle pompalıyor ki, buna muhalif kesim bile bazen inanıyor, kaldı ki ak kefenliler inanmasın. bu gün batıya karşı gösterdiği pervasız tutumun tek nedeni bu.
  • halihazirda avrupa ulkelerinin vize vermesi konusunda oldukca sikintilar cikariliyorken hic de olamaz demedigim hadisedir. henuz boyle bir yasak yok ancak yakin zamanda ortaya cikabilir. eger boyle bir akim baslatilirsa oncelik ingiltere ve almanya’dan gelecektir diye dusunuyorum. zaten turist vizesi vermemek icin birbir turlu bahaneler uydurulmasi sebebiyle bu durumu firsat bilip diger avrupa ulkeleri de zincire katilacak ve turkiye’yi iyice dislayacaklardir. eger ki bu bir zincire donusturulur ve akim haline gelirse vay ulkenin haline.

ben sahsi fikrimce kendi hayatimdan ornek verecek olursam bana yarari olmayan, beni yukseltecegi yere geriye cekecek ne varsa hayatimdan tamamen cikartirim. bu cikar iliskisi seklinde algilanmasin lutfen, aksine aldigimin fazlasini veririm. bu nedenle sayet diger ulkeler bu sekilde dusunuyorlarsa amerika’nin izinden gidip ayni seyi yaparak turkiye’ye vize vermeyecek ve girisleri engelleyip “kendi” islerini kolaylastiracaklardir.
  • sonunda iran'daki gibi elçilikler işgal edilmesin de..