• fransa ispanya portekiz almanya yunanistan danimarka isveç finlandiya belçika hollanda falan filan tarafindan istenen vize...
 • (bkz: yengen vizesi)
 • avrupa birligi uyesi ulkelerin ucuncu ulkelere uyguladiklari ortak bir vize sistemi.. ayrica ab'ye uye ulkeler arasindan schengen anlasmasina dahil olan ulkeler schengen eyaletinin sinirlarini cizmis oluyorlar.. schengen aslinda luksemburg'un guneydogusunda bulunan 300-400 kisilik kucuk bir kasaba.. vizenin ismi 1985 yilinda fransa, almanya ve benelux ulkeleri arasinda imzalanan serbest dolasim anlamasindan geliyor..
 • deneyimden yola cikarak söylemek gerekiyorsa; italya'dan alinip yunanistan'a gidilebilir mi bilemiyorum velakin almanya'dan alinip hollanda'ya gidilebiliyor. dogrudan hollanda'dan almak zor oldugu icin bunu uygulayan baskasini da görmüslügüm var.
 • tek girişlik ve çok girişlik türleri olan vize. zorunlu edit: aslında işbu editten önce buradan sonra yazanlar bir çok bilgi içerse de hiçbiri tam oturmuş ve doğru bilgiler değildi ve buraya ilk kez üç buçuk sene önce yazmıştım. gerek aradan çok zaman geçmiş olması ve konu hakkındaki bilgilerin daha da bir kafamda oturmuş olması, gerekse 386 dx'in ve sirius black'in konu hakkındaki açıklamaları ve uyarılarından ötürü yanılgıları önleme gayesiyle baştan yazmaya karar verdim.

  zorunlu edit (2): bugün 10 küsür sene önce yazmış olduğum bu yazının ekşi şeyler'de yayınlanmış olduğunu gördüm. yayınlanmış olduğu için yazıyı olduğu gibi bırakıp edit'i buraya yapıyorum, gözüme çarpan bir hata için. ilk paragrafta yazan ab ülkesi schengen ülkesi olarak düzeltilmeli. her ab ülkesine schengen vizesiyle giremezsiniz; mesela irlanda'ya ve yakında ab'den ayrılacak olan ingiltere'ye. başka hata fark edersem yazarım, esen kalın.

  şöyle ki:

  tek girişli schengen vizesi, bulunduğunuz yerden herhangi bir ab ülkesine sadece 1 kereliğe mahsus gidip dönmek için verilen vizeyken, turist vizeleri hem süre olarak çok kısa hem de böyledir. çok girişli schengen vizeleri ise daha özel, söz gelimi ticari amaçlı yapacağınız gezilerde, hem uzun süreli hem de birden fazla kullanımı olan vizelerdir. söz konusu schengen ülkesine giriş yaptıktan sonra vizeniz ister tek girişli ister çok girişli olsun, vize bitimine kadar aynı vizeyle istediğiniz ab ülkesine geçiş yapabiliyorsunuz. bir diğer konu da, x ülkesinden almış olduğum vize ile y ülkesine girebilir miyim sorunsalı olmakla beraber, bu aslında çok muallakta kalmış bir konu ve tamamen o esnada giriş yapmış olduğunuz sınır görevlisiyle alakalı. söz gelimi bir kere ben almanya sınırında beklerken önümde fransa vizeli yaşlı bir türk teyze vardı ve sınır polisi de kendisine sadece "buradan giriş yaptıktan sonra fransa'ya mı devam edeceksiniz?" diye sormuştu. söz konusu teyze de "evet" diye cevapladıktan sonra bir şey demeden kendisini almanya'ya almıştı. aynı şekilde başka x ülkesinin vizesini alaraktan y ülkesine giriş yapma hikayesini çokça duydum hatta bir keresinde seneler önce elimde bir ispanya turist vizesi varken italya'ya giriş yapmıştım ama bir çok otorite bunun her zaman geçerli olmayacağını, bir sakatlık çıkmaması açısından ilk girişin vizenin alındığı ülkeden yapıldıktan sonra gidilmesi amaçlanan ülkeye transit olarak geçilmesini tavsiye ediyor..

  ab içerisinde dolaşırken ise her ne kadar sınır kalkmış, sınırda kontrol diye bir şey yok diye söyleniyor olsa da, bu araba gezileri için geçerli olmakla beraber, uçakla yaptığınız seyahatlerde sadece check in'de pasaportunuza ve vizesine şöyle bir göz atılıyorkene, trenle yaptığınız seyahatlerde birçok zaman pasaport kontrolü var. kontrol, o esnada sınır polisi olarak adlandırılan kimsenin sınır durağında lönk diye trene dalması ve pasaportlarınız lütfen diye sormasıyla gerçekleşiyor ama bu da enteresandır ki her zaman olmuyor, birazcık sınır görevlilerinin keyfi doğrultusunda gerçekleşen bir durum. söz gelimi almanya fransa arası hızlı tren thalys'de bir kerecik olsun pasaport kontrolünün k'sına denk gelmemişken, almanya'dan danimarka'ya geçişte (ve dönüşte), fransa'dan ispanya'ya geçişte (sadece gidişte vardı dönüşte nedense yapmadılar) ve arada bir de olsa almanya'dan hollanda'ya giden ice treninde (ve diğer trenlerde) pasaportlarınıza bakılıyor ve polis prosedür yerine gelsin diye size şöyle "nereden geliyorsun nereye gidiyorsun ey yolcu?" türünden "bakalım neyin nesisin" tavrında sorular yöneltebiliyor..
  benzer şekilde bir keresinde almanya'dan avusturya'ya giden gece treninde yine kontrol yok iken dönüşte (dönüş treni böyle daha ucuz pespaye bir macar treniydi) sabaha karşı koltukta iki seksen yatmış vaziyetteyken alman polisinin omzuma şöylecene bir dokunmasıyla uyanıp pasaport göstermiş ve polisin "almanya'da ne yapıyorsunuz?" sorusuyla karşılaşmıştım. böyle bir durumda telaşa mahal vermeden rahat bir şekilde orada ne yapıyor olduğunuzu polise tek bir cümleyle özetlediğiniz vakit, pasaporta şöyle birazcık daha göz gezdirip teşekkür edecek ve gidecektir ama işte genellikle siz orada schengen vizesi içeren pasaportlu bir türk olduğunuz için öyle ya da böyle pasaportunuzu inceleyen polis size prosedür icabı bir veya birkaç soru yöneltecektir; hatta ve hatta uçakla yapacağınız ilk girişte dönüş biletinizi görmek isteyen sınır görevlileri dahi olabilir..
 • almanya'dan vize alip, almanya'ya girip, daha sonra fransaya girmeniz ziyadesiyle mümkün... keza, fransadan alinmiş ve fransaya giriş yapilmiş bir vize ile de almanya'ya girebilirisiniz... pratik bir olaydir özetle...
 • bu sabah öğrendiğim üzere artık başvurmak için doldurulan formun üzerinde bulunan vesikalık resmin beyaz fonda olması gereken, bu sebeple sabahın köründe beni acele vesikalık peşinde koşturduğu için bol bol küfür yemiş olan vize.
 • tatiliniz süresince kendinizi avrupa vatandaşı gibi hissettirir..sonra büyü bozulur.
 • almanya'dan alıp almanyaya gitmeden direkt belçikaya gitmemi sağlayan vize.
 • eger gittiginiz yerden farkli bir yerden aldiysaniz schengen sinirlarina girerken kesinlikle sorun cikariyorlar. buradan sonrasi sizin ikna yeteneginize kalmi$ durumda. ama bir kez sinirdan gectikten sonra elinizi kolunuzu sallaya sallaya istediginiz avrupa ulkesine gidebilirsiniz, pasaportunuza bile bakmazlar.
hesabın var mı? giriş yap