şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
  • eski pasaportumda sonuncusu 6 aylık olmak üzere toplam 4 tane schengen vizesi, 6 aylık almanya oturma izni ve 1 yıllık abd oturma izni var. devlet memuruyum ve bankada- eh çok değil tabii ama- ikinci el ortaüstü bir araba alacak kadar param var.

isviçre konsolosluğu'na schengen vizesi başvurusu yapıyorum, istenen bütün evraklarım eksiksiz olarak tamam, yerim yurdum belli. cebimde avrupa'yı zenginleştirmek için biriktirdiğim param da var. başvuru belgeleri ile beraber verdiğim bir dilekçeyle ilerleyen aylarda turistik amaçlı avrupa'ya tekrar gitme niyetimi de belirtiyorum...

lakin isviçre konsolosluğu bana seyahat tarihimi ucu ucuna kapsayan 9 günlük tek girişli vizeyi layık görüyor.

ben böyle tuhaf sıkıntılar yaşıyorsam işçiye, işsize, öğrenciye allah sabır versin. açıkçası şu vize işleri resmen avrupa'dan soğuttu. bilmiyorum, eğer amaçları buysa başardılar aslında. önümüzdeki 6 ay içinde avrupa'ya yapmaya planladığım iki seyahatten de büyük ihtimalle vazgeçeceğim. anlık bir atar yapma durumu değil bu, yıllarca ikinci sınıf insan muamelesi görmüşlüğün birikimi...

artık rotamız şu haritadaki yeşil renkli ülkeler olacak: http://en.wikipedia.org/…sa_free_travel_from_turkey

bekle beni rusya, sana geliyorum sri lanka, gün sayıyorum sudan...
  • ingiltere'nin schengen vizesi verdiğini düşünüp ev arabalarını gösterdiğini söylediğni gösteren vize türü.
  • iş görüşmesi için hollandaya davet edilen dostlarımızın nasıl başvurulduğunu internetten araştırıp öğrenmeyi bilmediği vize.

olsun ben yine de yardımcı olayım. e devletten başvuru yapılabiliyor. çıkan formu haşlanmış nohuta yatırıp 3 gün bekletmeniz lazım. sonra bankaya 15 bin tl yatırıyorsunuz. ardından bir otobüs bileti alıp şanslı numaranın size çıkmasını bekliyorsunuz.
  • hakkinda sorulan sorular, ramazanda orucu neyin bozdugunu 1400 yildir kesfedemeyen gerizekalilarin sorulariyla ayni ayardadir.
  • insan, ozellikle duygusal anlarda, kendini dunyanin merkezine koydugu icin, schengenin hatta genel olarak tum vize burokrasilerinin ortak sacmaliklari, burada "avrupalilarin turkleri asagilamasi" olarak algilaniyor.

sorunun kaynagi, vize uygulamasinda yapilan risk/fayda analizinin yeterince kisiye ozel olmamasi. hatta olan bitene analiz demek bile bir iltifat aslinda. istatistik biliminin ve bilgisayar denen icadin tum nimetleri elimizdeyken, dogru duzgun bir algoritma gelistirmek yerine, salt uyruga bagli bir cerceve cizip, o cerceve dahilinde vize memuruna geri kalan tum kistaslari kapsayacak ve adet gunlerinden etkilenebilecek bir insiyatif vermek buyuk gerzeklik. bu her yerde boyle.

ben de buraya icini dokmus bircoklari gibi gezmis gormus (pasaportta sayfa kalmadigindan son uc vizeyi holografik yapip kapaga bastilar, baktigin aciya gore vize degisiyor), zengin (hesabimdaki sifirlar nedeniyle banka ipv6e erken gecti), egitimli (3 yan dal bir mastir sayilir kuraliyla koparmadaki derece sayim iki), yabanci dil bilen (entryi rusca orjinalinden okumak isteyen ctrl+w yapsin), en iyisinden saglik sigortasi ve is sahibi (sigorta sirketi sahibiyim), sicili temiz (en buyuk musterim interpol, iki parantezle uc kistas vurdum), kendi de temiz (ayda bir yikanirim, bircok parfum kesfettim), anasinin basi acik (zaten her kadinda gizli veya acik bir orospu ruhu vardir), babasi ali riza bey, avrupai (istiklal marsi okunurken ode to joy mirildanirim) ve agacta vesikalik yetistirdigi icin fazladan binlerce vesikalik sahibi bir insanim ve ayni dertleri cektim. ilk basvurumda zorla domuz bile yedirdiler ama dedigim gibi her yerde ayni mantik, biz de hindistandan gelene doner yediriyoruz.

turklerin yasadisi gocmen olma riski bir japona gore daha fazla olabilir ama diger faktorlerin etkisi yuzlerce kat daha fazla olmali. vizelerle ilgili veritabanlari sanirim mayalardan kalma bir sayma sistemiyle isliyor, en fazla iki kolon olabiliyor, onlari da isme ve uyruga ayirmislar. biz vize basvurusunu halklarimizi temsilen yapmiyoruz ki. bir de zaten boyle biri vize bittiginde yasadisi olarak ulkende kalsa ne olacak? egitimli is gucu parasiyla gelmis iste ayagina, blue cardla ugrastirmamis seni, sirtini sivazlayip sisteme egtegre et.

neyse, sistem boyle. peki aramizdan biri schengen baskani, uefa asbaskani, bop esbaskani, yahut en azindan sistemin database admin'i olup yeni tablolar, yeni kolonlar acana kadar ne yapacagiz? genclere sesleniyorum:

1) erasmus, work and travel gibi seylerle bir hevesinizi alin, biraz sefalet cekin.
    2) artik uc kurusa seyahat ediliyor, gidin couchsurfing, airbnb ile slav ve ortadogu ulkelerini gezin. yavas yavas odagi bafi yapmaktan veya gece hayatindan oteye tasiyin. temali geziler iyi oluyor mesela, bos bos gecmemis oluyor.
    3) sonra universite icin kapagi kanada veya amerikaya atin. para yoksa super dandik community collegelara filan gidilebilir bursla. ayrintilari bilmiyorum artik, ben bu isleri 20.yyda yapmistim
    4) gelir gelmez yalandan bir evlilik yapin. (yalan olmayan evlilik yapmayin. o yasta evlenilir mi?)
    5) o arada road trip yapin bol bol, en iyi yerler bu is icin. bir yandan da ispanyolca ogrenin.
    6) sonra calisirken zirt pirt vizesiz guney amerikaya ve karayiplere gidin, ispanyolcaniz gelisir.
    7) artik bu noktada abd vatandasi olmussunuzdur. isler de iyiyse para da vardir. schengen mengen takmadan avrupaya gidip gelin 3 aylik surelerle. yok evlenmeyip vatandas olmadiniz, o zaman dahi schengen'e oradan basvurmak daha rahat. ben ucak bileti yahut rezervasyon olmadan 1 senelik schengen almistim basit birkac dokumanla (ogle yemegi fisi, kutuphane karti, indirim kuponlari ,vs). zaten vizeyi veren de macar konsolosunun karisiydi, ingilizce pek bilmiyordu, oyle lakayit bir ortam. sira yok kalabalik yok/ sonra kadin benimle yatarsan vizeni 2 senelik yaparim dedi, kocasi da yan odadan "bana izlettirirsen 6 ay da benden bonus" diye ekledi, rahatsiz olup gittim.
    8) bunun bir benzerini okul icin avustralyaya gidip, gezmek icin de guneydogu asyadaki dunya kadar ulkeden baslayarak yaparsiniz. sonra oradan commonwealth icin gecerli vizeler, gezi ve calisma haklari edinilir mi bilmiyorum, olursa kebap.
    9) bunlar ise yaramaz da, yillar sonra perisan bir halde geri donup yakama yapisirsaniz size bir cay ismarlarim.
  • örnek olması açısından kendi schengen çizelgemi aşağıda paylaşıyorum;

2013 6 ay multi
    2014 4 ay multi
    2018 1 ay tek giriş

giderek azalıyor, bir daha başvurursam siksinler.
  • daha önce hiç schengen vizesi almamış olabilirsin tamam da schengen vizesinin nasıl alınabileceğini google yazmak yerine buraya yazmak nasıl bir kafa arkadaş?
  • pasaportu geceden çamaşırsuyu’na yatırın, sabah kalktığınızda cillop gibi bir şengeniniz olmuş oluyor...
  • burnumuzun dibindeki avrupa ülkelerine girip çıkabilmek için alınması gereken vize.

ayrıca her konsolosluğun vermek için farklı farklı uygulamalarının olduğu vize. fransa konsolosluğuna başvurursun iki günde vize çıkar mesela, alman konsolosluğuna başvurursun bir hafta sonrasına randevu verir. bunca yıldır çalışıyorum ediyorum oraya buraya gitmem gerekiyor sürekli, ama bu schengen vizesi rezilliğini hala çözemedim. hayır burnumuzun dibinde ve sürekli iş yaptığımız yerler olmasa bu ülkeler bir nebze anlayacağım. ama kardeşim ne bu eziyet artık ya. her seferinde aynı dökümanları hazırla, koştur koştur ordan imza burdan imza, kıçı kırık bir tatile gitmek için bile iş yerindeki bilmem kaç tane yöneticinin bile imzasını götür.

tamam vize olmasın demiyorum. ama mantıklı olsun be kardeşim. ha ilk defa schengen vizesi alınacaksa tamam yine iste dökümanını ne zıkkım isteyeceksen. ama habire gidip gelen insanlara yapma bu eziyeti ve haksızlığı lütfen.

en çok da vizeye başvurup pasaportumu günlerce rehin almalarına kıl oluyorum. o pasaport bana ait çünkü, huzursuz oluyorum başkalarının elinde olmasına. ayrıca vizesiz gidebileceğim bir sürü ülke var. belki pasaportum senin elindeyken, haftasonu mesela iki günlüğüne bir işim çıktı gitmem gerekti, ama gidemicem. niye?. çünkü pasaportum konsoloslukta. anasını satayım üç günlük seyahat için 1 ay uğraştırmayın artık lütfen ya. yapın bir ücret tarifesi, 5 yıllık schengen, 10 yıllık schengen seçeneği filan çıkartın, neyse parası veririz.
  • paris katliamından sonra, türk vatandaşlarının bay bay demesi gereken vizeymiş..

katliamı yapanlar fransa vatandaşı, market basıp rehin alanlar fransa vatandaşı. vizeye bay bay diyecek olanlar türk vatandaşı. ne alakası var arkadaş?

o fransızlar oraya türkiye'den ve türk vatandaşı olarak schengen alıp gittiler sanki amk..