• bu türkiyeden yeni işçi göçü olayı ne oldu, bilenler yeşillendirsin.
  • şayet herhangi bir ülkeden ret yediyseniz, sakın ama sakın başka bir ülkeden başvurunuzu kısa süre içerisinde yapmayınız. tam vereceklerken sisteme takılıyorsunuz. bunun adına da tabi ki euzone diyorlar. en az 5-6 ay beklenmesi gerekiyormuş. vay anasını işlere bak!
  • çok fazla evrak verip güç bela aldığınız vize. ayrıca kişi başı 70 euro civarında vize ücreti. (her ülke için değişiyor). belçika'nın baya zorladığı vize. turist vizesi alacaksani turistik yerlere başvurun.
  • olsa da gezsek
  • 3. vizem. ilk ikisi 5 is gunu icinde cikti, sonuncu 6 is gunu icinde cikti. son vizemde pasaporta iki vize vurmuslar, birini iptal etmisler, cancelled without prejudice damgasi var.
  • en son polonya konsolosluğuna başvurup aldım vizemi. 6 ağustos 2019 da başvurdum, 17 ağustos'ta sonuçlandı. 2 aylık vize verdiler. 4. schengen vizem oldu. neden bu kadar cimri davranıyorlar tam anlamadım. en fazla 3 aylık vize alabildim.

yalnız bundan sonra vizeye başvurur muyum emin olamıyorum. soğuttular beni avrupa'dan.

almanya : 15 gün
    yunanistan : 2 ay
    danimarka : 3 ay
    polonya : 2 ay
  • daha önce (2002 ve 2012 yıllarında) almanya üzerinden aldığım vize.

ikisinde de süreli vermişlerdi ve öğrenciydim(davetiye ile gitmiştim).

almanya'da alman vatandaşı kuzenlerim yaşıyor onların yanına seyahat edeceğim ancak multipass ve daha uzun süreli vize almak için davetiyesiz başvurmayı düşünüyorum. bu başvuruda olumsuz görünür mü ? (burada akrabaları var niye hotel rezervasyonu yaptı bu adam diye düşünebilirler)

ps. bulunduğum kurumda 3 yıldır çalışıyorum.

vize başvurusunu davetiyeli mi davetiyesiz mi yapmam konusunda suserlerin yardımını bekliyorum. (daha uzun süreli vize almak için)
  • 236201 kere yazilmis ama, verilmesi icin geri doneceginizden emin olmalari lazim. sizi buraya baglayan bir sey ya da emekli olmaniz lazim. yani yeni bir hayat kurma yasinin coktan gecmis olmasi gerekiyor. oldukca dusuk emekli maasi olan anneme, ilk de 3 ay, 2. de 6 ay, sonuncuda 2 yil cikti.
  • 2008, 2013 ve 2019 olmak üzere toplan 3 adet shengen vizesi aldım. ilk aldığım vize okul gezisi tarzında olduğu için hiç uğraşmadım. okul müdürüne pasaportu vermem yeterli oldu. diğer ikisi ise kendim uğraştığım için biraz daha sancılı geçti, sonrasında fark ettim ki mevzu sözünün eri olmakmış. mesela ilk aldığım vizede başvuru evraklarına koyduğum gidiş ve dönüş uçak biletlerine göre ayarlamışlar. gidiş biletimden 1 gün önce başlıyordu, dönüş biletimden bir gün sonra bitiyordu. orada sakin takıldım, hiç bir olayım olmadı. belirttiğim gün ve saatte gittim, belirttiğim gün ve saatte döndüm. bu bana büyük bir avantaj kazandırdı. daha sonra diğer shengenim için başvurduğumda eksik evrak olmasına ve bana ulaşamamalarına rağmen 4 hafta beklettiler. sonrasında belgelerim tamamlandığında ise 6 aylık vize verdiler. 6 aylık vize aldığımda ise evrakların arasında uçak biletim yoktu.

daha sonrasında çalıştığım yere yunanistan konsolosluğunda vize onaylama kısmında çalışan birisi geldi ve sohbet ettik. mevzu tamda benim düşündüğüm gibiymiş 5 aşamalı bir şekilde puan veriliyormuş. puanlama sistemini tam hatırlamıyorum ama bazı puanlar isterse sabancının oğlu olsun yinede vize alamıyormuş. tabii bu benim kendi araştırdığım bir bilgi değil fakat direk kendi dinlediğim bir bilgi.
  • edit: ayrica hukuksuzluktur. kaynak

--- spoiler ---

salı günü açıklanan kararda, üye ülkeler tarafından 1976 sonrasında yürürlüğe konulan ek vize şartlarının bu tarihte imzalanan ve 1980'de yenilenen türkiye-avrupa topluluğu ortaklık konseyi kararları'nı ihlal ettiğine hükmedildi.
    --- spoiler ---

turkiyeye buyuk serefsizligin yapildigi sacma sapan bir vizedir.
    zaten avrupanin birbirine benzeyen soguk yapilarini gormekten biktintan sonra deseniz ki ben burdan madrid aktarmali meksikaya gidecegim senin tekrar pasaport kontrolune bile girmeyecegim...
    der ki yoo olmaz transit vize alacaksin....

su vize gereklilik haritalarina bakinca yapilan sefersizlik ortadadir.

şili mesela?

kolombiya vatandasinin vizesiz gittigi ulkeler

brezilya icin vizesiz ulkeler

ve venezuela....

ukrayna ? ulkesinin bir kismi isgal edilmis?

bosna hersek?

sirbistan? viyanada turkten cok sirp var ve cogu kacak gelmis

ulkenin yarisi bizde kacak calisan gurcistan?

bir an once lafla atar gider yapan devleti yonetenler geri kabul anlasmasindan baslayarak kaldirip once transit vizeden baslayarak kaldirilmaya baslanmasini istemesi gerekir. aksi durumda bizimde ayni sekilde bu ulkelere vize uygulamamiz gerek.

bazi avrupa ulkelerinin vize uygulama basladigi tarihler:

->bulgaristan: ülkenin bağımsızlığından itibaren
    ->macaristan: ülkenin bağımsızlığından itibaren
    ->polonya: ülkenin bağımsızlığından itibaren
    ->yunanistan: 25 nisan 1965
    ->finlandiya: 12 mart 1976
    ->isvec: 26 şubat 1976
    ->almanya: 5 ekim 1980
    ->fransa: 5 ekim 1980
    ->hollanda: 1 kasım 1980
    ->belçika: 1 kasım 1980
    ->lüksemburg: 1 kasım 1980
    ->danimarka: 1 mayıs 1981
    ->birleşik krallık: 22 haziran 1989
    ->irlanda: 10 aralık 1989
    ->avusturya: 17 ocak 1990
    ->itvanya: 11 mart 1990
    ->italya: 3 eylül 1990
    ->portekiz: 24 haziran 1991
    ->estonya: 20 ağustos 1991
    ->letonya: 21 ağustos 1991
    ->ispanya: 1 ekim 1991
    ->çek cumhuriyeti: 1 ocak 1993
    ->slovakya: 1 ocak 1993
    ->slovenya: 31 aralık 1999
    ->romanya: 1 nisan 2004
    ->malta: 21 aralık 2007
    ->hırvatistan: 1 nisan 2013

bu ulkede yasayanlar 80 den once kacak gitmek istemiyor muydu? ulke vatandaslari 80 lerde cok daha fakirdi ozellikle kirsal kesim. ona ragmen vize yoktu. bunun hala devam etmesi ulkeyi yoneten bir avuc baseretsizin ve turk halkinin hakkini istememe ezikligidir.

not: bazi arkadaslar turizm duser denmis. bize romanyadan, polonyadan acaba kac turist geliyor. letonyadan bilmem neyden bu sikko ulkelere neden tek yonlu vize kaldiriyoruz? elin fakir almani yerine neden kultur turizmine yonelmiyoruz? hadi hepsini kaybettin. turizmin turkiye milli hasilasi icindeki payi %4 bile degildir. kaynak kisacasi turkiye bir turizm ulkesi degil(ayni oran yunanistanda %20). buna verecegin tesvigi tarima ver ordan buyu... ic turizme yonel vs vs...
hesabın var mı? giriş yap