şükela:  tümü | bugün
 • viyana'nın kraliyet sarayı. mükemmel bir bahçeye, bahçede akılalmaz kompoziyonlarla biçilmiş bitkilere sahip.
 • yillar once ziyaret ettigimde hayran kaldigim bir peyzaj mimarisine sahip avusturya'nin en guzel ve nadide sarayi.
 • ve pek tabii mukemmel bir hayvanat bahcesini, mukemmel iki tane de teranyum'u icinde barindirir. teranyumlardan biri bitki, digeriyse kelebek sergisidir ve kelebek teranyum'u yilin her zamani acik olmamaktadir. icinde serbestce gezerken heryerinizden kelebekler ucusur. guzeldir

  hayvanat bahcesi ise ayri bir fenomendir. halen daha hayvanat bahcesinin ilk yapildigi yillardan (kraliyet doneminden) kalan bir iki kafes gorulmesi mumkundur, ancak gunumuzde o kadar genisletilmistir ki, sasirmadan edemez insan. avrupa'nin en buyuk hayvanat bahcelerinden birtanesine sahiptir schoenbrunn. eh, pek tabii habsburg esintileri var yani.
 • sarayin icindeki bir tablo (ismini ve cismini hatirlayamamaktayim simdi), "gozleri gecen insanlari takip ediyor" gibi ufak bir efsanecik ile ufak capta meshur olmustur.
 • sisi'nin sarayı...
 • alm. güzel cesme

  schönbrunn sarayi imparatorice maria theresa tarafindan 1754'te yaptirilmis. maria theresa 16 cocuguyla birlikte burada yasamis. 1772'te 6 yasindaki mozart'i huzurunda piyano calmasi icin buraya davet etmis.
 • viyana'da 12. bölgede bulunan, kocaman ormani (bahce degil) ile insani kendine hayran birakan,beni her seferinde "vay be, demek sisi buralarda ata biniyomus" diye dusunduren saray.
 • versailles sarayının taklidi olarak görülen bu saray, ondan yaklaşık yüzyıl sonra inşa edilmiştir. avusturya macaristan imparatorluğunun zamanında da esasen yazlık sarayı olarak kullanılmıştır. schönbrunn'un fransız usulü düzenlenmiş olan bahçeleri her zaman halka açık tutulur; hatta öyle ki imparatorluk zamanında sarayın ileri gelenleri ve muhafız alayları beraber buraya oturmaya geldiği zaman bile herkes schönbrunn bahçelerini rahatça, elini kolunu sallayarak gezebilirmiş...

  birinci napoleon bu sarayı zamanında karargah olarak kullanmış; frenk imparatorunun aiglon yani yavru kartal namıyla tanınan doğan görünümlü şahin oğlu olan reichstadt dükü de 1832'de burada ölmüştür.

  şimdiki halinde daha çok bir volksgarten havası vardır. versay yavrusu olmaktan çok ezik bir sarı bina vardır orada. burada, botanik bahçeleri, teranyumlar ve de iğrenç sesli ama muhteşem görünümlü tavuskuşlarıyla karşılaşırsınız. çicek düzenlemeleri haddinden fazla gözalıcıdır, hatta kusursuzdur. ama fransız bahçesi'ne her zaman ingiliz bahçesi yeğdir. çünkü fransız bahçesi bar bar baroktur.
 • en sevdigim yani yazlari ehrenhof denilen buyuk bahcesinde verilen konserlerdir. hele 2003te bir r.e.m konseri vardiki unutulmazdi.