şükela:  tümü | bugün
  • schreber olgusu ilk defa analize yüce ve ulu insan sigmund freud tarafından alınmıştır, ulaşılan sonuçlarda schreber isimli bi yargıcın paranoyası incelenmiş ve eşcinsellikle paranoyanın çok yakın ilişkili olduu görülmüştür, kimsenin dinine bişi demeyelim ama dinlerin çıkış noktalarına da çok güzel değinmeler gösterilmiştir, zira bu paranoyak ark ımız tanrı dan hamile kalma (ki kendisi erkektir) ve douracaı yeni bi mesih ile üstün insan ırkını dünyaya yayacaını düşünüp mastürbasyon yapmaktaydı ayrıca bu şahıs kendi kitabını yayınlamıştır isteyenler bir paranoyağın kendi düşünceleri isimli kitabı bulup okuyabilirler, bakarsınız müridi filan olursunuz :) gerçi adam öleli bayya oldu ama olsun
  • narsizm ve shreber vakası* kitabında freudun konuyla ilgili yazdığı makaleye ulaşılabilir.
  • freud'un 1911 de vaka incelemesi..almanyalı bir aristokrat, başyargıç , hukukçu, paranoya hastası, doktor babanın çocuğu, anasını kimsenin merak etmediği kadersiz in adıyla mahsus hayatı üzerinden ahkam kesme olgu tartışması. muhtemelen freud tarafından yanlış anlaşılmış olduğu ve insanlığın kümülatif metninde yanlış anlaşılmış vaka takdimi olarak kalma bahtsızlığına dayanamadığı için, freudun kendi üzerine yazdığı makalenin ilk yayınlanmasından birkaç ay sonra yaşam arzusundan vazgeçerek ebediyete irtihal eden psikanalizm maduru. seri katil psikanalizmin ilk kurbanlarından biri.

    ama "freud schreberi açıklarken kendini mi açıklar, yoksa bir hasta olarak metninden yaklaştığı schreber i mi pek belli değil der" dorothy bloch.doğrudur. bazen "ejderle çarpışan ejdere döner ve hatta belki de ejder aslında kendisidir" gibi counter transference lar siz aramadan sizi buluyor nitekim.
  • türk versiyonu için;
    (bkz: adnan oktar)
  • freud'un olgu öyküleri içindeki tek psikoz vakası olarak bilinir.