şükela:  tümü | bugün
  • önümdeki zevksiz dosyayı tamamlamaya çalışırken birden bire çalan serenade ile gözüm hemen önümdeki pencereden karlı bahçeye dalmıştır. karın üstündeki simit kırıntılarını kedilere yakalanmadan yemeye çalışan minicik bir kuş, az ötede yavrusu ile oynaşan gri bir kedi, sınava yetişebilmek için hızlı hızlı yürüyen öğrenciler, dalları kardan ağırlaşmış ağaçlar, her zamankinden daha mavi bir gökyüzü...resmin tamamını görmek bu olsa gerek. yaşamak güzel, herkese ve her şeye rağmen, sevgiyle, aşkla, güzelliklere tutunarak. acılardan korkmadan... ve sen schubert, bugün bu anlık mutluluğu yaşamama sen sebep oldun. ölümünün üzerinden yıllar geçmiş, serenade besteleneli kim bilir kaç yıl olmuş? ama ben bugün seni dinleyerek, yaşamla aramdaki bağı bir defa daha hissedebiliyor isem, hatırlayabiliyor isem, kim bilir belki de keşfedebiliyor isem, sen iyi ki doğmuşsun, iyi ki var olmuşsun. ve bize bahşedilen bu güzellikler için binlerce defa şükürler olsun. yoksa tadı olur muydu şu beş yudumluk kahvenin?
  • franz schubert in serenad ı besteleme hikayesi:

    "1826 yazında bir pazar günü, birkaç arkadaşıyla birlikte schubert, potzleinsdorf'tan şehre dönüyordu ve wahring boyunca dolaşırken, arkadaşı tieze'yi" zum biersack "in bahçesinde bir masada otururken gördü. bu manzaradan etkilenip durma kararı aldı arkadaşının yanına gitti. tieze'nin önünde açık bir kitap vardı ve schubert kısa süre sonra yaprakları çevirmeye başladı. birdenbire durdu ve şiiri işaret ederek, 'çok lezzetli bir melodi geldi' diye bağırdı ve "eğer bir nota kâğıdım olsaydı bu şiir kadar güzel bir melodi yazardım", dedi.bir diğer arkadaşı bir fatura kağıdının arkasına notaları çizer ve schubert bir pazar gününün ortasında birkaç müzik hattı çizdi ve serenad adlı bu güzel parçayı yazdı. "

    bu parça, ruhumun ufkunda engin diyarlara açılan bir nurefşan dehliz gibi benliğimi hiçlik sarhoşluğuyla varoluşsal düşünceler ideası içinde kaybolmaya yüz tutarken beni hakikatın penceresinden varlık semasına çeken bir serencame gibi. eğer hala dinlemeyen varsa linki bırakıyorum.

    (bkz: https://www.youtube.com/…qgw1nt5zdg-hidvtw&index=45)
  • klasik müzik'e yeni ilgi duymaya başlayan biri olarak ilk hayran kaldığım sanatçı. "serenade" parçasına bayıldım. bu parçaya ilişkin yukarıdaki yazarın yorumlarına kendi adıma teşekkür ederim.
hesabın var mı? giriş yap