şükela:  tümü | bugün
  • sessiz ve işlevsel motorsiklet kaskı arandığında akla gelen ilk markalardan biridir. fakat fiyat olarak biraz fazla pahalı olduğundan dolayı her zaman tercih edilmemekle beraber motorsiklet yarışlarında sürücüler tarafından da pek tercih edilmemektedir. kaskın üzerindeki koruma sertifikalarına baktığınızda shoei ve ya arai ile aynıdır. ayrıca sessizliği kadar kaskların hafifliği de gerçekten ilgi çekicidir. o kadar parayı kıyıp alıp memnun olmayana kolay kolay rastlanmaz.
  • motosiklet kaskında güvenlik ve konfor arayanlar için ilk 3 sıradaki markalardan birisi.
  • formula 1'de, felippe massa nın kazasından sonra kasklarını revize etmiş ve ayrıca özel bir model üretmiş kask markası. schumacher'in f1'e dönüşü ile kullanılmaya başlanılacak bu kaskta, vizörün etrafında titanyum parçalar kullanılmış ve tabii ki fiyatı 12.000 euro imiş
  • dünyanın en geniş görüş açısına ve dünyanın en sessiz kaskı ünvanını elinde tutan kask markası. ne kadar ömrüm boyunca bu kadar konforlu kask kullanmamış olsam da güvenlik testlerinde rakipleri arai shoei hatta nitroya göre çok geride olan ortalama 2 veya 3 yıldız alan bir kask. ama çok rahat o ayrı.
    bu arada bana schuberth r1 kaskı hedaye eden kumdan kaleye teşekkürlerimi iletirim.
  • 1931 yılında kurulmuş alman kask üreticisi.
  • şöyle efsane tasarımları olan kask firması.
  • sr1 modelini 15 gündür kullandığım kask üreticisi, ilk izlenim olarak hafif, kafaya oturuşu muazzam havalandırması gerçekten efsanevi. sessizlik konusunda da gayet başarılı dış sesi alıp almayaya yarayan kanallar var isteğe göre açılıp kapanabiliyor.
  • çeneden açılımlı c3 pro modeli gerçekten çok başarılı olan kask firması. ah birde uzun süre kullanımdan sonra sol kulakta hafif acıma yapmasa.
  • sessizlik ve konfor konusunda tartışmasız en iyi kaskı üreten alman markası.discovery channel'da kask üretimleri hakkında belgeseli yayınlanmıştır.
  • bunun yeni çıkan m1 yarım (3/4) kaskını aldım, full-face kaskı bir daha takacağımı sanmıyorum.
    çene açılır kaska dahi şiddetle karşı çıkan ben, güvenlikten taviz vermemek için korumalı çorap çıkarsalar alacak olan ben, bu kask sayesinde motosikletime daha çok biner oldum.

öncelikle ikinci kask olarak (diğeri arai rx-7 gp) ve scooter üzerinde kullanmak için aldım. gelelim kullanım tecrübelerine;

konfor: kişiye, kafa yapısına göre elbette değişen bir durum bu. denediğim neredeyse hiçbir shoei modelinde ben rahat edemedim, ama aşırı seçici bi kafa yapım yok, her segmentte birçok kaskı denedim, rahat ettiğim oldu, daha fazla rahat ettiğim oldu. kullandığım arai dahil hiçbir kaskı m1 kadar konforlu bulmadım. bedenim s olmasına rağmen xs, s veya m bedenlerini çok rahat kullanabilirdim. yanak, alın ve iç pedleri o kadar rahat ki tek bir yerden batma/vurma hissi yok. çene kayışı yine ped le desteklenmiş ve dişli kopça sayesinde ayarlaması müthiş kolay. ağırlığı 1395gr, kafamda varlığını hissetmiyorum bile. 10 üzerinden 11 veririm.

ses yalıtımı: teknik özelliklerinde 100km hızda 90db ses verisi girilmiş, kişiye yansıması nasıldır 90db'in bilmiyorum. full-face kaskımla kıyaslayabilirim. vizörü indirdiğinizde kapalı kaskla kıyaslanabilir düzeyde sessiz, açtığınızda haliyle direkt ses ve rüzgara kalıyorsunuz. vizör çeneye kadar iniyor, bu da hem sesi azaltıyor hem rüzgardan koruyor. kafamı yukarı kaldırıp vizörün altından hava girecek mi diye denedim, son derece başarılı buldum. tepesindeki havalandırma boşluğunu aktifleştirdiğinizde dahi ses neredeyse farkedilmeyecek düzeyde artıyor. 10 üzerinden 9 veririm.

vizör: çeneye kadar iniyor. buhar yapmıyor sözde ama anti-fog özelliği olup gerçekten hiç buhar yapmayan hiçbir ürün görmedim ben (güneş gözlüğü, optik gözlük, havuz gözlüklerinin tamamı dahil). ancak buhar 1 saniye ve çene hizasında kalıyor, görüşümü engelleyecek düzeye asla yaklaşmadı bile. vizörü indirip kaldırmak pratik. oturması sağlam, 120km hızda sallandığını, hareket ettiğini görmedim henüz. bununla birlikte tecrübem şimdilik 1 aylık, zamanla laçkalaşır mı göreceğiz.

güneş vizörü: bu kaskı almamda %20-30 etkiliydi güneş vizörü. güneş arkadan vururken bile gözleri yaşaran biriyim, güneş gözlüğü de hem güven vermiyordu hem gözlük sapları iç/yan pedlere zarar veriyordu bir önceki kaskımda. vizör sanırım türkiyede tek renk (siyah) ile geliyor, benim aldığım yerde aynalı farklı renk seçenekleri vardı, ben siyah olanını aldım. güneşten koruma işini kusursuz yapıyor, sadece yanda vizörü indirip kaldırma mandalının yerini bulmaya hala alışamadım, bir de açıp kapaması biraz parazitli. tek hamleyle klik diye indirip kaldıramıyorum vizörü. zamanla rahatlayacağını hissediyorum ama bu sefer de gevşer mi diye tereddütlerim var. göreceğiz. güneş vizörü burun seviyesine kadar iniyor, kafanızı hafif kaldırdığınızda hala güneşten koruyor. 10 üzerinden 8.5 veririm.

havalandırma: sözümona tepesinde bir havalandırma bölümü var. birkaç kez kullandım. ama bu ventilasyon sistemlerinden çok anladığım yarar gördüğümü söyleyemem. zira arai kaskımda da sanırım 5-6 yerinde havalandırma opsiyonu var, hiç kullanmadım ihtiyaç duyacak kadar sıcak havada / uzun yolda kullanmadım. m1 zaten açık kask, havalandırma ne kadar gerekli emin değilim. yaz ayında tecrübe edip yorum yapmak gerek. buna puanlama yapmıyorum.

src iletişim zımbırtısı: diğer birçok kasktaki iletişim sistemlerine göre fiyatı daha uygun(muş). uygun dediğim 180euro. ben almadım, uzun turlara çıkmadığım sürece de gerekli bulmuyorum. gerçi uzun tura çıksam da almam, şarjı 4-5 saat gidiyormuş. bence gereksiz bir pazarlama ürünü.

son olarak yarım kaskların koruma oranı full-face kasklara göre %40-50 daha azdır denir. bunu hesaba katmak gerek alırken. m1'in yanları çene hizasına kadar indiğinden kullanım sırasında güven veriyor. birçok forumda da 3/4 yarım kaskların doğrudan çene üzerine düşmediğiniz sürece korumasının %80'lere çıktığı söyleniyor. düşüp yuvarlanma sırasında çeneye kadar uzanan yanlar sayesinde açıkta kalan çene kısmı yerle temas etmiyormuş. mış/muş'lara bakmamak gerek tabi ki. herkes kendinden sorumlu bebeklerim. benim sorumluluğumda m1 9.5/10 alırdı.