şükela:  tümü | bugün
 • almanyanın en büyük bilgi bankası. mükemmel bir sistem. keşke türkiye'de de olsa böyle bir şey.

  schufa wiesbaden'da bir holding. son güncelleme hakkında bilgim yok ama en son broşüründe yer aldığı kadarıyla yaklaşık 62 milyon kişi hakkında bilgi varmış şirkette. kişi bilmese bile onun hakkında, adresi mali bilgileri doğum tarihi gibi bilgileri var. bankalar, katalog şirketleri, telekomünikasyon şirketleri gibi ortakları var. tabi kişinin kendisi de üye olabiliyor ve kendi bilgilerine ulaşabiliyor, üye olmasa da kendi hakkında şirketin elinde olan bilgileri talep edebiliyor. örneğin bir katalog şirketi satış yaparken bir müşteri hakkında hemen schufaya başvuruyor ve schufa müşterinin siparişini karşılayıp karşılayamayacağı hakkında bilgi veriyor.

  olumlu ve olumsuz bilgiler var. şirket mesela kredi alma gibi konularda kişinin geçmişine bakarak (borçlarını zamanında ödeme, kredilerini zamanında ödemiş olma gibi) kişiye kefil olabiliyor. böyle güzel bir şirket. ama sadece almanya içi hizmet veriyor dogal olarak. ben kendimi sorgulatamadım.

  http://www.schufa.de/
 • avrupa show tv sinde çıkan cep telefonu reklamlarında sürekli olarak "schufa'da kaydınız olmasa bile mümkün" deyip duran sinir ötesi dış sese inat merak ettiğim bir tabir(di). 2-3 sefer arattım sözlükte ancak herhangi bir giriş yapılmamaıştı. ben de tam bugün ukte verecek idim ki, bu başlığın açılmış olduğunu görmem ile götümün soğuması* olayı aynı anda gerçekleşiverdi allah sizi inandırsın.

  buradan peder zickler'e de teşekkürü bir borç bilirm sanırsam.
 • bir çok kişiyi telekomunikasyon şirketinin telefon faturasını zamanında ödenmemesinden dolayı negatif olarak kayıt altına alan holdingtir. cep telefonu faturası gelir, 4 hafta içinde ödemezseniz küçücük bir kredi bile alamaz hale gelir, banka hesabı dahi açamazsınız. türkler arasında schufan var mı / schufam var şeklinde telafuz edilir.

  iki çeşidi vardır, negatif ve nötr. eğer negatif bölümünüzde bir ve fazlası kayıt varsa, borcu ödediğiniz tarihten itibaren 3 sene sonra bu bilgiler otomatik olarak silinirler.

  nötr olanı ise schufa score takip eder. ne kadar sık ikamet adresi ve iş yeri değiştirdiğinize, kaç kredi vb. sorguladığınıza göre belirlenir. örneğin kısa bir sürede birden fazla bankaya kredi başvurusunda bulunmuşsanız, diğer bankalar size bu kayıtları gördüğünden dolayı vardır bir sebebi deyip kredi vermezler. aynı şekilde birden fazla müracat olmuşsa ve reddedilmişse, diğer şirketlerden cep telefonu için faturalı hat alamazsınız. sık taşınan biriyseniz ve eğer makul bir sebebiniz yoksa (ki sorulmadan bir şekilde bunu laf arasında söylemeniz gerekir) geçimsiz, doğal olarak problemli biri olduğunuza kanaat getirilir, faydalanmak istediğiniz hizmetten faydalanamazsınız. ayrıca ödenmesinde problem yoksa dahi başka bir krediniz olup olmadığını da burada kayıtlıdır. maaşınızdan geçim için gerekli olan para (mutfak masrafı ve kira) + kredi + kalan paranın 1/3 oranı çıkarılır, kalan para örneğin krediye yetiyor mu diye kontrol edilir.

  almanya'da yaşayan bir çok insan (buna alman'lar da dahil) schufa ile schufa score arasındaki farkı bilmez, reddedilen başvuru sonrası ''schufa sorunum yok, yabancıyım diye bana böyle yapıyor bunlar'' diye ısrarla sinir harbine girer bir çok kişi, bankalar çok sıkıştıklarında bu oluşumdan * bahsederler. biraz gizliliği esas almıştır bu alt kurum. neticede sık taşınmak, çok işyeri değiştirmek suç değildir ama istikrarsız bir görüntüdür, 30 senelik bir kredi vermeyi planlayan banka için ise istikrar çok önemlidir.

  yine pek bilinmemekle beraber; acil bir ihtiyaç varsa ve kayıt altına alınmış olan negatif durumdaki borç ödenmişse, 3 sene geçmemiş olsa dahi avukat aracılığı ile (biraz uğraştırsalar da) bu bilgileri sildirebilirsiniz.

  siteye kayıt olduktan sonra https://www.meineschufa.de/index.php?site=3_1 adresinden 7,60 avro karşılığında online schufa isteği yapabilirsiniz, şahsi bilgileriniz iki iş günü içinde postayla gelir.
 • kredi kayıt bürosu'nun almanya'daki muadili.
 • senede bi kere ücretsiz sorgulama yapabileceğiniz finansiyel sicil kaydı.

  hier klicken und online beantragen bzw das formular ausdrucken&ausfüllen und per post mit ausweiskopie zsm abschicken. einmal pro jahr ist es komplett kostenlos. ab dem 2. muss man jedes mal knapp 30€ zahlen was ich übertrieben teuer finde.

  ich finde es auch ganz ungerecht, dass man iwie wg scheiß gez schufa neg hat. hab den brief noch nicht abgeschickt, keine ahnung warum ich ne ablehnung bekommen hab letzte woche als ich ne online bestellung auf rechnung bezahlen wollte. wenn jemand da mehr ahnung hat als ich, bitte sich bei mir melden. hätte paar fragen wg gez und schufa:/

  not: ich schreibs auf deutsch weil ich davon ausgehe- wer davon ahnung hat, kann auch bestimmt deutsch.