şükela:  tümü | bugün
 • nazilerin bir askeri birliği, daha detaylı bilgi için (bkz: hitler)...
 • shutzstaffel (korumatakimi) ilk etapta sadece hitleri korumakla gorevli sa nin bir kolu olan elite bodyguard takimi heinrich himmler oncesi ve sonrasi olarak degismistir pek himmler in basa gecmesiyle bir cok olaya el atmaya baslamistir
 • almanca koruma takimi

  (bkz: ss)
 • (bkz: waffenss)
 • zamanla polis devletine dönüşen nazi almanyasının resmi terör örgütüdür.ilk önceleri hitleri koruma amaclı kurulmustur.daha sonları guclu yetkileriyle devletin icinde bir baska devlete dönüsmüstür.kurucusu heinrich dir.
  (bkz: gestapo)
  (bkz: waffenss)
  (bkz: totenkopf division)
 • ikinci dunya savasi boyunca işlenen sayısız cinayetlerin baş faili olan, çok aşırı bir ırk ideolojisini temsil eden, bilimi ve eğitim sistemini etkilemeye uğraşmış bir paramiliter savaşma örgütü. nuremberg* milletlerarası askeri mahkemesi tarafından 1946 yılında cinayet örgütü olarak ilan edilmiştir.
 • basina gecen heinrich himmler'in muslumanlardan nefret etmesine ragmen icinde musluman bolukler de bulunduran nazi askeri birligi. nedeni himmler'in muslumanlarin savas azmi ve sehitlik anlayisindan etkilenmis olmasi olarak bilinir.
 • schutzstaffel: tam karşılığı " protective echelon" gibisinden birşeydir. siyah üniformalı, 1925 yılında hitler tarafından kurulumuna önayak olunmuş ve ilk başlarda adından da anlaşılacağı üzere hitler'in şahsi bodyguardları olarak dizayn edilmelerine karşın parti büyüdükçe ve geliştikçe, ve özellikle devlet yönetimini eline aldıktan sonra güçlü askeri ve polis gücü ile "devlet içinde devlet" haline gelmiş özel eğitimli (en azından ilk başlarda, sonraki yıllarda ise, özellikle savaşın sonlarına doğru yaş ortalaması hepten düşmüştür, hitler youth* ile dolmuştur bu birlik) alman birliği.
 • ss'lerin diğer alman subaylarına nazaran çok büyük farkları vardı. zira "ari ırk" propogandasının bir göstergesi olarak sadece kuzey avrupa tipli, yani sarışın, renkli gözlü, uzun boylu ve oval yüzlü almanlar ss subayı olabilirdi. şayet evleneceklerse safkan ırkı bozmamak için eşlerinin de aynı özellikleri barındırması zorunluydu. simgeleri ss harflerini andıran ve yanyana duran iki adet siyah şimşek ile kurukafa idi. 2. dünya savaşı sırasında balkanlar'da propoganda amacıyla müslüman ss subayları istihdam edilmiştir. fakat bunlar üniforma üzerine asker kasketi değil fes giyerlerdi.
 • (schütz staffel) koruma kıtaları. kökleri 1923'e uzanmaktadır. kurulma aşamasında sa'ya bağlı kalmışlar, ancak 1934'te 'uzun bıçaklar gecesi'ni takiben güce kavuşmuşlardır. ilk başta kurulma amaçları; kişisel olarak hitler'i korumaktı. ancak zamanla büyüyüp alman hayatının her yönünde etki sahibi oldu. ilerleyen dönemlerde, kendi askeri birimlerini (waffen-ss) ve istihbarat teşkilatını (sd) kurdu. giydikleri siyah üniformalar ve bu üniforma üzerinde taşıdıkları kurukafalar, ikinci dünya savaşı'nın silinmez izlerindendir.