şükela:  tümü | bugün soru sor
 • federico mayor - augusto forti ikilisinin denemelerinden olusan populer bilim kitabi. bilimin ve bilginin guc ve iktidar dengeleri uzerindeki etkisi inceleniyor. (bkz: tubitak yayinlari)
 • ozellikle turkiyedeki bilim insanlarinin(!) cogunun "iktidarin hizmetindeki bilim: bilim adamlarinin sorumlulugu" bolumunu okumalari gerekiyor..
 • kitabın adı gündeme cuk oturuyor.
  tübitak yöneticileri geleceği mi görmüş nedir?
 • türkçe çevirisi mehmet küçük'e ait kitaptır. ilya prigogine'nin yazdığı önsözün prigogine'nin bilcümle bilim alanında devrim yararatabilecek (ailecek heyecanla bekliyoruz o günleri) nitelikteki çalışmalarından (disipatif yapılar, karmaşık sistemler, tersinmezlik ve elbette self organization) haberdar bünyeleri hayal kırıklığına uğratması mümkünse de okunması farzdır.
 • okunması gereken kitaplardandır. özellikle "batı böyle gelişirken biz neden geri kaldık" sorularının cevaplarını yüzünüze tokat gibi çarpar.
  (bkz: science and power)
 • federico mayor ve augusto forti tarafından derlenmiş, çevirisi mehmet küçük tarafından yapılmış tübitak popüler bilim kitabı. ne yazık ki artık baskısı yok.

  kitabın bahsettiği konular hakkında kısa bir özet yaparsak;

  bilimin dinsel dogmalardan kurtulmak için katetmek zorunda olduğu güçlüklerle dolu yoldan bahsedilmiş. ilerleyen zamanda bilimin ideolojiler tarafından kuşatılması tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. bunun en güzel örneği hitler'dir. hitler biyolojiyi kendi ideolojisi için bir sömürü aracı olarak kullanmıştır. hitlerin ideolojisinde biyolojik çeşitlilik ve biyolojik ayrımcılık yer bulmuştur. bilim adamına, bilimin ideolojilere alet olmaması ve insanlığın yararını gözetmesi konusunda büyük sorumluluklar düşmektedir.

  endüstri devriminden sonra geleneksel değerlerin yerini bilim almıştır. bilim çok gelişmiş fakat bundan herkes eşit oranda yararlanamamıştır. bir bilimsel adaletsizlik ortaya çıkmıştır. iktidarın bilime bağlı olduğu ve iktidar ile bilim arasında sıkı bir alaka olduğundan sıkça bahsedilmiş.