şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: institut d'études politiques de lyon)

    fransa'da epey popüler olan "sciences po" ekolünün ülkenin ikinci büyük şehrinde yerleşik bulunun okulu. türkiye'deki bir anlamda karşılığı 'siyasal bilgiler fakültesi'ne denk gelse de sciences po'lar belli bir üniversiteye -genellikle- bağlı değildir.

    lyon'un en güzide bölgesinde, avenue berthelot'ta bulunan tarihi binasıyla sciences po lyon her yıl dünyanın dört bir yanından 300'e yakın değişim öğrencisine de ev sahipliği yapmaktadır. bünyesindeki akademisyenler son derece kalburüstü, alanında son derece otoriteleşmiştir. yanı sıra onlarca popüler misafir öğretim üyesini ağırlayarak kıta avrupasının siyaset bilimindeki gelişmeler çerçevesinde nabzını güncel olarak tutmaktadır. brexit'ten tutun hayvan haklarına, bölge çalışmalarından uluslararası güvenliğe dair birçok kürsüsü bulunan kurum paris'te bulunan (bkz: sciences po)'nun gölgesinde kaldığı söylense de bugüne kadar bulunduğum 11 farklı üniversite içinde beni en çok tatmin eden kurum olmuştur.

    burada tanışacağınız akademisyenlerin ve öğrencilerin ilerleyen akademik yaşamınızda mutlaka ama mutlaka ihtiyaç duyacağınız ya da beraber çalışmak isteyeceğiniz insanlar olduğunu daha ilk günden hissedersiniz.