şükela:  tümü | bugün
 • nisan 2005 sayısının şahane editör yazısı:

  okay, we give up
  by the editors

  there's no easy way to admit this. for years, helpful letter writers told us to stick to science. they pointed out that science and politics don't mix. they said we should be more balanced in our presentation of such issues as creationism, missile defense and global warming. we resisted their advice and pretended not to be stung by the accusations that the magazine should be renamed unscientific american, or scientific unamerican, or even unscientific unamerican. but spring is in the air, and all of nature is turning over a new leaf, so there's no better time to say: you were right, and we were wrong.

  in retrospect, this magazine's coverage of socalled evolution has been hideously one-sided. for decades, we published articles in every issue that endorsed the ideas of charles darwin and his cronies. true, the theory of common descent through natural selection has been called the unifying concept for all of biology and one of the greatest scientific ideas of all time, but that was no excuse to be fanatics about it.

  where were the answering articles presenting the powerful case for scientific creationism? why were we so unwilling to suggest that dinosaurs lived 6,000 years ago or that a cataclysmic flood carved the grand canyon? blame the scientists. they dazzled us with their fancy fossils, their radiocarbon dating and their tens of thousands of peer-reviewed journal articles. as editors, we had no business being persuaded by mountains of evidence.

  moreover, we shamefully mistreated the intelligent design (id) theorists by lumping them in with creationists. creationists believe that god designed all life, and that's a somewhat religious idea. but id theorists think that at unspecified times some unnamed superpowerful entity designed life, or maybe just some species, or maybe just some of the stuff in cells. that's what makes id a superior scientific theory: it doesn't get bogged down in details.

  good journalism values balance above all else. we owe it to our readers to present everybody's ideas equally and not to ignore or discredit theories simply because they lack scientifically credible arguments or facts. nor should we succumb to the easy mistake of thinking that scientists understand their fields better than, say, u.s. senators or best-selling novelists do. indeed, if politicians or special-interest groups say things that seem untrue or misleading, our duty as journalists is to quote them without comment or contradiction. to do otherwise would be elitist and therefore wrong. in that spirit, we will end the practice of expressing our own views in this space: an editorial page is no place for opinions.

  get ready for a new scientific american. no more discussions of how science should inform policy. if the government commits blindly to building an anti-icbm defense system that can't work as promised, that will waste tens of billions of taxpayers' dollars and imperil national security, you won't hear about it from us. if studies suggest that the administration's antipollution measures would actually increase the dangerous particulates that people breathe during the next two decades, that's not our concern. no more discussions of how policies affect science either. so what if the budget for the national science foundation is slashed? this magazine will be dedicated purely to science, fair and balanced science, and not just the science that scientists say is science. and it will start on april fools' day.

  okay, we give up

  matt collins
  the editors editors@sciam.com
  copyright 2005 scientific american, inc.
 • kasim 2011 sonuna kadar 1845-1909 arasi arsivlerini ucretsiz erisime acan dergi, buyrun buradan yakin.
 • şu an tanesi 100 lira kadar olan dergi. arkadaş bir tek bana mı komik geliyor bu fiyat. durum böyle olunca 2017 yılının bütün sayılarını pdf olarak indirdim. ankara zafer pasajında tanesi 4 kuruştan hepsinin çıktısını aldım. toplamda 1 yıllık dergilerin çıktısını 40 liraya aldım.
 • link

  175 yıllık yayın hayatından sonra seçimlere taraf olmaya karar vermiş amerikan bilim dergisi. biden'e oy vermezseniz ölürsenize getirmiş muhabbeti.
 • d&r'da ayaküstü beleş okuyorum. alamıyorum maalesef çünkü 55 tl. yani her kitaba bedava ulaşıldığı şu dönemde hem buna hem de popular science, the economist, time gibi dergilerin yeni sayılarına ulaşabileceğimiz bir site yok mu? bilen lütfen söylesin.
 • bu yıl 1 nisan şakası yapayım derken çığır açmış oluşum.

  neuroscientists: we don’t really know what we are talking about, either

  http://blogs.scientificamerican.com/…-about-either/
 • uzun zamandan beri yıllık aboneliğini almak isteyip, bir türlü parama kıyamadığım dergi.

  son entry'de 55 tl olduğu yazılmış. şu anki tarih itibarı ile tanesi kitabevlerinde 87 tl'den satılmaktadır.

  türkiye'de aboneliği dünya store yapıyor. ama dolar yükseldikçe çakallar zam yapıp, dolar düşünce fiyatı indirmediler. şu an yıllık abonelik için 950 tl istiyorlar.* buna göre bir dergi 79 tl ediyor.

  üşenmedim, derginin kendi sitesine girdim. kaç paradan abonelik verdiğine baktım. 60 dolar. yaklaşık 360 tl yapıyor şu anki kurla. bu şekilde aldığımda bir dergi yaklaşık 30 tl yapıyor. üstelik dijital abonelik ve kargosu da dahil.

  bu nasıl bir soygunculuk arkadaş?... anladık kâğıt çok pahalı. ama dolar yükselince kol gibi zam yapıp, inince fiyatı indirmeyip sinsi sinsi zama devam etmek? çakallar sizi.
 • 175 yıllık tarihinde ilk kez bir başkanlık seçiminde taraf olan ve joe biden'a destek açıklayan amerikan popüler bilim dergisi.

  https://www.theguardian.com/…radition-to-back-biden
 • son sayısında editörler, 175 yıllık tarihinde hiçbir başkan adayını desteklemeyen derginin bu kez bu tutumdan vazgeçeceğini ve biden'ı destekleyeceğini bildirdiler. trump'un bilime karşı olduğunu, covid19 salgınını ciddiye almadığını, çevre ve iklim politikalarının yanlış olduğunu söyleyen editörler, biden'ın bilimi rehber alacağını, bu nedenle okuyucuların, trump'ın tüm engellemelerine karşın mutlaka seçim günü sandığa gidip biden'a oy vermeleri gerektiğini söylediler.
 • bu dergi ile yıllar önce bir sahafta tanışmıştım, beni kendisine çeken şey kapaktaki dinozor resmi olmuştu. içeriğine pek bakmadan '1999 september' ve 'march 2003' sayılarını almıştım. satın aldığımda düşüncem içindeki illüstrasyonları kesip kullanmaktı fakat eve gelip içlerine baktığımda bunu asla yapamayacağımı farkettim. dergileri hızlıca okuyup kapaktaki dinozora beni bu dergi ile tanıştırdığı için teşekkür etmiştim.

  eski sayılarında bilgiler güncel olmasa dahi her defasında heyecanla okuduğum ve illüstrasyonlarına her daim hayran kaldığım müthiş bir bilim dergisi. ayrıca yeni sayılarında da bu çizgilerini bozmadıklarını söyleyebilirim, bu nedenle yıllardır en sevdiğim dergiler arasındadır.

  bazı sayılarının pdf'i nette mevcut olduğu için inceleyip fikir sahibi olabilirsiniz.