şükela:  tümü | bugün
  • nickim yok benim iki yıl önce soru işaretleriyle dolu bir not bırakmış, ukteyi doldurmak bendenize düştü.

    fr. 'la scolie': şerh. çenesi düşük fransızlar her haltı ayrıntısıyla anlatmaya hevesli olduklarından, enchanté(e) deyip uzaklaşanına ancak bir ihtimal quebec'te rastlanacağından, bu kelimeyi de çok severler herhal dedim ama yok.

    scolie, uzun uzun anlatmayı, içinde anlatamadığına dair bir şüphe varsa onu öldürmek için derin ve şiddetli bir arzuya (manyaklık derecesinde) ve evhamlı bir filozofun kafasına sahip olmayı ve tabii ki küçüklükten beri hep büyük adam olma hayaliyle yaşamayı gerektirir. her yiğidin harcı değildir scolie başlığı atıp uzun uzun döktürmek, karşı tarafın nasıl düşüneceğini öngörebilmeli, neyi anlamamış olabileceğini tahmin edebilmeli ve o doğrultuda çok boş konuşmadan olası boşlukları tadında doldurarak ya da doğabilecek başka başka soruların önüne geçerek nokta atışlarıyla soru işaretlerinin üzerinde 100 wattlık bir ampül sallandırabilmelisin.

    kendisiyle karşılaşmak isteyenler spinoza'nın ethica'sına bir göz atabilirler. spinoza tanımlar, aksiyomlar, önerme ve sonuçlar, kanıtlamalar, zeyller dışında eserinde 'scolie'lere yer vererek, soru işareti yaratacak hususları ayrıntılı açıklamalarla daha derinlemesine inceleyip açıklığa kavuşturmak istemiştir ve elbette fevkalade başarılı olmuştur.
  • spinoza'nın ethica*'daki önermelerine getirdiği kanıtlamaları sağlamlaştırmak adına düştüğü şerhlerdir.