şükela:  tümü | bugün
  • müzik tarihinin en iyi basçılarından birisi. 17 yaşındayken bas çalmaya başlamış [ondan önce klarnet vs. çalmıştır], 23 yaşında bill evans'ın triosunda yer edinmiştir. o dönemde basta açtığı çığır ve bill evans'la mükemmel bir uyum içerisinde kaydettiği albümlerle adını müzik tarihine geçirmiştir. bası ritm enstrümanından ziyade bir solo enstrümanı olarak ele almış ve basta melodik çalışa yönelmiştir. [o dönemde bir ilktir]. lakin büyük bir üne kavuşamamıştır çünkü 25 yaşında hayatını kaybetmiştir ve bill evans trio'yu sakat bırakmıştır. [bill evans, la faro'dan sonra bir iki albümde bir sürekli basçı değiştirmiş fakat hiç bir zaman aradığını bulamamıştır].

    ayrıca: bunca senelik ekşi sözlük'te niye hakkında bir adet bile entry bulunmadığını anlayamadım. bari bas çalan birileri yazsaydı. utanın be!..
  • bill evans trio'nun basçısı.
  • her ne kadar bill evans trio ile tanınsa da ornetta coleman'ın free jazz albümünde de charlie haden ile çalmış muhteşem basçı.

    bir alice in wonderland adlı şarkıda bill evans'la beraber çalışı dinlenmelidir.
  • caz camiasında çok yetenekli olduğu söylenen erken yaşta hayatını kaybetmiş basçı. çok güzel bir kaç bestesi de var. sanıyorum ölümünden çok sonra yakın zamanlarda scott lafaro trio adıyla bir albüm de çıktı, nerde nasıl kayıt edildi, böyle bir trio var mıydı ben bilmiyorum ama witchcrafttaki performansı çok iyidir.

hesabın var mı? giriş yap