şükela:  tümü | bugün soru sor
 • malum kedi cinsleri arasinda en sevilen irklardan biri scottish fold cinsi kediler.acikcasi bence de cok sevimli ve uysallar ama bu cins kediler dogustan gelen genetik eklem rahatsizligi ile hayatlari boyunca ugrasmak zorundalar.bu yuzden biz insanlarda sirf zevkimiz ugruna bu hayvanlarin aci cekmesine neden olmamaliyiz.scottish fold almayiverin.sokakta bir cok yardima muhtac kedi var.
  link
 • 1,5 yaşında bir scottish foldum var. ailede kedi alerjisi olduğu sonradan anlaşılan biri tarafından bedelsiz olarak bana hediye edildi. burada yazılanları okuyunca açıkçası dehşete kapıldım zira bu kedilerle ilgili bir bilgim yoktu. önce bir petshop çalışanına sonra da veterinere gidip danıştım. şimdilik içim biraz daha rahat. bu yazılıp söylenenler hepsi için geçerli değil ancak yine de gözüm hep üzerinde. yürürken adımlarına bakıyorum, nasıl yattığına oturduğuna falan... şimdilik bir sorun yok. hasta olsa şimdiye kadar belli olurdu dediler. acı çekeceğini bile bile üretenlere lanet ediyorum ve ticaretinin yapılıp bir pazar oluşturulmaması gerektiğine inanıyorum.
 • (bkz: scottish fold)
 • scotish kedilerdeki bu rahatsızlığın adı congenital osteodystrophy'dir. congenital osteodystrophy, doğumdan gelen kemik ve kıkırdak distrofik büyümesini tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. her iki ebeveyn de scotish ise yavruları bu rahatsızlıktan muzdarip olabilir.

  ebeveynlerden birisi scotish, diğerinin british olması gereklidir. bu çiftleşmeden doğacak olan yavrularda bu rahatsızlık görülmez ve çok sağlıklı kedilerdir.

  ayrıca ingiltere'de scotish kedi üretiminin yasaklandığı yalandır.
 • bebekken sahiplendiğim müthiş yaratığın gözlerimin önünde acı çekmesine dayanamıyorum. 1 yaşlarındayken kuyruğunun kısa olmasıyla farkettik. bu hastalığı da bilen çok az veteriner var. şuan 4 yaşında. hastalık giderek ilerliyor. patilerinde inanılmaz yumrular var. zor nefes alıyor. verebildikleri tek ilaçlar ağrı gidericiler onlar da midesini mahvediyor zavallıların. çaresizce hayatını kolaylaştırmaya çalışıyoruz. ileri vakalar yurtdışında uyutuluyor. burda bu hastalıkla birebir ilgilenen veteriner tanıdığı olan yeşillendirse keşke.

  noolur almayın şu kedileri! almayın, aldırmayın da :(
 • https://www.youtube.com/…=mpgubi8z1d4&feature=share

  https://www.ufaw.org.uk/…fold-osteochondrodysplasia

  http://www.bbc.com/news/uk-scotland-39717634

  yeter artık şu kedilere eziyet etmeyin.

  facebookta vs hala çiftleştirmeye çalışan andavallar var.